Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Препитването на Иванова: От каталунския език до ромите във Факултета и Кюстендил (видео)

Гласуването на кандидатурата на българския еврокомисар ще е на 12 септември в ЕП

27 коментара
Илиана Иванова бе изслушвана по редица теми

Първият, и може би най-важен изпит, от препитването на кандидата за български еврокомисар Илиана Иванова приключи успешно пред комисиите по промишленост, изследвания и енергетика и по култура и образование в Европейския парламент във вторник.

Близо три часа тя отговаря на въпроси от всякакво естествено, като някои нямаха нищо общо с бъдещия ѝ ресор – иновации, образование, култура и младежта. Иванова отговаряше на английски език, а единствено на въпросите на български евродепутати отговорът ѝ бе на родния ѝ език.

Отзивите след представянето ѝ бяха отлични, кандидатурата ѝ оценена като "много силна" и без съмнение ще бъде предложена за гласуване на заседание на Европейския парламент следващата седмица.

Обръщение на 4 езика

Илияна Иванова се обърна към евродепутати на четири езика - български, английски, френски и немски, след което продължи представянето си на езика на Шекспир.

Очерта трите си основни задачи - инвестиции в научни изследвания и иновации, развитието на образованието и уменията, както и изграждане на нови мостове в областта на културата, изкуствата и спорта.

"Осъзнавам тежестта и отговорността да се постигне много за ограничено време", каза Иванова в началото на представянето си. Тя поема поста от Мария Габриел, която стана вицепремир и външен министър в правителството на ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната – Демократична България".

Илиана Иванова "отдаде почит" на предшественичката си, с която през 2009 г. заедно станаха евродепутатки, но след това пътищата им се разделиха. Габриел стана еврокомисар, а Иванова отиде да работи в Европейската сметна палата. Иванова отбеляза, че Габриел е направила много не само за европейските граждани, но и за украинците.

Обеща да работи в тясно сътрудничество с Европейския парламент, с държавите от Европейския съюз, както и с международните партньори.

По нейните думи бюджетът на ЕС за научни изследвания никога няма да бъде достатъчен, но е важно всяко вложено евро да носи допълнителни ползи. "Инвестициите в наука и образование водят до повишаване на икономическия растеж. Ако не ги направим сега, загубите ще бъдат значителни в бъдеще", отбеляза Иванова.

Тя беше умерена в обещанията си, осъзнавайки краткия хоризонт на раБота на Европейската комисия под председателството на Урсула фон дер Лайен до есента на 2024 г.

Интересът към представянето ѝ беше голям – залата беше пълна, като имаше депутати и от други комисии. Почти всички представители от групата на ГЕРБ-СДС бяха в залата, а Ева Майдел и Асим Адемов и зададоха въпроси.

Въпросите – от малцинствените езици до ромите във Факултета

Съвсем очаквано най-много въпроси бяха свързани с ресорните ѝ програми за наука и образование "Хоризонт Европа" и "Еразъм+", както и с намаляването на средствата за програмата "Творческа Европа". Тя обеща да работи срещу орязване на техните бюджети, за привличане на нови източници на финансиране, както и за единен стандарт за признаване на дипломите в ЕС в 27-те страни членки.

Румънският евродепутат Дан Ника (Социалсти и демократи) поиска от Иванова да представи и 20-те топ бенефициенти по програмите, които ще управлява, намеквайки за концентрация на пари в определени бенефициенти и региони. А ресорът ѝ никак не е малък - финансовият ѝ портфейл е за 120 милиарда евро. Тя му отговори, че в момента няма как да го направи, но обеща да представи данните, след като встъпи в длъжност, ако бъде одобрена.

Към Иванова имаше редица въпроси, свързани с конкретни проблеми и казуси в страните членки. Един от тях - какво ще направи за равенството между половете, беше провокиран от случая с целувката на шефа на футболната централа в Испания Луис Рубиалес със състезателка от отбора след спечелването на световната титла, без нейно съгласие. Този скандал доведе до искане за неговата оставка и масови протести в Испания.

"Равнопоставеността на половете за мен е въпрос, който трябва да се разгледа не само в областта на спорта, но във всички области, които са част от моя ресор. Това е един от основните приоритети на Комисията. Има задължителни планове за равнопоставеност на половете, когато се представят проекти и има начин да се измерва. При спорта нещата са по-различни. Това е област, която е от компетентецията на държавите членки", отговори ѝ Иванова.

Друг испански евродепутат я провокира с искане за въвеждане на малцинствените езици - каталунски, баски и галийски, при кандидатстването с проекти по ресора ѝ, така както има документи на турски език, без югоизточната ни съседка да е член на ЕС. Тя не обеща нищо, но отбеляза, че в ЕС има над 16 регионални езика и превеждането на всички документи на тях ще означава нови разходи, което влиза в колизия с недостига на средства по редица програми и разумното им изразходване.

Унгарски евродепутат пък поиска от Илиана Иванова да се ангажира с конкретна дата за разрешаване на проблема с невъзможността над 108 000 унгарски студенти да кандидатстват по програмата "Еразъм+" заради проблема с върховенството на закона в страната. "Не мога да обещая нещо, което трябва да бъде свършено от унгарското правителство. Много жалко ще бъде, ако млади хора са заложници на тази ситуация", отговори Иванова. Тя не се ангажира с конкретна дата за решаване на проблема, но обеща да води диалог за разрешаването му.

Депутат от Кипър постави проблема с расизма и ксенофобията, който съществява особено сред младото поколение и поиска да разбере какво ще направи тя, за да го разреши. Иванова му отговори, че има редица инициативи, по които се работи в тази област. В отговор на допълнителен въпрос посочи, че над 2000 кипърски турци са били подкрепени по програмата "Еразъм+".

Иванова получи въпрос за "един милион евро" от българския евродепутат Ева Майдел (ЕНП/ГЕРБ), както тя сама определи запитването си. Майдел я попита какво ще направи, за да има повече технологични еднорози. Бъдещият еврокомисар каза, че вече има 13 европейски компании с пазарна стойност от над 1 милиард евро, т.нар. еднорози, при които всяко инвестирано евро привлича три. Иванова вижда голям потенциал в партньорствата и обеща да предложи още 10 такива.

Най-провокативният въпрос, който получи Илиана Иванова, може би дойде от германския депутат Ромео Франц (Зелените). Той попита какво тя ще направи за образованието на маргинализирните групи, като ромите например и особено за тези в родната ѝ страна в столичния квартал "Факулета", както и тези от Кюстендил. Иванова му отговори, че трябва да се работи с местните общности за преодоляването на проблема с ранното отпадане на децата от училище.

Отзивите – само положителни

Отзивите след представянето на Илиана Иванова бяха само положителни.

Председателят на парламентарната комисия по култура и образование Забине Ферхайен от Германия определи изслушването като "отлично". Отбеляза, че Иванова е дала задълбочени отговори и е показала много добри познания.

Председателят на парламентарната комисия по промишленост, изследвания и енергетика Кристан Бушой от Румъния добави, че оценява високо показаните от Иванова самоувереност, добри познания и отлични умения за общуване. "Нуждаем се от силен еврокомисар, работихме отлично с Мария Габриел. Имам много добри очаквания, убеден съм, че Иванова ще бъде отличен еврокомисар", каза той.

Предварителната оценка от изслушването днес бе определена при закрити врата.

Не се запъна нито веднъж, отговори компетентно и убедително на всички въпроси, каза евродепутатът Александър Йорданов (ГЕРБ-СДС/ЕНП) пред Mediapool. Блестящо представяне, сигурен съм, че ще бъде един успешен еврокомисар, допълни Андрей Ковачев пред Mediapool.

Процедурата предвижда в сряда вечер да бъде съобщено окончателното становище на председателския съвет на Европейския парламент относно кандидатурата на Илиана Иванова.

Ако решението е положително, следващата седмица в Страсбург се очаква Европейският парламент да гласува назначаването ѝ за еврокомисар по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта до изтичането на мандата на Европейската комисия начело с Урсула фон дер Лайен следващата есен.

Изключително съм благодарна и щастлива за възможността да обсъдя с евродепутатите предизвикателствата пред науката, изследванията, иновациите, образованието, младежта, културата и спорта, каза Иванова пред журналисти след изслушването ѝ. Тя обеща да работи "неуморно с всички сили в този кратък оставащ мандат".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dora Apostolova
    #27

    В коментара ми #26 имам малка правописна грешка, изречението "Нито Кристалина, нито МВФ, нито СБ сега имат някакъв авторитет в Европа. В силните южноевропейски икономики, дори и в средна Европа, никой не ги споменава." ДА СЕ ЧЕТЕ-" Нито Кристалина, нито МВФ, нито СБ сега имат някакъв авторитет в Европа. В силните СЕВЕРНОевропейски икономики, дори и в средна Европа, никой не ги споменава."

  2. Dora Apostolova
    #26
    Отговор на коментар #24

    Джо,

    Имаш слаби политически знания за събитията случили се в САЩ и Света последните 35 40 години. Световната банка се обяви за „световна“, поради водещата роля на САЩ в световната икономика, считан тогава за първа икономическа световна сила.
    Рейгън сменя стария либерален икономически модел на САЩ с неолиберален, който се различава от предишния либерален модел с ГЛОБАЛЕН ПАЗАР движещ стихийно капиталите без правила и национални рамки( стария либерален модел работи само в границите на националния

  3. Коментарът е изтрит в 09:26 на 7 септември 2023 от автора.
    #25
  4. Калико Джо
    #24
    Отговор на коментар #23

    Нито СБ, нито МВФ са американски банки, те са международни организации, създадени още през 1944 г. на конференцията в Брентън Уудс за изграждане на по-стабилна световна икономическа система след войната. СБ отговаря за по-бедните страни, а МВФ за по-развитите, като осигурява заеми при кризи. СБ има президент от САЩ, а МВФ - европеец. Преди Кристалина, това беше Кристин Лагард, сега шеф на Европейската Централна банка. Не знам кой се присмива на МВФ, но периодически страни от Европа са вземали заеми

  5. Dora Apostolova
    #23
    Отговор на коментар #22

    Джо,

    За кариерата на двете герберски калинки Мара и Юлиянка си прав, но не и за Сталинка. Световната банка само на име е „световна“, в действителност тя е една обикновена американска банка , където Сорос бе складирал руски крадени пари от Путин и олигарсите му и наши също крадени от Луканов и неговата Мултнигруп. Не забравяй ,че Сталинка бе изпратена от наш Луканов в Световната банка да бъде ключодържател на изнесеното от крадливото му мулташко обкръжение пари в банката и това место на Сталинка

  6. Калико Джо
    #22
    Отговор на коментар #20

    До голяма степен си прав за завистта на българите (за гения на завистта още Елин Пелин го е казал), но истина е , че не винаги изпращаме на високите позиции, които ни се полагат най-добрите си личности. В повечето случай връзките и партийната лоялност са по-важни. Но не мога и да се съглася, че Кристалина Георгиева и Мария Неделчева и тази последната са един и същ тип хора. Кристалина направи собствена кариера първо в Световната банка, а после и в МВФ, които са световни институции, докато другите

  7. Dora Apostolova
    #21
    Отговор на коментар #20

    Момко, с акъл колкото калинка! Запитал ли си се защо нашите бай Ганьовски момци като теб не си пазят казана, а западняците обратно-зорко го пазят? Защото западняците имат ПРАВОВА ДЪРЖАВА, чийто две най важни правила, обвити в ЗАКОН, гласят:

    1) Внимавай кои политици избираш, защото за грешките на редовия човек страда само той, а за грешките на политика страда цял народ!

    2)Частна собственост се трупа не с крадене на държавна, а с честен труд на много поколения.

    И те се възпитават в съзнанието

  8. полк. Дрангов
    #20

    Баби, знаеш ли вица за казаните в ада?...Българският казан никой не го пази, щото като почне някой да излиза другите го дърпат на долу!...Вместо да се радваме, че имаме българи на високи постове в ЕС, ние плюем!...Затова сме на това дередже!...Идвай по-скоро да правиш партията си!

  9. Dora Apostolova
    #19
    Отговор на коментар #17

    Полковник, ти да не си от гилдията на комунистите в СДС, кооито се присламчиха към ГЕРБ, за да им осигури непрекосновеност от правосъдието за техните приватизационни кражби на държавна собственост, че така възхваляваш предварително новия еврокомисар? Със същия възхваляващ патос си послужи и БНТ1 като обви в свещен ореол облика на новата еврокомисарка, даже намери един платен лобист от ЕНП( те лобират само за пари) да убеждава българите, за „блестящото“ представяне на Иванова в ЕС. А тези от тях,

  10. Коментарът е изтрит в 07:30 на 6 септември 2023 от автора.
    #18

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.