Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът готви вето на закона за 15-те сделки

0 коментара

Президентът готви вето на промените в закона за приватизация, съобщи за mediapool.bg добре информиран източник. От президентството заявиха официално, че Георги Първанов все още обмисля решението си и информация ще бъде дадена веднага, след като то бъде взето.

По конституция президента е задължен до 15 дни след приемането на даден закон от парламента да подпише за неговото публикуване в "Държавен вестник" или да наложи вето. В случая с промените в закона за приватизация, този срок изтича на 22 февруари - събота.

За да преодолее вето на президента, Народното събрание трябва да събере не мнозинство от присъстващите в залата, а от всички народни представители - т.е. 121 гласа.

Досега на няколко пъти Първанов връща закони на правителство, но те винаги са били прегласувани без промени. След отделянето на още петима депутати от управляващото мнозинство, то може да разчита максимум на 129 гласа - 109 на НДСВ и 20 на ДПС.

Евентуално президентско вето ще увеличи натиска върху Агенцията за приватизация, която все още не е извикала кандидат-купувачите да се запознаят с нова информация за Булгартабак в информационната зала на дружеството. Наскоро от ведомството на Апостол Апостолов заявиха, че очакват посредника по сделката "Кредитанщалт инвестмънт банк" да предостави необходимата информация.

Източниците на mediapool.bg твърдят, че президентът бил уверен, че мнозинството ще прегласува текстовете, но искал да натрупа политически актив, като атакува тяхната противоконституционност. Още повече, че е много вероятно ако бъде сезиран, Конституционният съд наистина да отмени част от разпоредбите.

Все още никой официално не е заявил, че ще сезира КС, но такива намеци бяха направени както от депутати от ОДС, така и от Коалиция за България.

В публикация на в."Сега" се цитират думите на заместник-главния прокурор Христо Манчев, че промените могат да бъдат атакувани от главния прокурор Никола Филчев. Манчев заявява, че ще се изчака обнародването на промените в закона, ще се помисли и ако се налага, ще бъде сезиран съда.

Чрез промените в закона за приватизация отпада съдебния контрол над решенията на АП и правителството по 15 сделки, които са определени за свързани с националната сигурност на страната. Това са продажбите на Булгартабак, БТК, Тератон, Кинтекс, ВМЗ Сопот, БМФ, БРП, Балкан ер тур и седемте електроразпределителни дружества. Изборът на купувач за тези дружества ще се одобрява от парламента.

При вече стартирали приватизационни процедури за фирми от списъка, изключването на съдебния контрол ще важи само за сделки, при които няма избран купувач. В момента текат процедурите и за БТК, и за Булгартабак, но при телекома има избран купувач - "Вива венчърс", с когото се преговаря по приватизационния договор, докато избраният от АП купувач за Булгартабак бе отменен от съда.

Сделката за тютюневия холдинг може да изпадне отново в поредица от правни спорове, ако КС постанови неконституционност на текста за премахването на съдебния контрол, а продажбата не успее да приключи преди това евентуално решение.

Според промените в закона за приватизация, АП изготвя доклад за подадените оферти. Той се предоставя на правителството, което избира купувач, който се утвърждава или отхвърля от Народното събрание. Едва след това АП започва преговори по договора за продажба и след техния край предоставя документацията за окончателното одобрение на сделката от правителството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.