Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът не бил склонен да вкара Филчев в КС

27 коментара
Президентът не бил склонен да вкара Филчев в КС

Президентът Георги Първанов няма да се съгласи да вкара сегашния главен прокурор Никола Филчев в Конституционния съд срещу избирането на конституционния съдия от неговата квота Лазар Груев за главен прокурор. Това заявиха източници от левицата пред Mediapool по повод плъзналите слухове около предстоящата смяна на обвинител №1. Мандатът на Филчев изтича в началото на февруари, а номинациите за негов наследник започват в края на декември.

Главният прокурор се избира от Висшия съдебен съвет (ВСС), където 11 члена са от квотата на съдебната власт, 11 са посочени от парламента, а по право участват шефовете на Върховния касационен съд, на Върховния административен съд, главният прокурор и министърът на правосъдието. Предложеният от ВСС прокурор трябва да бъде одобрен с указ на президента.

На този етап се чу за две кандидатури за поста на Филчев – на конституционния съдия Лазар Груев и на съветника на Първанов Борис Велчев. И двамата са  специализирали наказателно право и имат дълъг преподавателски опит. 

Самият Никола Филчев имал желание да стане конституционен съдия, което ще му гарантира имунитет и неприкосновеност.

НДСВ може да посочи и политически фигури, които да заемат адекватно поста на главен прокурор, заяви във вотринк пред БНТ зам.-председетлят на партията Николай Свинаров. Той добави, че НДСВ ще се ангажира да предложи такива кандидатури на ВСС.

“Що се отнася до профила на личността, която ще заеме тази длъжност, тя може да бъде политическа фигура или не политическа фигура. На мен ми се струва, че през последните години политически фигури, които заемат деполитизирани държавни функции, се оказва, че не действат като политици”, обясни Свинаров, който обаче не съобщи никакви имена.

Според депутати от левицата обаче към момента няма изгледи да бъде приета номинация на НДСВ за главен прокурор. Според тях основната дума за кандидатурата ще има президентът Първанов.

Въпреки силния натиск от страна на ЕС за въвеждане на някакъв вид контрол и отчетност на прокуратурата, чиято дейност редовно е обект на критики от страна на западни посланици у нас, управляващото мнозинство не възнамерява да предлага по-радикални промени чрез предстоящия ремонт на конституцията.

НДСВ: Не е нужна санкция на лидерите на коалицията 

Във вторник Политическият съвет на НДСВ одобри предложените от работната група на парламентарната си група конституционни промени. За разлика от БСП и ДПС, обаче, от НДСВ не смятат, че е нужна санкция от съвета на тройната коалиция в лицето на тримата лидери Станишев, Симеон и Доган за предстоящите промени.

До 20 декември трябва да се съберат подписите на 60 депутати под проекта за конституционни промени, за да могат да влязат в пленарна зала до 20 януари да станат факт до пролетта на следващата година.

Зам.-председателят на Народното събрание и председател на работната група на НДСВ за промени в основния закон Камелия Касабова припомни, че един от основните политически въпроси и критерии за членство в ЕС са конституционните изменения, свързани със съдебната власт. 

Според предложенията на НДСВ дознателите към МВР ще могат да осъществяват функция по разследване по наказателни дела, а прокурорът ще има нова функция като водещ орган на разследването. Тези промени са свързани с привеждането на конституцията с новия Наказателно-процесуален кодекс, посочи Касабова. 

Работната група предлага да се задължат председателите на ВКС, ВАС и главният прокурор всяка година да се отчитат пред Народното събрание. С тази промяна се отговаря на изискване на ЕС да се въведе наблюдение върху съдебната система, обясни Касабова и допълни, че не става въпрос за парламентарен контрол върху независимата съдебна система.

Според идеята Народното събрание ще приема с решение ежегодните отчети, каза Касабова.

Депутати от БСП обаче коментираха, че въпросът с т.нар. наблюдение на парламента над прокуратурата и съдилищата е неизяснен, тъй като от изслушването на техните шефове не следва нищо.

Друго предложение на работната група е да се ограничи участието на прокуратурата в гражданските и административни дела и това да се извършва само в определени случаи. По този начин прокуратурата ще бъде разтоварена от тези функции и ще може да съсредоточи усилията си върху досъдебната фаза на наказателното производство.

В проекта има два текста, свързани с магистратски и депутатски имунитет, които отговарят  на изискването на ЕК да се търсят механизми за преодоляване на корупцията във високите етажи на властта.

Работната група предлага с имунитет да разполагат само съдиите, тъй като, според Касабова, те са основният орган, който осъществява правораздаването, и се нуждае от този имунитет.

"Водени сме от идеята за равнопоставеност на страните в един процес, в който от едната страна стои адвоката, от другата прокурора, и след като адвокатът не се ползва с имунитет, защо прокурорът да се ползва с такъв", обясни Касабова.

По отношение на предложението следователите да не се ползват с имунитет, Касабова го аргументира с новия НПК, според който по-голямата част от разследването ще се осъществява от дознателите, които не се ползват с имунитет.

Ръководството на НДСВ е подкрепило текста, който позволява да се образува наказателно производство срещу депутати и за леки престъпления, които не се отнасят до дела от частен характер.

Президентският съветник Борис Влечев, който във вторник бе в парламента, заяви, че подкрепя идеята прокурорите и следователите да нямат дори и функционален имунитет, свързан с изпълнение на пряката им работа, защото именно тя е потенциален източник на корупция и нарушения.

Последното предложение на НДСВ е за промените, отнасящи се до размера на местните данъци, които общините сами да могат да определят.

НДСВ и БСП в спор за имунитета на Софиянски

ПГ на НДСВ най-вероятно няма да подкрепи искането на главния прокурор за сваляне на имунитета на бившия кмет на столицата и настоящ депутат от БНС Стефан Софиянски, научи Mediapool.

След заседанието миналия четвъртък на временната анкетна комисия стана ясно, че депутатите от левицата смятат да подкрепят снемането на имунитета.

Тогава председателят на комисията Пламен Ранчев от БСП заяви, че, според комисията, имало достатъчно данни за извършване на тежко умишлено престъпление от страна Софиянски. Ранчев обаче уточни, че нямало политическо решение на левицата по искането на главния прокурор.

Тогава Ранчев изказа мнението си на юрист, че имунитетът на депутатите не трябва да е пречка за произнасянето на съда. “Личното ми становище и във връзка с предстоящите изменения на конституцията е, че имунитетът на народните представители трябва да се ограничи само до функционален, за да няма групи, които да се приемат за недосегаеми”, каза той.

От управляващата коалиция все още не е ясна позицията на ДПС по казуса. Очакванията са партията на Доган да подкрепи искането за снемане имунитета на Софиянски.

Според информирани Симеон Сакскобургготски бил поел ангажимента пред Софиянски партията му да се противопостави на снемането на имунитета му.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Наблюдател
    #28

    Аха, почна ли да драпа тая отрепка Филчев за някое постче с имунитет?! Затова ли почна да се мазни около Румен Петков? Да видим сега и на БСП колко им е морала? Ама той толкова мутри и криминални типове одра с подкупи, че и Петков може да си позволи да купи.

  2. Гого
    #27

    Президентът бил склонен да вкара Филчев там. А когато осъдят Филчев за много неща, Президентът дали ще поеме отговорност за Склонноста си? Предстоят Президентски Избори - не би било добре един кандидат за втори мандат да се набутва в яростта на Избирателите (все пак избирателите са научили, че Филчев доста е допринесъл за разпада на Съдебната Система и за потенциалното отлагане за ЕС!

  3. Рики
    #26

    Президенте, не си ли научил тази истина?

  4. Мадам
    #25

    Хора с психични отклонения (филчев) не трябва да влизат в КС - там вече има достатъчно такива!!!

  5. Жужу
    #24

    Филчев е напълно достоен да стане Президент!!! Не го плюйте! Ами си стягайте психиката за следващите няколко години! Щом като малоумници като Симеон Сакскобурготски или Петър Стоянов са кандидати ще се явят и други (само гледайте)- тогава и Филчев може! Ха-Ха-Ха - пийнете по една Водка и следете рекламите по БГ-Телевизиите!

  6. Кака
    #23

    А бе тоя Филчев от кои е? От Мафията или от Държавата? Дали пък двете не са се идентични? ЕС ще ни отреже със сигурност!!!

  7. Торнадо
    #22

    Пише - президентът не бил склонен да вкара Филчев, а не че е склонен!!!!!!!!Камили - не може да четете!

  8. мутра
    #21

    Пълни глупости е написаното от Боряна Йотова,защото Президента няма почти никаква рола при избора. Ако той не издаде указ след направения избор,ВСС отново може да избере същия човек и тогава Първанов няма да може да преценява дали да издаде указ или не. Така,че преди да се пишат статии по въпроса,няма да е зле да се попрочете Закона за съдебната власт! Във ВСС има 13 съдии,а за избора на нов главен прокурор са нужни 17 гласа. Това означава,че твърде решаваща ще е позицията на Иван Григоров по въпроса

  9. Гого не чете
    #20

    1.В КС Филчев ще има имунитет-т.е. не може да бъде съден 2.Президента НЕ Е съгласен!Що не четеш,бе маскара?

  10. Mironov
    #19

    Ediniqt ot dvamata e Boiko Naidenov, a drugiqt?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.