Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Приватизацията на БТК и Булгартабак може да се окаже трудна задача

0 коментара

В новия брой на специализираното икономическо издание "Инвеститор - нови пазари" са публикувани интервюта с министъра на икономиката Николай Василев, с финансовия министър Милен Велчев и с неговия заместник Красимир Катев.

Без сам да се впуска в анализ на състоянието на българската икономика, авторът на материала Дейвид Уотс използва разговорите си с трима от водещите членове на екипа, който трябва да намери формулата за икономическо стабилизиране на България, за да очертае проблемите и предлаганите решения.

Според министъра на икономиката Николай Василев основните елементи в програмата на новото правителство ще бъдат: първо -приключването на програмата за приватизация, второ - разширяването на износа, и трето - привличането на чуждестранните инвестиции. Министър Василев обаче признава, че практическото осъществяване на тези процеси до известна степен поне ще зависи от способността на правителството до края на годината да прокара през българския парламент около 70 закона.

Според Ед Паркър, експерт на агенцията за кредитни анализи "Фич соверин рейтингс", освен тези чисто законодателни предизвикателства бюджетът на финансовия министър Милен Велчев ще трябва да преодолее и задаващата се световна икономическа криза, която неизбежно ще намали количеството на свободните за инвестиции капитали. И далеч не на последно място, почти сигурното отпадане на България от списъка на първата група държави за присъединяване към Европейския съюз вероятно ще доведе до пренасочване на интереса на поне част от потенциалните инвеститори. Едва ли може да има съмнение, че същият фактор ще се отрази и на перспективата за нарастване и разширяване на българския износ.

В разговора си с Дейвид Уотс от сп. "Инвеститор" министър Николай Василев заявява, че България привлича инвеститори не толкова със собствения си, сравнително малък вътрешен пазар, а по-скоро с експортния си потенциал към държави като Русия и Турция, а също така и цяла Западна Европа. Възможното ограничаване на постъпващите инвестиции в резултат от застудяването в световния икономически климат и изключването на България от първата вълна за членство в Европейския съюз би могло не само да постави под въпрос конкурентоспособността на произвежданите в България стоки, но и да стесни достъпа на българските производители до пазарите на Западна Европа.

Що се отнася до третия елемент на икономическата стратегия на правителството - ускорено завършване на програмата за приватизация на държавните компании, според Ед Паркър от "Фич соверин рейтингс" тук също може да се появят определени проблеми. В интервюто си за списание "Инвеститор" българският министър на икономиката определя 2003 година като краен срок за приключване на процеса на приватизиране на оставащите почти 800 държавни компании. Самият той обаче допълва, че приватизирането на БТК и "Булгартабак", двете може би най-привлекателни компании в портфолиото на правителството, може да се окаже трудна задача. Последната година стана свидетел на значително затихване на интереса към инвестиции в телекомуникационния сектор и намирането на стратегически партньор за сделката с БТК далеч не е сигурно. Проблемът с "Булгартабак" е от друг характер. Потенциалният купувач почти неизбежно ще иска да намали броя на преработвателните фабрики и да освободи значителна част от работната сила. Всяко по-нататъшно забавяне на приватизирането на компаниите обаче може да доведе до още по-неблагоприятни икономически условия на световните пазари.

И в двата случая финансовият министър Милен Велчев трябва да поеме риска да разгневи Международния валутен фонд. Както лишаването от приватизационни приходи, така и увеличаването на социалните разходи може да доведе до разколебаване на и без това крехкия баланс в бюджетния дефицит на правителството.

По Дойче веле, със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.