Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проблемът на хората с наводнените къщи си е техен

24 коментара
Проблемът на хората с наводнените къщи си е техен

Хората, които са останали без къщи след последните наводнения, не могат да очакват да им бъдат построени или да им се подарят жилища, заяви вицепремиерът и министър на държавната политика при бедствия аварии Емел Етем в четвъртък след среща с ръководството на Националното сдружение на общините. Проблемът си е техен, категорична бе тя. Според нея общините, ако имат възможност, може да отпуснат на тези хора общински жилища под наем.

Работна група между сдружението на общините и министерството на бедствията ще подготви методика за обективна оценка на щетите от наводненията и критерии за отпускането на средства за тях, каза още тя. Целта на групата ще е да следи изразходването на средствата, отпуснати по линия на постоянната комисия по бедствия и аварии към МС, посочи Емел Етем пред журналисти. Тя каза, че ще се изяснят не само критериите за отпускане на средства, но и за упражняването на предварителен и последващ контрол.

Готови сме да намерим нов механизъм, по който както да функционира адекватно комисията и да наложим диалог между местната и централна власт, за да очертаем приоритетите и да модернизираме инфраструктурата в страната, каза Емел Етем.

Основна задача на работната група ще бъде да отсее спешните проекти, които постъпват в комисията, от тези, които могат да се направят за по-дълго време. От началото на годината до края на март в Постоянната комисия за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи са постъпили искания за финансиране на 1760 обекта, информира Етем. Тя посочи, че за да бъде ефективно възстановяването на обектите трябва да се направи подредба по определени критерии за финансиране. Трябва да е ясно, че със средствата, отпускани от комисията, ще се финансират само обекти, засегнати от бедствия и аварии, трябва да се очертае и полето на превенцията, отбеляза Етем.

Като проблем от първостепенна важност в областта на превенцията министърът на държавната политика при бедствия и аварии посочи почистването на речните корите и дерета, за които не са полагани грижи и не са отделяни средства от години. Внимание ще се обърне и на ВИК инсталациите и на пътища, които са единствени към населени места и прекъсването им може да застраши населението. 

Към момента се отделят средства единствено за ликвидиране на последиците от наводненията, а не за предприемане на превантивни мерки, каза председателят на Националното сдружение на общините Красимир Мирев. Той посочи като проблем пред кметовете това, че пораженията от бедствия не се оценяват в пълен размер. По думите му, защото не разполагат с достатъчно средства, кметовете не могат да бъдат достатъчно взискателни към фирмите-изпълнители. Съгласни сме, че трябва да повишим значително тази взискателност и макар и с малко средства да постигаме ефект, каза Мирев.

Емел Етем каза още, че е възложила на регионалното министерство да актуализира информацията и да направи категоризация на свлачищата на територията на страната. Тя припомни, че още от миналата година след направените хидроложки анализи след наводненията е станала ясна опасността от свлачища. Етем подчерта, че за пътищата и свлачищата отговорност носи МРРБ, на което са необходими около 25 милиона лева на първо време за справяне с най-спешните случаи на свалчища, добави вицепремиерът. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bezkompromisen
    #25

    DA GO RESHIM, FORUMTZI!!!

  2. bozorsky
    #24

    Нищо лично, но аз смятам да се придържам към демократическите си възгледи, което до известна степен изключва "oбщ език" м-у нас.Доволен съм, обаче, че на основата на градивния ни спор мога да оповестя пред публика част от вижданията ми по определени въпроси. А именно:1. Демокрацията не е в упадъка си, както ти предполагаш, ами опитите за реализирането й не успяват повсеместно. Причините за това определено не са в смисъла на демокрацията, ами в нейното тълкуване. Първосигнално поведение е да се хвърляш

  3. orm
    #22

    за да не изпаднем в демагогия няма да се опитвам да оборвам твърденията ти, но не мога да се съглася с тезата ти.Да поживеем и ще видим кой от нас е бил прав.Желая ти всичко хубаво.

  4. Някой си
    #21

    Емел Етем = Ебете Мен. Това е положението.

  5. orm
    #20

    "И престанете да лаете в някакви форуми, ами се организирайте в отбори, клубове, движения, партии и си отстоявайте интересите. Бъдете активни, не пасивни." Това е цитат от теб, нали?И моето предложение е за активни действия - отказваш да плащаш за нещо което не получаваш.А предлагам този подход тъй като съм убеден че в последните 15 години българина най-добре разбира какво искаш от него, когато "го удариш по джоба".За справка 1997 година. "Държавата е ангажирана и изпълнява множество от функции,

  6. bozorsky
    #19

    Благодаря за критиката orm, намирам я за точна, но не и изчерпателна. Доколкото за деструктивното ти предложение...Държавата е ангажирана и изпълнява множество от функции, които позволяват да съществуваме по начина, по който съществуваме днес. Ниското качество на изпълнението на тези ангажименти не трябва да се счита за повод за смяна на системата и бойкотиране на обществения ред. Нищо, че сме малко пред 19. май.А пък ти не си плащай данъците.

  7. bozorsky
    #18

    Изказването наистина е грозно. По точно - интерпретацията на "Хората, които са останали без къщи след последните наводнения, не могат да очакват да им бъдат построени или да им се подарят жилища" е меко казано неточна. Жалко, че никой не се подписва под нея.А грозното е, че много технично се лансира мнението - Държавата е длъжна да "подари" жилища на ощетените. Длъжна е да осигури подслон. Татето просто го няма. Моля не се поддавайте на еврини провокации и бядете по взискателни, критични, ако щете - капризни, що се отнася информацията, която ви се поднася оттук и оттам.

  8. orm
    #17

    и на пострадалите мога да дам само един съвет - спрете да си плащате данъците!След като държавата не желае да поеме отговорност за вас, то и вие не й дължите нищо. Bozorsky, моля те да не дезинформираш.След големите наводнения в Германия преди 2 години, държавата създаде доста фондации за подпомагане на пострадалите.Съгласен съм с теб че не се е намесила пряко, но в България за подобна идея дори не се и споменава.

  9. bozorsky
    #16

    Много сте зле. Отворете да прочетете за положението по р. Елба в Чехия и Германия. Да не мислите, че в развитите немски и чешки, европеиски общества се подаряват къщи и прочее? Помага се аварийно, пък после кой какъв му бил късметът... Почват се борби със застрахователи и т.н. Относно отношението държава-държавна собственост... Спор няма. Но някой да очаква да получи обратно това, което е загубил е несериозно, защото е невъзможно. И престанете да лаете в някакви форуми, ами се организирайте в отбори,

  10. Читателка
    #15

    Хубавицата на Доган е нагла, безсрамна!Ето работа за медиите! Разнищете ги!!Престанете да се захласвате колко велик политик е Доган! Той е нагъл престъпник!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.