Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проблемите на България идват от правителството

0 коментара

Какви са перспективите за разширяване на Европейския съюз след срещата на върха в Лаакен?

Всички хубави думи са нещо добро, но за мен определящият момент беше избликът на господин Берлускони, който заяви, че отсега нататък Италия ще отстъпва, само когато получава нещо в замяна. Това, в комбинация с Испания и нейното отношение към разширяването, както и отношението на другите страни, които са склонни да смятат, че ще загубят структурни фондове, е много притеснително. Това показва наличието на тесен, а не на европейски поглед в две големи държави плюс Великобритания, която разбира се, винаги е била в тази група - така че имаме три големи държави, които сега на практика гледат на Европа като на място за извличане на полза, а не за преследването на общи интереси. Мисля, че това е лоша новина за финалния кръг от преговори за разширяване.

До каква степен това може да постави под съмнение разширяването на Европейския съюз дори към тези 10 страни, които бяха споменати като фаворити за членство през 2004-та година?

Не съм сигурен, че датата 2004-та година е за всички 10 държави. Във всеки случай, финалните преговори ще бъдат много мъчителни и ще оставят горчив вкус дори и при успех.

Проблемът е в това, че втръдяването на позициите на тези южни страни плюс Великобритания е в противоречие с визията, която стои в основата на разширяването и която е свързана с идеята за солидарност и с възприемането на бъдещето не през призмата на националните интереси, а на европейските.

Така че не знам дали това ще доведе до промяна на датата. Във всеки случай Европейският съюз ще продължи да изглежда слаб и разделен през периода на конституционния конвент. Това също така не е добра новина за еврото, което се нуждае от обединена политическа сила в Европа, която да го подкрепя. Така че ние сме изправени пред труден и не задължително приятен път.

На този фон каква е вашата оценка за френската позиция по въпроса за разширяването и опита на Франция да подкрепи включването на България и Румъния в групата за разширяване през 2004-та година?

Мисля, че тази позиция е доста разумна, защото това е политическа, а не технократска позиция. Това е позиция за консолидация на част от Балканите, които все още предизвикват голяма загриженост. Така че това е политически мотивирана позиция. Франция има особена позиция и по въпроса за конституционните реформи. Франция се застъпва за Европа на нациите, за разлика от германската визия, която е за една по централизирана общност, в която парламентът има реална власт.

Мисля, че включването на страни, които все още са политически слаби като България и Румъния, ще помогне на Франция и частично на Великобритания да имат европейско правителство, което все още разчита на националния Съвет на министрите да контролира нещата.

В тези условия виждате ли някакъв шанс България да догони 10-те фаворитки за членство през 2004-та година?

На човек му се къса сърцето като гледа какво става в България. Страната определено има сериозен проблем със своя елит относно поставянето на националните интереси над личните интерес на хората с власт и тези, които управляват държавната индустрия. Проблемът с управлението все още стои на дневен ред. Новият режим изглежда не успя да направи никаква промяна. Ако България беше управлявана от млади хора под 40 години, тя вероятно щеше да бъде прекрасна страна, но тя все още е управлявана от хора, които разсъждават в категориите на привилегии и на власт и които не са добри българи, а егоистично настроени индивиди. И това наистина може да ти скъса сърцето. Хората са бедни, отчаяни и ситуацията съвсем не е добра.

Означава ли това, че проблемите на България не идват от икономиката, а от правителството?

Да! Проблемите идват от правителството. Абсолютно. Когато правителството започне да управлява добре, България ще навакса изоставането доста бързо. Това е надарена държава с много способни хора и от тази ниска база е доста лесно да се постигне растеж. Страната е толкова зле в момента, че ще бъде лесно да се постигне съществен растеж. Управлението обаче е лошо и има твърде много хора, включително и от чужбина, които се месят в икономиката и политиката на страната.

Новото правителство донесе ли някаква промяна в този смисъл?

Резултатите са разочароващи до момента. Новото правителство изглежда не донесе промяна, а трябваше да направи това. Доколкото разбирам, това правителство не промени нещата и човек се чуди защо. Какво блокира нещата? Дали проблемът е в разбирането на хората от върха? Явно не, защото те разбират нещата. Дали проблемът е в политическата воля на върха да прави нещата както трябва или проблемът е в съпротивата на стария окопал се елит? Или пък проблемът е новодошлите млади, които или нямат власт, или нямат знание как да се справят. Не знам.

На този фон кога смятате, че е реалистично да се очаква членството на България в Европейския съюз?

2006-та - 2007-ма година.

Излъчено по Радио Свободна Европа

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.