Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проблемите са ясни, но МВФ едва ли ще си тръгне

0 коментара

Какъв сигнал към инвеститорите са резултатите от завършилата мисия на МВФ?

Мисията на МВФ дава един ясен сигнал на всички, които следят случващото се в България - а именно, че се съмнява в реалистичността на заложените приходи и разходи в бюджета.

Доколко реалистични са прогнозите на правителството за приходите догодина по отношение на социални осигуровки, здравни осигуровки и приходи от ДДС?

Правителството очаква някак механично да събере 400 млн. повече от социални осигуровки заради регистрацията на трудовите договори и минималните осигурителни прагове. Само че то забравя, че именно високата тежест на същите осигуровки предизвикват неплащане; ако тази тежест е висока, частният сектор ще потърси нов начин да намали разходите си.

За приходите от ДДС оптимизма се основава на очакване за голям ръст на потреблението, и най-вече - преминаване на част от "сивото" потребление на "светло". Такъв феномен наблюдавахме през 1999-2001, когато "нормализацията" на икономическата среда увеличи "светлия" сектор; този ефект обаче вероятно се изчерпва.

Права ли е мисията на МВФ в подозрението си, че ще се наложат по-големи разходи за болниците, общините и топлофикациите?

Опитът показва, че тези "структури" винаги успяват да изхарчат повече, отколкото е първоначално предвидено. Освен това, отлагането на реформите в болниците най-вероятно ще означава и високи (не задължително смислени) разходи.

Смятате ли, че е реалистично да се очакват резултати от програма от социални помощи към заетост?

Множеството проекти в миналото, макар и не толкова мащабни, показват минимален ефект. Засега положително е намерението да се намалява преразпределението на доход "на калпак" и да се увеличават целенасочените социални програми.

Възможно ли е да се стигне до прекратяване на споразумението с МВФ?

Възможно е, но е малко вероятно това да се случи само заради твърдост в позицията на МВФ. Може би българското правителство ще отстъпи частично от намеренията си, след това мисията ще смекчи позицията си. Ако обаче в България се случи политическа криза, МВФ ще е най-малката спънка.

Имало ли е случай при отношенията ни с фонда, когато мисия си е тръгвала без постигане на съгласие по бюджета?

Подобна негативна оценка имаше по времето на Виденов 1996 г., но тогава МВФ всъщност отрече цялостната програма на правителството и отлагането на реформите.

Може ли да се сбъдне прогнозата на Милен Велчев, за по-високи приходи до края на годината, които да убедят фонда в прогнозите залегнали в бюджет 2003?

Обичайно в края на годината приходите от косвени данъци нарастват заради сезонно увеличеното потребление по Нова Година. Но тази тенденция е ясна за специалистите, така че с такива "изненади" позицията на МВФ едва ли ще се промени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.