Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Продаваме Булгартабак, не пускаме Чорни... А какво правим с кабинета?

0 коментара

Правителството на Сакскобургготски е на път да реализира първата си голяма приватизационна сделка за малко повече от година управление. Продажбата на Булгартабак беше първият сериозен тест за кабинета, дошъл на власт с бомбастични обещания за привличане на чужди инвестиции, прозрачна приватизация и западен маниер в менажирането на държавните дела.

Накрая стана така, че правителството се размина на косъм от възможно най-голям провал, след като подкрепяният от Дойче банк консорциум даде по-висока оферта от останалия на второ място кандидат на Майкъл Чорни. Поради тази причина обаче приватизацията на Булгартабак се превърна много повече във вътрешно-политически въпрос - ще позволи ли правителството Майкъл Чорни да се върне в България, а основният проблем - бъдещото развитие на холдинга, остана на заден план.

Приватизацията на Булгартабак остави тягостно впечатление у наблюдателите.

Първо, нямаше качествени оферти.

Липсата на добра стратегия за приватизацията и поставянето на изисквания за изкупуване на огромни количества тютюн и изпълнение на социално-политически задачи по правило отблъскват сериозните инвеститори. Явиха се трима руски кандидати: двама, свързани с Майкъл Чорни и един, представящ се от името на администрацията на президента Путин. Почти по чудо за българския тютюнев холдинг се съгласи да играе и подкрепян от Дойче банк консорциум. Както стана ясно след продължилите седмици и месеци перипетии, лично царят бил помолил Дойче банк да се включи в наддаването. В което няма нищо лошо, освен някои обидни за публиката факти. Дойче банк участва чрез консорциум, чието лице Божан Стоянов е в достатъчно близки приятелски отношения със сина на премиера Кирил Сакскобургготски и икономическия екип на правителството, за да бъдат пренебрегнати съмненията, че всичко наистина е чисто, прозрачно и няма никакви лични интереси и комисионни, свързани с лица от царския кръг.

Второ, неудобните за кабинета истини бяха изречени от международния мошеник Майкъл Чорни

- обстоятелство, което за пореден път взриви представите за здрав разум и логика в българския икономически и политически живот. Срещу правителството бе организирана мощна кампания - политическа, синдикална и медийна - поръчана от Майкъл Чорни. Под лозунги за защита на “националния интерес”, “запазване на руските пазари”, “прозрачност”, “подобряване на офертите”, “социална защита на тютюноработниците” и т.н. в публичното пространство бяха тиражирани куп полуистини, полулъжи и откровени идиотщини, които затвърдиха впечатлението, че правителството е могло да продаде Булгартабак за милиарди, но не го е направило. Междувременно в страната бяха организирани фенклубове и подписки за връщане на Чорни в страната, а коалиционният партньор на царя Ахмед Доган обяви, че изгонването му от страната е било грешка.

Трето, истините за дилемите пред българския избор не бяха изречени от българското правителство, а от шефове на Дойче банк - Лондон.

Те поканиха български журналисти там, за да ги уверят в две неща. Първо, че Дойче банк -Лондон съществува ( подход, който по недвусмислен начин характеризира и представата на средностатистичския западен инвеститор за нивото на българската журналистика). И второ - че България трябва да избира между членството си в ЕС и НАТО и международни престъпници като Майкъл Чорни. Последното предизвика засилване на кампанията в полза на Чорни у нас, който пък още по-екзалтирано продължи да повтаря, че правителството, царя, принц Кирил и вицепремиера Василев са корумпирани и че той ще съди България. Още една крилата фраза - от един странен ( направо сумашедший) диалог, влезе в оборот тези дни - че Николай Василев бил дурак ( глупак в превод от руски), но честен, а може би дори не и честен, а просто дурак.

Четвърто, проблемът с връщането на изгонените от България руски бизнесмени

Чорни и Ершов отново излезе на дневен ред и властта се вцепени като заек пред боа.

Ахмед Доган призова “грешката” с изгонването да бъде поправена, знаейки много добре, че това няма как да се случи. Правителството предпочете да подмине с мълчание поредната провокация “отвътре”, но проблемът беше формулиран простичко от социолога Андрей Райчев, с когото управляващите се съветват. “Г-н Чорни няма проблеми с България, да се оправя със САЩ” - т.е., оставено само на себе си, българското правителство може би нямаше да се двоуми и щеше да върне Чорни, проблемът обаче не е при нас, а в САЩ.

Пето, унизителният за българската държава руски натиск по приватизацията на Булгартабак.

Прозвучаха страховити заплахи и ултиматуми, впоследствие частично и вяло опровергани от официални руски представители. Чу се, че руският пазар щял да бъде затворен, ако България не даде Булгартабак на Русия, както и че сделката се решавала в Кремъл. Афишираните претенции на Москва към имоти на Булгартабак подгряха напрежението и създадоха благоприятна почва за всякакви спекулации от страна на Чорни и компания. Въпросът с имотите остава открит, макар че според българското правителство отношенията между София и Москва никога не са били по-добри, отколкото са сега. Бихме замръзнали в ужас, ако се замислим какво ли пък щеше да бъде, ако отношенията ни бяха една идея по-лоши. Както се и очакваше, български политици, синдикалисти и медии се включиха охотно в защитата на руските интереси в България. Компромати заляха тиражните медии и нито дума не бе отронена за това, че няма друга държава по света, която така арогантно и силово да е отстоявала свой приватизационен (или друг) интерес в България. Случвало се е германски, френски или британски фирми да загубят приватизационна сделка у нас, но кой знае защо не им е хрумвало да тръгнат да свалят правителството, плащайки на политици, бизнесмени и медии.

Най-смущаващото все пак беше поведението на правителството по време на цялата приватизационна процедура. То

застана в позата “стой да те бия” и пое всички атаки, от всички страни.

Правителството в лицето на юпитата ( които след всичко случило най-вероятно вече ще бъдат наричани “глупита”) дори само си изпроси шамари и заслужени унижения. На два пъти хората на Чорни им разиграха един и същи номер - запис на поверителен разговор, който впоследствие бива подхвърлен на медиите или на даден на прокуратурата.

Левашкият начин, по който беше отиграна сделката за Булгартабак, беше нагледна илюстрация за управленските качества и “западния” стил в менажирането на инвестиционния процес, демонстриран от икономическия екип на Симеон. Самият той се намеси пестеливо, но не чак толкова недвусмислено, намеквайки за ангажиментите на България към Запада и отряза мераците на Чорни за връщане в страната.

В края на тази мъчителна за публиката и трагикомична по жанра си епопея с приватизацията на Булгартабак, остава въпросът - не можеше ли поне част от нея да ни бъде спестена? Нямаше ли да е по-просто да се поставят такива изисквания към кандидат-купувачите, които да направят невъзможно участието на Чорни и нему подобни и всичко да приключи, преди да е започнало.

Единствената добра новина след всичко, което ни сполетя покрай продажбата на Булгартабак е, че Чорни може би вече наистина е разбрал, че не холдинг, а киоск за цигари не може да придобие в България. Така че има надежда наистина да спази заплахите си, като прекрати всякаква активност у нас.

Което по никакъв начин не разведрява обстановката, защото Чорни може и да го няма, Дойче банк да вземат Булгартабак, но не можем да се избавим от съмнението що за хора ни управляват.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.