Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проектозаконът за Черноморието ощетява малките предприемачи

5 коментара
Проектозаконът за Черноморието ощетява малките предприемачи

Факт е, че през последните години станахме свидетели на масирано застрояване на почти всяка свободна територия в близост до морския бряг. В началото това беше положителна тенденция, защото привлече сериозни инвеститори в изграждането на модерна туристическа база. Реализираха се добри проекти и бяха привлечени много купувачи на имоти в страната. Днес обаче, при липса на стратегия и регулация на процеса, сме изправени през опасността от прекомерно застрояване на цялата територия и пренасочване на интереса на туристи и купувачи извън България.

Продължаваме да виждаме как туристите в луксозните хотели се разминават с багерите в активния летен сезон, въпреки забраната, издавана от общинските власти да спре строителството. Обстановката, в която попадат туристите, води и до понижаване на инвеститорския интерес към недвижимите имоти, защото те имат по-ниска гарантирана възвращаемост на парите си.

Състоянието на Черноморието показва, че е необходим закон, който да определи зоните, разрешени за строителство. Да регламентира времето, през което е разрешено строителството и да подсигури на инвеститорите и туристите сигурност.

Но ако законът бъде приет в този му вид, означава, че ще бъде потвърдено статуквото, съществуващо по черноморския бряг в сегашния му вид за сметка на всички нови инвестиции и проекти, които предстоят.

От позицията на новите инвеститори най-вероятно решението ще бъде прието като несправедливо, защото стойността на инвестицията ще нарасне значително, а нормата на печалба ще намалее. За да счете проекта си за успешно реализиран, всеки от предприемачите у нас търси минимална печалба от 100%, което постига с построяването на по-висока сграда, по-малко пространство за озеленяване и използва съществуваща инфраструктура.

Всичко това ще бъде изключено като възможност след приемането на закона. При ръста на цените на парцелите в крайморските зони, които се регистрират през последната година и параметрите определени в проектозакона за височина и плътност на строителството, ангажимента за изграждане на цялата инфраструктура, необходима на сградата, повечето родни инвеститори ще прехвърлят изграждането на комплекси около крайбрежната ивица в графата „неефективни”.  

Какви са възможностите от тук нататък ?! В дългосрочен план това ще привлече големи международни предприемачи, които търсят норма на печалба от 25%. Ще доведе до реализирането на мащабни проекти – комплекси от сгради, защото само при големи обеми изграждането на инфраструктура е ефективно. Вторият вариант е вложенията да се пренасочат от районите в абсолютна близост до морската ивица към вътрешността.

Последната тенденция вече е факт. Само през последния месец в  района на Северното Черноморие започна реализацията на два мащабни проекта, разположени на около 20 км от морския бряг. В тази зона ограниченията за строителство са по-малко, а и цената на земята значително по-ниска. Свободните пространства са по-големи и позволяват да се изгради истински модерен затворен комплекс с висок процент на зелени площи и всички необходими прилежащи сгради и съоръжения към него.

Не можем да отречем, че за голяма част от родните и по-принцип по-малките инвеститори, планирали строителство в зони, където ще се приложат най-големите ограничения, законът ще бъде несправедлив. Защото върху тях се прехвърлят ангажименти, които до този момент се възприемаха като задължение на властта. Освен това сериозно увеличава броя на инстанциите и разрешителните, които всеки от тях ще трябва да получи.

Преминаването през тази бюрократична машина ще отнема на инвеститорите време, а за тях то е ценно. Но в същото време в дългосрочен план приемането на закона за Черноморието, ако се намери начин той да бъде и строго прилаган, ще бъде положителна крачка, както за инвестиращите в имоти по Черноморието, така и за туристическия бранш. А инвеститорите, които наистина искат да вложат средства в строителство на сгради, ще намерят друга свободна пазарна ниша. Тя най-вероятно ще се окаже зоната от 15 до 30 км от вътрешността край брега.

Авторът е изпълнителен директор на агенцията за недвижими имоти “Адрес – България”

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kakuv mutrafon, ne se izlagai
    #6

    toia e super leke. ne znam kak sa mu dali da pishe v medipool.

  2. KOSTA
    #4

    те вече се налапаха с хотели.Луксозни!Бате Бойко само с два.. засега!

  3. Max Plank
    #3

    kakuvto i da e sus sigurnost pare pari kato onia Kirov, shto mrusni pari se izsipaha v stroitelstvo i imoti! naduvat balona veche do kosmosa shte stignat cenite! a dohodi za naemi nema!

  4. Max Plank
    #2

    Pojelavam mu da svurshi kato KIROV!

  5. Пютканов
    #1

    ГЕРБ = ВИП БРАДЪРЧалга, простотия, мръсотия, нахалство, алчност....., това излиза от ГЕРБавите месии !!! Бате Бойко-месията оглавява движението на мутрите, трафикантите, простаците, охранителите, чалгаджиите и т.н. към властта !!!!!!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.