Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проф. Кругман: Америка рискува "загубено десетилетие" с тези половинчати мерки

2 коментара
Проф. Кругман: Америка рискува "загубено десетилетие" с тези половинчати мерки

Съединените щати рискуват да изпаднат в ситуация на загубено за растеж десетилетие от японски тип, ако не предприемат агресивни действия за стимулиране на икономиката и изчистване на банковата система. Такова мнение изрази в понеделник Пол Кругман, носител на Нобелова награда за икономика.

"Ние вземаме половинчати мерки, които помагат на икономиката да куцука, но без да се възстанови напълно и имаме мерки, които помагат на банките да оцеляват, но не и реално да процъфтяват", каза Кругман, цитиран от Ройтерс.

"Ние правим това, което правиха японците през 1990-те години", заяви икономистът пред малка група репортери по време на посещението си в Пекин.

Според него не е ясно дали растежът на Китай ще пострада като странично следствие от настоящата криза.

"Най-силното ми притеснение е, че САЩ и еврозоната ще имат загубени десетилетия от японски тип", каза той.

Кругман очаква малък или никакъв ръст на заетостта тази и следващата година в САЩ, където през април безработицата удари 25-годишен рекорд от 8.9 процента.

Спешна е нуждата от втори стимулиращ пакет, нужни са много, много силни стимули, каза Кругман, който е професор от Принстънския университет и колумнист на в. "Ню Йорк таймс".

Той посочи, че "стрес-тестът", проведен с 19 водещи американски банки, осигурява малко време на администрацията на Барак Обама, но тестът не е дал отговор на съществения въпрос дали банките имат достатъчно капитал да изпълняват своята ключова рола в икономиката.

"Ясно е, че в скоро време администрацията няма да предприеме радикални действия за засилване на банките", смята Кругман. Да се направи това, уточнява той, означава временно да се национализира "Ситигруп" и може би "Банк оф Америка".

Кругман похвали Китай, че енергично прилага своя собствен план за стимулиране на икономиката, но отбеляза, че не е забелязал никакво желание на Пекин да премине към модел на растеж, генериран от вътрешно търсене, който да ограничи прекомерните спестявания.

Трудно е да се види глобално възстановяване, ако Китай продължава да поддържа излишъци по текущата си сметка от 10% от БВП, смята икономистът.

Ако големият външен излишък на Китай остане, заедно с висока безработица в САЩ и нисък растеж в Европа, ще последват политически търкания, прогнозира той. Нещо ще трябва да произтече и то няма да е хубаво, добави Кругман.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. cicko $
    #2

    Toja ili e naivnik ili licemer...

  2. Utochnjavasht
    #1

    Naivnik, izdignat ot naivnitsi, zarazeni ot batsila na komunizma, shetasht veche iz Noviya svat (dali ne e veche star).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.