Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Програмистите у нас с по-висок жизнен стандарт от тези в Англия и Германия

Софтуерната индустрия отбеляза ръст от 23% при 3% растеж на икономиката ни

10 коментара
Програмистите у нас с по-висок жизнен стандарт от тези в Англия и Германия

Походът на българската софтуерна индустрия напред и нагоре продължава с рекордни приходи, печалби, ръст на заплати, платени данъци и глад за кадри.

Близкото бъдеще също се очертава да е безоблачно с оглед дигитализацията на редица ключови отрасли като медицината, автомобилостроенето, финансовия сектор.

Така ако днес приходите на софтуерната индустрия надхвърлят 3 млрд. лв. и заема дял от 2.9 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, то след пет години оборотът ще бъде над 10.6 млрд. лв. и делът ѝ в БВП ще е 7.6 на сто.

Ефектът е, че българските програмисти днес живеят по-добре и получават повече от колегите си във Великобритания и Германия претеглено през стандарта на живота. Средната работна заплата у нас през тази година вече надхвърля 3000 лв.

Тази оптимистична картината в софтуерния бизнес очерта годишният доклад за състоянието на сектора - Барометър 2019 на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ). Анализът е изготвен със съдействието на CBN Pannoff, Stoycheff & Co., и се основава на данни от близо 4100 компании в сектора.

Рекорден ръст от 23% през 2018 г.

Приходите на софтуерната индустрия бележат увеличение от близо 600 милиона лева през 2018 г. и вече надхвърлят 3 млрд. лв. Това е ръст от 23 на сто на годишна база, което е най-високият ръст в историята на софтуерния бранш у нас.

"В последните години секторът е във възход, а динамиката на това развитие става все по-осезаема. Ако за достигане на общи приходи от 1 млрд. лева бяха необходими 21 години, то за достигане на 2 млрд. бяха нужни 4 години, а за 3 млрд. - едва две години", каза Доброслав Димитров, председател на УС на БАСКОМ.

"Зa индycтpия c 30 000 cлyжитeли тoвa нямa aнaлoг в нaциoнaлнaтa иĸoнoмиĸa", допълни Георги Зaxapиeв, също член на управата на организацията.

Основен принос за този резултат имат компаниите, работещи предимно за външни пазари, където са изнесени услуги и продукция за над 2 млрд. лв.

Продажбите на вътрешния пазар продължават да отбелязват значително по-малък ръст и няма признаци тази тенденция да се промени скоро, отбеляза Димитров.

Работодател номер 1

Софтуерният бизнес е и работодател номер едно в България спрямо размера на възнагражденията. Средната заплатата в бранша през тази година се очаква да достигне 3028 лв. Това е средно 3.5 пъти повече спрямо средната заплата за страната, отбеляза Захариев.

Той посочи, че коригирано през стандарта на живот, средното заплащане у нас надминава значително това във Великобритания и вече изпреварва заплащането в Германия.

"В сравнение с Великобритания, работещ в софтуерната индустрия у нас има много по-висок финансов стандарт от програмист във Великобритания. Разликата е между 36 000 паунда във Великобритания и 53 000 паунда в България. Не толкова драстична е разликата с Германия - там сме горе-долу на едно и също ниво - 55 000 евро годишно за България срещу 53 000 евро за Германия. Тоест икономическата имиграция не би трябвало да е фактор за хората, които работят в нашата софтуерна индустрия", заяви Захариев.

Проучването показва, че през 2018 г. работните места в сектора са нараснали с близо 2400. Това е 9% ръст спрямо предходната година, но сравнено с 2013 г. ръстът е 88%. Прогнозите за отиващата си 2019 г. са, че той ще достигне 10%, а общият брой на заетите в сферата ще надхвърли 33 хиляди души.

Междувременно броят на големите компании с над 250 служители се е увеличил с 90% спрямо 2011 г., а броят на експертите в тях е нараснал с близо 300%.

Един програмист внася средно 24 000 лв. данъци в бюджета

Българската софтуерна индустрия е изключително привлекателна за чуждите инвеститори като в страната вече работят над 50 представителства на глобални софтуерни компании.

Приходите от износ на интелектуален продукт през 2018 г. достигат 2.5 млрд. лева - резултат, с който може да се похвали само софтуерният бранш.

По оценка на CBN, през 2018 г. едно работно място в софтуерния сектор в България е генерирало за бюджета на страната над 24 000 лв. годишно от данъци (ДДС, ДП, ДОД и социални и здравни осигуровки). Това е с повече от две трети над средните стойности за страната, отбеляза Доброслав Димитров.

Очаква се, че през 2019 г. софтуерният бизнес ще внесе с поне 150 милиона лева повече за данъци спрямо 2018 г.

Прогнозираното увеличение на броя на заетите в сферата ще осигури близо 900 милиона лева данъчни постъпления в бюджета на страната.

Приходи от над 10 млрд. лв. след 5 години

Прогнозите на БАСКОМ с 5-годишен хоризонт са приходите да достигнат 10.3 млрд. лева на годишна база и дял от 7.6% от БВП. Заетите в сектора се очаква да се увеличат двойно и да достигнат 60 000 души. Постъпленията от платени данъци и осигуровки от страна на софтуерния бизнес ще надхвърлят 1.4 млрд. лева годишно.

Източникът на този оптимизъм е комплекс от няколко фактора, посочи Георги Захариев.

Все повече ключови отрасли се дигитализират. За пример беше дадена медицината, където с бързи темпове навлиза използването на образна диагностика с изкуствен интелект. В автомобилостроенето се налагат автономните автомобили, в банковия сектор - FinTech и т.н.

В същото време расте броят на образователните инициативи, повече от които са частни, но вече има и държавни. Все повече университети увеличават приема за ИТ специалности. Стартира и вълна от преквалификационни програми, включително с европейски средства.

Заради конкурентното заплащане все повече ИТ кадри се връщат от чужбина у нас. Това води до раздвижване на регионалните центрове. Ако преди бизнесът беше съсредоточен почти изцяло в София, то сега вече индустрията се развива и в другите големи градове - Пловдив, Бургас, Варна, Велико Търново.

Другият важен фактор е, че вече има работеща екосистема за рисково финансиране с частни и европейски фондове. Тези фондове дават гориво за развитие на местни инициативи.

Ако можеше икономиката ни да расте с 23% годишно...

Вече са минали 30 години от 10 ноември 1989 г. 30 години, в които България се опитва да достигне Запада, а софтуерната индустрия в България не само го е достигнала, но и го е надминала, коментира Димитров.

"Единственият начин това да стане е ако нашата индустрия продължи да расте със същите темпове, тъй като ако икономиката на държавата расте с 3%, а ние с 23% всяка година, какво би станало ако ние не сме 30 000 души, а 100 000. Тогава ние ще растем и цялата икономика на България ще расте по начин, по който би могла да настигне държавите, с които се сравняваме", смята още той.

Според него само по този начин децата на България ще спрат да търсят реализация в чужбина, а ще си останат у дома.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #10
    Отговор на коментар #9

    В България може какво? Това, което се случва в софтуерния бранш е най-естественото нещо в един пазарен свят, от който уж сме част. Защо не се случва в другите браншове? За 30 години отдавна навсякъде трябваше да е така. Но не е. Просто софтуерния бранш е специфичен и още "държавата" не е намерила начин да пречи. Аз съм оптимист обаче. Ще намери.

  2. dimitardi100
    #9

    Това са, за радост, едни много обнадеждаващи данни . Няма никакъв проблем от 30 000 заетите да станат 100 000 и повече дори. Браво ! Вижда се, че и в България може . Експорт на добре платен, интелектуален продукт, какво по-хубаво от това за българската икономика и развитие !

  3. Miau
    #8

    Не само програмистите, в България се печели, както на Запад не може, като сложим и два, три пъти по-евтиния живот. Затова отдавна не жаля българите, като оня лекар, слагал стентове на здрави хора, за когото съобщахава месечна заплата от 30 000 евро.Да не говорим за неплащащите данъци, затова че в България можеш да работиш мърляво и няма високи изисквания.Тези, които останаха в гмежка и мръсния въздух на София, останаха точно по тази причина.

  4. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #7
  5. Естествено
    #6
    Отговор на коментар #4

    Наистина ли? Я прочети какво написах по-долу. Опонирай. Ти си от IT бранша. Кое не е вярно? А лозунгите от типа на "Учение и труд, жизнерадост и дръзновение!" са реликти от друга епоха. Единствения път към просперитета е демократично управление и пазарна икономика. В България има еднопартийна система и все по соц. икономика. ☺

  6. Естествено
    #5

    Не дочетох материала. Не разбрах защо името на българската компания анализатор е изписано на латиница. Може би, за да е "по-чуждестранско"? ☺ Софтуерната индустрия в България няма нищо общо с България, освен наетите сгради. В държавните поръчки никога не участват световни лидери в съответния сегмент, при все, че повечето от тях до скоро имаха поделения в България. Не ги канят, а и на тях не им харесват правилата за участие. А пазари си имат. Обикновено печелят световно неизвестни фирми или обратно

  7. Преслав
    #4

    Мрънкалниците нека четат, че и в България може да успяваш и да живееш добре, без да подскачаш заради разни олигарси и без да живееш на просия от НПО-тата.

  8. 1107a
    #3

    Програмистите могат да получават по 10000, но въпреки рова живеят в България. С напълно липсващата държавност, липса на правов ред и защита за гражданите. Щото жизненият стандарт не е само пари, а и образование, медицински и социални грижи и чиста околна среда, и много други важни съставящи. Които там ги има, а тук ги няма.

  9. Jordan*
    #2

    Всички като щракат по клавишите на компютрите след 10-тина години кой ще копа градините!

  10. olele
    #1

    не бързайте толкова, на мен за същата позиция, която работя в БГ в Лъндън ми предложиха почти 3 пъти по-високо възнаграждение, а там пенсионната система не е продънена, в общините не се крадат 80% от инвестициите... деца ще се върнат и след 2 г. обратно в чужбина, вече го вижам по колеги който дойдоха и си заминаха

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.