Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Производството на петрол във Венецуела се възстановява

0 коментара

Производството на петрол във Венецуела вече надхвърля 2 млн. барела дневно и се очаква през март снабдяването с бензин в страната да се нормализира, каза снощи президентът Уго Чавес, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Чавес посочи, че пълното възстановяване на производството на петролното предприятие Амуай /в западната част на страната/ ще позволи изцяло да се нормализира снабдяването на населението с бензин.

Преди общата стачка във Венецуела, която бе обявена от опозиционния съюз на 2 декември с искане да бъде отстранен от власт президентът Чавес, или да се проведат предсрочни избори, дневно в страната се произвеждаха над 3 милиона барела петрол. Към стачката, която приключи на 3 февруари, се присъединиха мнозинството служители в държавната петролна компания Петролеос де Венесуела и повечето екипажи от танкерите, собственост на фирмата, припомня ИТАР-ТАСС.

Правителството на Чавес постепенно възстанови парализираният петролен отрасъл, като уволни около 1200 служители на Петролеос де Венесуела, обвинени в "саботаж". Държавният глава на Венецуела призова вчера за въвеждане на фиксирани лихви, за да спре икономическият спад на страната, само броени дни, след като наложи фиксиран курс на националната валута, контрол върху валутната търговия пак със същия мотив, съобщи АП.

"Искам лихвите да бъдат по-ниски, искам лихвите да бъдат фиксирани и призовавам централната банка на Венецуела да ги фиксира", заяви Чавес, цитиран от Асошиейтед прес. Президентът на страната предложи максимална стойност от 30 процента за основната лихва търговските. В момента действащата лихва е около 40 процента.

Президентът Чавес заплаши вчера, че ще вкара военни части в промишлени предприятия и ще въведе още по-строг контрол върху разклатилия се банков сектор, съобщи Ройтерс. Десетки хиляди католици, подкрепящи опозицията, протестираха вчера в Каракас срещу популисткия президент, молейки се за мир и край на неговото управление, допълва Ройтерс.

Вероятността от война в Ирак, политическата криза във Венецуела и продължаващите студове по Източното крайбрежие на САЩ са факторите за трайното поскъпване на енергоносителите на американските пазари, предаде ИТАР-ТАСС.

Средната стойност на един галон /3,8 литра/ обикновен бензин в момента превишава 1,6 долара. Това е с 50 цента повече в сравнение със същия период година по-рано. През миналата седмица с 20 процента се увеличи цената на мазута за битово отопление, на стоковата борса в Ню Йорк котировките на петрола достигнаха 36,8 долара за барел - най-високото равнище от октомври 2000 година.

Освен това съществено намаляха запасите от суровина на американските петролни рафинерии. Създалото се положение кара експертите да правят твърде тревожни прогнози, отбелязва ИТАР-ТАСС. Според анализаторите, дори ако бъде възможно да се избегне война в Ирак, цените на петрола могат да останат през цялата година на равнище, превишаващо 30 долара за барел, а средната стойност на бензина през това лято ще бъде над 1,65 цента за галон.

Това не само ще се отрази неблагоприятно на потребителите, но и води до увеличаване на разходите на промишлените предприятия, като забавя темповете на икономическото развитие. Като цяло най-голямата спънка пред икономическия растеж на САЩ, според общото мнение на специалистите, в момента е неопределеното положение около Ирак, което изнервя пазарите и задържа инвестициите.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.