Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Производството на ширпотреба се мести от Китай към Тайланд и Индонезия

5 коментара

Китай губи конкурентното си предимство на евтина производствена база, показват нови данни, според които производители на стоки за широко потребление – от чанти и ризи до електронни компоненти – се пренасочват към по-евтини места като Югоизточна Азия, съобщава "Уолстрийт джърнал".

Това вече се е отразило върху чуждестранните инвестиции в Китай и има своите плюсове и минуси за китайската икономика, която е №2 в света.

През 2012 г. притокът на преки чужди инвестиции се е понижил с 3.7% в сравнение с 2011 г. - до 111.72 млрд. долара. Това е първото съкращаване на инвестиции на годишна база след кризата през 2009 г. Отчасти е свързано със спада на световната икономика, но намаляването на инвестициите може да е повлияно и от ръста на заплатите на работниците и други разходи.

През 2012 г. преките чужди инвестиции в Тайланд са нараснали с 63%, а в Индонезия – 27% за първите 9 месеца на миналата година.

Китай отдавна планира да развива производство с по-висока добавена стойност, а също се опитва да повиши доходите на населението. Но това означава, че лидери като Китай задължени да стимулират създаването на работни места в други сектори освен фабричното ръчно производство, за да обезпечат ръста на икономиката.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    номер 2 - САЩ в момента е една от най-ниско технологичните държави в света и ти го казвам от личен опит!
    САЩ е по-лошото копие на СССР - прилични стоки (и то в много ограничен кръг от технологии) за външния пазар и тотални боклуци за вътрешния.
    Самият факт, че американците до ден днешен произвеждат само НЕСИНХРОНИЗИРАНИ скоростни кутии за камионите си (изтъквайки, че синхронизираните били ненадеждни?!!!???) говори за изоставане от около 100 години. Автомобилите им местно производство са на ниво кръжок,

  2. Анонимен
    #4

    Нормално.Който е отишъл в Китай заради евтина работна ръка ще отиде сега където е още по-евтино.А не че Китай се ориентирал към по-високи технологии, че какво по-високо от електрониката. Той има намерение да създава свои фирми, които да са търсени и известни, а не да работи за световните и известни фирма. Засега не успява, поне аз не съв купил нищо от някоя китайска фирма заради мараката, дори да се казва Чан Чун.

  3. Анонимен
    #3

    2. Ако се напънеш да пишеш на български, мога да ти отговоря, но не и така.

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  5. Анонимен
    #1

    Това е логично, китайците се ориентират към по-високи технологии.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.