Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата и следствието признаха за поръчкови дела

0 коментара

Прокурори, следователи и полицаи образуват поръчкови дела. Това обявиха днес и.д. шефът на Националното следствие Румен Георгиев и зам.-главният прокурор Христо Манчев, цитирани от Инфо радио. Изявленията си те направиха по време на годишния отчет на Националната следствена служба, проведен днес.

Според Румен Георгиев най-често поръчковите дела се образуват, за да се повлияе на поведението на определен кръг от хора или за да може по този начин да се отстрани конкурент.

По думите на следователя, образуването на подобни разследвания обикновено се мотивира с борбата с престъпността, но това според него е изключително опасна форма на злоупотреба с правомощия. Освен това, заради подобен тип дела, следствието работи на празен ход, като се пречи на разследването на истинските престъпления.

Зам.-главният прокурор Христо Манчев, който бе на отчета на Националното следствие, също призна, че такива дела съществуват. Според него те се образуват както от прокурори и следователи, така и от дознатели от полицията. Манчев обяви, че са му известни 4-5 случая, в които са образувани подобни поръчкови дела. Магистратът съобщи, че е назначил проверка по тях. Прокурорът допълни, че по единия от случаите има дисциплинарно производство срещу магистрат.

Една от основните констатации на следователите, направена днес е, че големите срокове за разследване на делата не помагат да се постигне правосъдие в разумен срок. В това отношение най-зле били столичните следствени служби, за които бе отчетено, че имат най-много забавени дела.

Размерът на дефицита за следствените служби в страната в тазгодишния бюджет е 21 млн. лв., стана ясно днес. Общият дефицит на съдебната система за тази година е 50 млн. лв., предупреди преди две седмици в открито писмо Висшият съдебен съвет.

До края на м. г. са приключени 34 343 следствени дела в сравнение с миналогодишните 33 020, предаде БТА.

Делата приключени с мнение за съд на обвиняемите са 13 488, което е по-малко в сравнение с 2001 година, но повече в сравнение с данните за периода от 1995 до 1999 година, отчете Румен Георгиев днес. Броят на прекратените дела е 6748.

По думите на Георгиев разкриваемостта на престъпленията също не е решен проблем. Според него въпреки значителния брой разузнавачи в структурите на МВР, които са освободени от процесуална дейност агентурното проникване в различни организирани групи може би не е достатъчно,за сметка на изтичането на информация от структурите на следствието.

Според следователите през 2002 г. се е очертала друга тенденцията ръст на делата, образувани без достатъчно данни за извършено престъпление и по маловажни случаи, които след разход на сили и време се изпращат за прекратяване. През изминалата година броят им е 14 107, което е 41,8 на сто от всички приключени следствени дела.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.