Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата не видя проблем МВР да стресира деца на грешен адрес

Варненските полицаи, разбили вратата на случайно семейство, отърваха дело

0 коментара

Варненската окръжна прокуратура няма да образува дело срещу полицаите, които в началото на юни разбиха входната врата на случайно семейство, нахлуха с насочено оръжие в стаята на две невръстни деца и с крясъци изкараха баща им по хавлия от банята преди да разберат, че са объркали адреса. Сцената се разигра по време на една от показните операции на МВР "Играчите", която бе насочена срещу 19-членна банда за рекет и лихварство.

"Изискали сме материалите от вътрешната проверка в полицията, но не сме установили данни за престъпление", обясни в четвъртък пред Mediapool заместник окръжният обвинител в града Радослав Лазаров.

Така потърпевшото семейство на Виргиния Стефанова, която тогава се оплака пред медиите от случилото се, ще остане само с утехата, че получи официално извинение по телевизията от вътрешния министър Цветан Цветанов. Той дори обяви, че всяка акция се анализирала от ръководството и "там, където са допуснати слабости, веднага се предприемат мерки по отстраняването им".

Непосредствено след инцидента местният полицейски началник Димитър Димитров пък реши да предостави "специализирана психологична помощ" на потърпевшите и увери, че за разбитата по грешка врата бил съставен съответният протокол. С това очевидно се изчерпват усилията на държавните органи да противодействат на подобни гафове, тъй като досега МВР така и не е съобщило за наложени поне елементарни дисциплинарни наказания на въпросните служители.

Това е поредният повод за критики към прокуратурата и полицията, тъй като и двете институции упорито продължават да възприемат полицейското насилие само като нанесена поне средна телесна повреда и дори тогава със сериозно нежелание предприемат някакви мерки срещу провинилите се.

От години обаче редица родни и чуждестранни правозащитни организации се опитват да наложат у нас принципите на Конвенцията за правата на човека, които осъждат всяко действие на униформен, което води до употреба на ненужна сила, стрес или унижение за гражданин, бил той и заподозрян в престъпление.

Типичен пример за това бе скандалният случай в Кърджали отпреди година, когато няколко цивилни полицаи нахлуха в дома на семейство Мустафови и разбиха главата на дъщеря им. Първоначално нито от МВР, нито от обвинението прецениха, че това е типично полицейско насилие и се наложи намесата на Върховната касационна прокуратура, която върна проверката на първа инстанция и така се стигна до образуването на дело.

В този период силовото министерство допусна и ред други гафове, грубо нарушаващи правата на случайно попаднали на пътя на служителите му хора и обвиняеми, но така или иначе тежките дисциплинарни наказания като уволнение, все още са рядкост, а повдигането на обвинения – почти химера.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.