Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата опитва тотално да засекрети и делото "Червей"

Съдия Иван Коев отказа да си направи отвод заради евентуална "симпатия или антипатия" към Владимира Янева

1 коментар
Обвинителят Димитър Петров наблюдава делата "Червей" и "Станишев". Сн.: БГНЕС

Стремежът на разследващите към секретност обхвана и знаковия процес срещу Владимира Янева и Тодор Костадинов за т.нар. афера "Червей". Това става само ден, след като нежеланието на прокуратурата да свали секретния гриф от делото "Станишев" и да предостави копие от обвинителния акт на обвиняемия доведе до временното му прекратяване.

Софийската градска прокуратура (СГП) поиска пълното засекретяване на процеса срещу Янева и Костадинов още на предварителното заседание по делото срещу бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и ексшефа на "Вътрешна сигурност" в МВР за незаконни разрешения за специални разузнавателни средства (СРС) и фабрикувани искания за тях.

Очаквано мотивът бе, че по време на делото ще се обсъждат обстоятелства, свързани с националната сигурност – използването на специални разузнавателни средства спрямо информационния масив на МВР.

Защитата на Янева и Костадинов обаче настоя процесът да се води при открити врата, като само в случаите, когато се обсъжда конкретна класифицирана информация, залата да бъде опразвана. Съдия Коев ще се произнесе по този спор в началото на първото заседание по същество, насрочено за 20 октомври. За тогава ще бъдат призовани и първите 20 от над 40-те свидетели по казуса.

Подобно на Сергей Станишев, който така и не може да получи копие от предложението на прокуратурата да бъде глобен за изгубените секретни доклади на службите, Янева и Костадинов също не са се сдобили лично с преписи от секретните си обвинителни актове.

За разлика от случая с лидера на ПЕС обаче, подсъдимите по казуса "Червей" са били запознати със съдържанието на повдигнатите им обвинения от адвокатите им Трендафил Трендафилов и Людмил Рангелов. Двамата разполагат с копия от обвинителните актове, за които са подписали декларации да не ги разпространяват по никакъв начин. Адвокат Рангелов коментира във вторник пред журналисти, че за пръв път се сблъсква с подобен казус в кариерата си.

Освен че настоява всичко около делото да бъде засекретено, прокуратурата направи опит да предизвика отвод на съдия Коев, известен с това, че безпрецедентно разсекрети и дори прожектира в съдебната зала всички СРС-та по корупционното дело срещу бившия военен министър Николай Цонев, финансиста Тенчо Попов и съдия Петър Сантиров.

Наблюдаващият прокурор Димитър Петров предварително бе депозирал искане за отвод, мотивирано с евентуалната "симпатия или антипатия", която съдия Коев би могъл да е развил в течение на служебните отношения, които е имал с Владимира Янева, докато тя ръководеше СГС.

Защитниците на подсъдимите възразиха, посочвайки, че не са налице основанията за отвод. Освен това посочиха, че според последните поправки в НПК именно на градски съд са подсъдни делата за престъпления от общ характер, извършени от съдии и съответно – делото няма как да бъде прехвърлено в друг съд.

Впоследствие съдия Коев отхвърли искането за отвод, приемайки, че разбиранията на прокуратурата за служебните отношения в съда са неверни не само в конкретния случай, а и по принцип.

"Въпрос на професионализъм, а и на други лични качества е способността за поддържане на неутрални служебни взаимоотношения, независимо от възможните различия, застъпвани от страните по един или друг въпрос. Председателят на състава не се чувства настроен срещу подсъдимата Янева в качеството ѝ на председател на СГС заради едни или други нейни действия, извършвани в това ѝ качество. Председателят на състава не проявява симпатия към подсъдимата в по-голяма степен, отколкото към всеки друг от колегите си", мотивира се магистратът.

В залата се яви само Тодор Костадинов, въпреки че не бе длъжен, Владимира Янева бе представена от своя адвокат. Тя е обвинена, че като шеф на СГС между 12 септември 2013 г. и 25 март 2014 г. на два пъти е разрешила и на два пъти е одобрила продължаването на въпросните СРС-та в нарушение на закона.

Тодор Костадинов пък ще бъде съден за това, че в същия период от време като директор на "Вътрешна сигурност" в МВР е съставил общо 6 официални документа с невярно съдържание. Става въпрос за исканията за използване на СРС и мотивите към тях, които са послужили на Янева за да одобри техническите способи.

До момента по случая е известно, че според прокуратурата и Бюрото за контрол на СРС-тата в рамките на разработката "Червей" агенти на ДАНС са използвали незаконно в продължение на 300 дни разузнавателни средства с обект – информационния масив на МВР. СРС-тата са били поискани от "Вътрешна сигурност" в министерството и разрешени от Владимира Янева. Официални резултати от тях обаче няма.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #1

    Най-добре да засекретят всички дела на цацаратурата - и без това резултатите не стават за показване.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.