Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата отчита 17 души в затвора за корупция за 2015 година

Докладът на държавното обвинение е пропит от самокритичен дух за неуспехите по знаковите дела

2 коментара
Прокуратурата отчита 17 души в затвора за корупция за 2015 година

С тон на сдържана самокритика за неуспехите по знаковите дела прокуратурата отчита 17 души, осъдени на затвор за корупционни престъпления през 2015 година. Във вторник бе публикуван годишният отчетен доклад за работата на държавното обвинение и разследващите органи, който се внася за обсъждане във Висшия съдебен съвет и Народното събрание.

Документът предлага достатъчно данни и анализ, който би позволил на обществото да си изгради представа за борбата с престъпността в страната. Така от 17 осъдени на затвор за корупция, едва двама от тях са по знакови дела. Ефективно осъдените като част от организираната престъпност са 28 души, а за пране на пари са четирима.

Прокуратурата отчита почти четворно увеличение на делата срещу магистрати, които са били 50 в сравнение с 13 през 2014 година. От тях 15 разследвания са водени срещу прокурори, 30 – срещу съдии и 5 – срещу следователи. На съд обаче са предадени едва 12 души, а петима са осъдени, макар и неокончателно.

В доклада си държавното обвинение признава, че работата по знаковите дела страда от недостатъци. Това личи на фона на общата статистика. Осъдителните присъди са точно 97.2% от всички присъди в страната. В същото време осъдителните присъди по делата за корупционни престъпления са 74.7%, срещу организираната престъпност са под 80%. Самата прокуратура признава, че голяма част от постигнатите присъди не са по знаковите дела и са извън мониторинга на Брюксел.

"Положителната констатация (за осъдените 97.2% по всички дела – бел. ред.) е атестат за много добра работа, но не е валидна за всички прокуратури", пише в доклада. Най-много оправдани лица има точно в ключовите прокуратури – Софийската градска и Специализираната прокуратура. В Софийската градска прокуратура оправданите лица са близо 20% от всички предадени на съд.

 

За цялата прокуратура оправдателните присъди отбелязват шесторен ръст по делата срещу организираната престъпност спрямо 2014 година. Има почти двойно увеличение и на оправдателните присъди за корупция. Към това трябва да се добави и факта, че съдилищата връщат на прокуратурата заради грешки при разследването всяко пето дело срещу организираната престъпност и всяко трето за корупция.

 

Общата картина на престъпността

 

За сметка на това данните показват, че престъпността като цяло намалява с 5.4%, а разкриваемостта се е увеличила с 4.4%. Това се дължи основно на работата срещу т.нар. битова престъпност, която съставлява над половината от престъпността в страната.

Докладът на прокуратура обаче няма как да отчете дали положителните данни не се дължат на намаляване на доверието в МВР. Добре известен факт е, че част от хората въобще не подават жалби, ако станат жертва на по-дребни кражби, защото не вярват, че ще бъдат разкрити.

 

Увеличават се кражбите на автомобили (с 7.6%) и престъпленията, свързани с трафика и продажбата на наркотици (с 21.1%). "Нивото на престъпността в страната продължава да се определя от основни криминогенни фактори, като високото ниво на безработица, концентрация на населението в големите градове и обезлюдяване на малките населени места", пише в доклада на държавното обвинение.

Продължават да бъдат притеснителни данните за изпълнението на наказанията. През 2015 година осъдените лица са общо 20 600, но зад решетките трябва да влязат 6860 души. Близо 10% от тези хора (над 636 души) са успели да се укрият от властите и наказанието им не е било приведено в изпълнение.

 

Силно положителна е статистиката за намаляването на подслушването. През миналата година прокуратурата е направила искания за прилагането на 1287 специални разузнавателни средства, която е намаление с близо 34%. Одобрени са 1151 искания за следене и подслушване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #2
  2. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.