Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Главният прокурор вече е доволен от хода на съдебната реформа

8 коментара
Сотир Цацаров, сн. БГНЕС

Според главния прокурор Сотир Цацаров най-после е настъпило времето, в което „нещо се случва“ в съдебната реформа, след като „до настоящия момент процесите са били продължителни във времето и безкрайно политизирани“.

“Според мен за първи път от много време личните противоречия и личните дразги са загърбени. За първи път от много време има един, бих го нарекъл много рационален и много консенсусен подход, включително и от страна на Министерство на правосъдието“, каза Цацаров в интервю за БНР в неделя.

„За първи път имаме законопроекти, за които се говори от години, които поне на 95% са готови. Ние сме в хода на един процес, който не би трябвало да зависи от каквито и да е внушения, или от каквито и да е събития на политическата сцена. Според мен, съвсем близо е моментът, в който Министерския съвет ще внесе тези законопроекти в Народното събрание. Оттам нататък трябва да говори разумът. Ако оттам нататък говорят страстите или тези тънки или направо казано грозни политически сметки, тогава би станало зле. Тогава бихме се върнали в изходна точка“, добави главният прокурор.

Основният повод за задоволството му е вече предложения за обсъждане от министъра на правосъдието Екатерина Захариева втори пакет с промени в Закона за съдебната власт. По-специално той определи промените, отнасящи се до прокуратурата, като „обща кауза, постигната при доста добър работен консенсус помежду ни“.

„На г-жа Захариева няма ѝ се налага да се отказва от нищо, защото, колкото на измененията в тази глава държи тя, толкова на измененията в тази глава държа и аз, и моите колеги“, каза Цацаров.И подчерта, чечаст от нормите, вградени в законопроекта, са били представени още през ноември 2014 година, „когато бившият министър на правосъдието за първи път представи своята актуализирана стратегия за съдебна реформа“.Той пропусна обаче факта, че, всъщност, това бяха неговите собствени идеи за реформа в прокуратурата, които не съвпадаха изцяло със стратегията. И че в крайна сметка в сегашния законопроект не е останало почти нищо от проекта наекипа на екипа на предишния министър Христо Иванов.

В интервюто Цацаров акцентира на предлаганото отпадане на определението на прокурата като „централизирана“, въвежгдането на„допълнителни гаранции за вътрешното убеждение на прокурорите, на това, че “задължителни стават само писмените и по-мотивираните указания на горестоящия прокурор“, на въвеждането на„изисквания, свързани с административния ръководител“.

Мнозина експерти обаче вече посочиха, че промените са по-скоро козметични, децентрализацията на прокуратурата е само на книга, че главният прокурор остава фигура, която никой не може да разследва, прокурорите - все така професионално зависими от ръководителите си, а отговорността - все така размита. Запазват се и т.н. предварителни проверки, доказали се като безконтролен механизъм за натиск.

Главният прокурор се опита да отбие критиките и ги определи като „политически театър“.

“Това, от което се опасявам, че след приключилите изменения в Конституцията, ще бъдат издигнати нови и нови лозунги, ще бъде казано от едни или други, може да са двама народни представители, може да е една политическа сила, която се олицетворява, че тази децентрализация е недостатъчна, че българската прокуратура продължава да бъде прокуратура от пост-съветски образец, или каквото се сетите там. Това ще е елемент от политическата реторика. Няма начин да не стане. Най-вероятно ще бъде внесен и алтернативен законопроект, в чието създаване принос ще имат доста познати от миналото и от сегашното лица, и в крайна сметка политическият театър ще бъде изигран. Той ще бъде отново за сметка на прокуратурата, но аз си мисля, че здравият разум и здравата политическа логика в народните представители ще надделее“, каза Цацаров.

За предстоящата европейска мисия в прокуратурата

По отношение на започващата в края на май европейска експертна мисия в прокуратурата той изрази опасения, че ще бъде използвана за политически цели.

„Важното е тези, които работят истински в съдебната система и конкретно в системата на прокуратурата, както и тези, които наистина ги е грижа за това, което наричаме съдебна реформа, а не за собственото им политическо съществуване, да схванат всичко това като истинска, експертна помощ, която ЕК оказва“, посочи главният прокурор.

Той каза, че е „изключително благодарен на посланиците на Великобритания, Нидерландия, Германия и Испания за изключителния принос в това да бъдат осигурени качествени експерти“.

“Нашето единствено изискване е било не спрямо персоналният състава на експертната група, а спрямо това да са хора с опит в прокуратурата. Всички те са действащи прокурори с опит, така че това е достатъчно. Останало е условие за работа и предоставяне на всяка информация, която информация те ще поискат, и която ще им бъде осигурена. В крайна сметка към 30 декември ние трябва да имаме един анализ, който да ни посочи както слабостите, така и достижениятаипътищата за съответно постигане на подобрена или на по-ефективна прокуратура. Този инструментариум трябва да бъде използван още и още. Ако бъде политизиран – добре, ще изтрае тази част от политическия театър, след което отново ще работим експертно“, заяви Цацаров.

Законът „Антикорупция“ трябва да бъде приет

По отношение на проектозакона „Антикорупция“, който вече бе отхвърлен от една от парламентарните комисии, той каза, че текстът съдържа няколко основни, спорни момента, които обаче са преодолими, защото са въпрос на юридическа техника.

„Но, съм съвсем откровен, че според мен парламентът, независимо от политическите противоречия, не може да си позволи за втори път да отхвърли по принцип този законопроект, защото това би бил един изключително лош знак. Това ще бъде лош знак спрямо българските граждани, това ще бъде изключително лош знак спрямо европейските ни партньори. Направи ли се това, то ще бъде тълкувано много лошо, а то е така. Законът има един, два, три общи и няколко такива чисто технически недостатъци от правен характер. Това са неща, които са решими между първо и второ четене, но този закон трябва да мине, защото противното означава, че няма политическа воля за борба с корупцията“, каза Цацаров.

Разследванията за корупция по високите етажи на властта ще се водят методично, независимо кой е на власт. Няма забранени територии и недосегаеми любимци, увери той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boriana Boneva
    #8

    хм, аз ли съм го проспала или съдебната реформа свърши?

  2. Пеперлиев
    #7

    Щом цацаратурата е доволна от съдебната..."реформа" значи е ялова.

  3. Е щом американския посланик е доволен от събитията в България, нека позвлим и на-шефе, ама нали ти сам си го избра-също да е доволен!

  4. Разбира се че ще е доволен. Колко години Цацата трупа зависимости? Те няма да изчезнат с магическа пръчка. Напротив доживот ще бъде употребяван и както виждаме той е доволен и му харесва.

  5. Александър Борисов
    #4

    Това е некролог за толкова желаната от народа съдебна реформа. За сега,руската мафия победи.

  6. messerschmitt
    #3

    Българският Юрий Чайка нещо много взе да откровеничи. Лош знак за българските граждани?! Какво лицемерие! Когато пълната истината за КТБ излезе, къде ли по света семейството му ще си харчи паричките?

  7. Смърф
    #2

    Наглата торба пълна с безчестие,арогантност и мафиотска безцеремонност е отвратителен лъжец! Но винаги има съд. Винаги има правосъдие. Рано или късно и вмирисаният пършивец ще го застигне.

  8. Доналд Дък
    #1

    Вероятно още много време ще трябва на този Г-н да проумее, че вихрушката на чакащите с години промени в тази система все някога ще го отвее без да остави и само една прилична следа от него. Ще почакаме още, но ще дойде и часът на чистата и независима съдебна власт.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.