Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата пак атакува промените в съдебния закон

0 коментара

Шефовете на прокуратурата и следствието в България се противопоставиха на "опитите на някои политици да подчинят държавното обвинение - следствие и прокуратура, на управляващата политическа партия и нейното правителство". Това е записано в решение, прието на днешното национално съвещание на ръководителите на прокуратурите и следствените служби в страната. На документа, раздаден на медиите, няма дата, подпис или печат. Решението бе прочетено по време на заседанието, но по него нямаше дебати и гласуване, съобщи източник на mediapool.bg, присъствал на срещата.

Държавният и политическият елит трябва да се раздели с чувството за недосегаемост, призовават прокурорите и следователите и се мотивират, че "двойният морал на властимащите е просто липса на морал". Според тях "опитите за реставрация на тоталитарни институции и отношения от миналото няма да се приемат от демократичната общественост на България". Прокуратурата не може да принадлежи на управляващата партия и правителството, защото ще се превърне в инструмент на управляващите за разправа с политическия опонент, се казва още в документа.

Единственият коментар от правосъдното министерство по повод на приетата декларация е, че малцина са тези, които могат да говорят от името на демократичната общност в България.

Заседанието бе свикано в Главна прокуратура и на него бе приет отчет за дейността на прокурорите и следствените служби за миналата година. След съвещанието изявление направи единствено Евелина Попова, окръжен прокурор на Плевен и считана за много близка на главния прокурор Никола Филчев. Според нея следствието и прокуратурата не трябва да влизат в изпълнителната власт, защото "ще станат нейни слуги".

Промените в закона за съдебната власт, приети наскоро на първо четене в парламента, са подготвени от екипа на правосъдния министър Антон Станков, а главният прокурор Никола Филчев е един от най-яростните им противници. Никъде в поправките не се споменава за промяна на статута на прокуратурата и следствието, още по-малко те да бъдат на подчинение на изпълнителната власт - министерствата на правосъдието или на вътрешните работи. До този момент нито един представител на парламентарното мнозинство или на правителството не е правил категорични декларации, че Конституцията трябва да се променя в тази посока.

Странен е фактът, че представителите на следствието също се обявяват против промените в закона за съдебната власт. Една от поправките в съдебния закон предвижда възстановяването на Националната следствена служба, което се приема охотно от самите следователи. Според представители на следствието, участвали в съвещанието, няма противоречие с вече заявената позиция по този въпрос, тъй като промените в съдебния закон имали недостатъци, които трябвало да се изчистят.

Днес участниците в съвещанието припомниха декларация от 11 юни 2001 г., подписана от Филчев и представителите на основните политически сили, участвали в парламентарните избори миналата година. В нея се казва, че "предназначението на прокуратурата е да защитава гражданите от посегателствата както на престъпния свят, така и на изпълнителната власт".

След края на съвещанието главният прокурор Никола Филчев и зам. главният прокурор и ръководител на Върховна касационна прокуратура Христо Манчев се срещнаха с варненските прокурори. Малко след 15.00 часа в Главна прокуратура дойде главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов, придружаван от шефа на НС БОП полк. Румен Миланов. Филчев напусна срещата с подчинените си от Варна и разговаря около 40 минути с ген. Борисов и полк. Миланов.

Главният секретар на МВР отрече на срещата с Филчев да са говорили за двете печатници за фалшива валута, разбити от НС БОП и РДВР-Варна. Твърде възможно е обаче това да е била основната тема на срещата, предвид присъствието на шефа на НС БОП и успоредната среща с варненските прокурори. Всичко има общо, каза Никола Филчев, попитан дали срещата му с Бойко Борисов и обвинителите от Варна имат връзка с двете печатници за фалшиви валута и документи.

Исках да видя дали ще ме приеме, пошегува се ген. Борисов, попитан какви теми са обсъждали с обвинител №1. Генералът обясни, че е обсъждал с Филчев промяна в наредбата за наркотиците. Законът трудно се променя, а с решение на Министерския съвет може да се промени наредбата и в нея освен грамажът на личната доза, която наркодилърите имат право да носят, да бъде записана и цената на дозата, обясни Бойко Борисов. Според него така при залавянето си наркопласьорите няма да се оправдават, че носят само лична доза.

След съвещанието за среща с Филчев остана и окръжният прокурор на Разград Елена Хаджидимитрова. Тя отрече разговора ѝ с главния прокурор да има връзка с делото "Каолин", по което Хаджидимитрова трябва да се произнесе в първите дни на юли. Миналата седмица окръжното следствие в Разград предаде документите по делото на прокуратурата с мнение за прекратяване. "Кое е делото "Каолин", риторично попита Филчев и помоли репортерите да го оставят да си върши спокойно работата. "Ако нямате с кой да си говорите - ето събеседник от НСО", каза Филчев и посочи охраната си.

След като Бойко Борисов напусна Съдебната палата, пред врата на главния прокурор се появи главният секретар на БНТ Паун Цонев. Запитан от репортери по каква работа идва, той отговори, че има приятели в прокуратурата и е дошъл по лична работа. Преди да бъде поканен от Кирил Гоцев в телевизията, Паун Цонев беше журналист във в. “Монитор”, който в момента участва активно в кампанията срещу собствениците на “Каолин” и “Дамяница” и издатели на “Капитал” и “Дневник”, водена от ръководството на БНТ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.