Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата видя груби нарушения в охраната на ВМЗ-Сопот

Лесен достъп, немарливи гардове и свободно пасящи коне

1 коментар
Снимка: БГНЕС (архив)

Районната прокуратура в Карлово, която разследва двата взрива в базата на ВМЗ в Иганово, констатира сериозни пропуски в охраната и пропускателния режим на цялата площадка в периода около първите взривове на 21 март. Обвинението е образувало досъдебно производство срещу неизвестен извършител заради това, че не са били предприети необходимите мерки за сигурност.

"Налице са безспорни доказателства за груби нарушения при охраната на площадката, даващи възможност за нерегламентирано проникване в района. Преди всичко – неефективен е осъществявания контрол от изградената на място охрана", посочват от прокуратурата.

От 07.00 часа до 19.00 на 21 март на смяна като охранители са били 7 лица, всички разпитани като свидетели по досъдебното производство. Служителите от дневната смяна са напуснали охраняваните от тях постове поне двадесет минути преди 19.00 часа и са се отправили пеша към дежурната. Нощната смяна на постове 3 и 4 смяна пък е застъпила след 19.00 часа.

Така охраняемият периметър е оставен без физическа охрана в продължение на повече от 30 минути.

"Едва ли е случайност, че и първият инцидент – на 21 март, и вторият – на 14 април са възникнали именно в този отрязък от време – първият около 19.20 часа, вторият – малко след 7.00 часа – т.е. в периода, през който се сменят постовете на охраната", посочват от прокуратурата.

ВМЗ-Сопот е под шапката на Министерството на икономиката, като от ведомството досега не са коментирали в детайли евентуални нарушения в работата на завода. Висши представители на ведомството, в лицето на министъра Божидар Лукарски и зам.-министъра Любен Петров, лансираха обаче тезата за възможен саботаж.

Прокуратурата е установила още, че в района няма изградено видеонаблюдение, въпреки неколкократни изрични указания от служители от КОС, извършващи редовни проверки.

От около 1 година не функционирала сигнало-охранителната техника на склад № 6 "Холандски” – от 12 април поради дефектирал датчик на врата на склада. Изградената на обекта сигнално-известителна система няма памет, изчиства се механично – ръчно от оператора. От изградените постове - вишки пък няма пряка видимост към всички охранявани обекти, поради наличие на защитни валове.

"Извършваните от охранителите проверки (обходи на районите) са продължителни като разстояния и време, през това време не е осигурена надлежна охрана на оставащия район на охрана. Складовете в складовата база, между които и склад 6, в който е възникнал първият инцидент, се заключвал с катинар и пластелинова слепка със знак на отговарящия за него служител от складовото стопанство. Това твърдение няма как да бъде проверено поради пълно унищожаване на склад №6 и поради естеството и физическите характеристики на използваните материали", посочват от държавното обвинение.

Освен това "недоумение буди и фактът", че изградените на обекта врати на складовете със съхранявани боеприпаси са били снабдени с прозорци, през които без особени усилия за счупването им, могат да бъдат подхвърлени различни предмети, в това число леснозапалими течности и др., които са в състояние да предизвикат горене или други инциденти с непредвидими последици.

Първоначалният оглед на външния периметър е установил и скъсани мрежи по оградата.

Установено е, че на места оградата е ръждясала, увиснала, като не се изключва версия за нерегламентирано проникване в района, улеснено и от посочените по-горе пропуски в охранителния режим, посочват от прокуратурата.

Пропускателният режим на площадката, въпреки твърденията на разпитаните служители, пък сочи на неясни критерии за допуск на различни лица. Установено е, че в периода преди първия инцидент вътре в обекта са пашували от месеци над двадесет броя коне, собственост на свидетеля, под предлог от необходимостта същите да изяждат тревата между складовете в целия район – с което се избягвала необходимостта тревата да се коси, заради изискванията за протипопожарна безопасност.

Това лице е влизало в района по свое усмотрение, когато намери за добре, за да „наглежда "животните, да им носи храна или да ги пои“.

Това е ставало по дадено устно разрешение от страна на изпълнителния директор, като дори не му е бил издаден пропуск, посочват от прокуратурата.

Последното влизане в цех 835, където станаха последните взривове, е на 8 април, пише още в доклада на прокурорите.

Това е било с цел да се установят действителните количества термобарични гранати, съхранявани и произведени в цеха, както и с цел изземване на готова продукция за експертни нужди и сравнителен материал.

Един сандък такава продукция гранати е бил оставен за пазене у началник цеха, вероятно унищожен при последвалия взрив. При пристигането си разследващите са намерили цеха надлежно запечатан и заключен, а след извършени на гореописаните действия помещението отново е било запечатано.

До взрива на 14-ти април не са извършвани други процесуално-следствени действия в този цех.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dr. Mancho
    #1

    Сега, представете си, че това е така в 99% от всички работни места в България...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.