Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пролетният базар на книгата поиска ДДС да остане 9% и след 2021 г.

4 коментара
Пролетният базар на книгата поиска ДДС да остане 9% и след 2021 г.

Под мотото "9% ДДС за по-образована и по-четяща нация" стартира пролетният базар на книгата пред НДК. Чрез форума писатели, издатели и читатели настояха за постоянно намаление на данъка на 9%. В момента ДДС за книгите е намален от 20% на 9%, но това е временно решение и изтича в края на 2021 г. На откриването на форума присъства и служебния министър на културата Велислав Минеков.

"Благодаря на нашите творци за упоритостта и всеотдайността, с които опазват любовта ни към книгите, желанието да подредим в дома си цели библиотеки с непрочетени книги. Непрочетената книга е като обещание, което даваме сами на себе си за бъдещето, тя е най-смисленият и най-красивият подарък, който може да дарим на човека до нас", заяви той.

По-нисък ДДС за по-богато съдържание

Темата с постоянното запазване на данъка на ниво от 9% ще бъде дискутирана на 2 юни от 11.00 часа на Литературния кът, уточняват организаторите.

"Това, което искаме, като издатели и като асоциация, обединяваща книгоиздателите и книготърговците в България, е още веднъж да поговорим по темата, да подчертаем ясно и точно какви са ползите книгата да бъде подкрепена с по-ниска ставка на ДДС. И тази ставка, която беше изключително добра помощ в условията на тежките месеци на пандемията, да остане постоянна, така както е във всички останали европейски държави", уточни Велизара Добрева, председател на Асоциация "Българска книга" пред БНР.

От асоциацията очертаха и очакваните ползи от по-ниския данък. Като се започне от стимулиране на издаването на повече и по-разнообразни заглавия, премине се през достъп до специализирана литература и нишови издания и се стигне до по-достойно възнаграждение на труда на автори, преводачи, редактори, коректори, страньори, консултанти, художници, дизайнери.

Всички посетители на пролетния базар на книгата имат възможност да подпишат петицията, с която да застанат зад каузата за окончателно сваляне на данъка на 9%. Петицията, инициирана от Асоциация "Българска книга", вече е достъпна онлайн и може да бъде подписана от всеки, който желае да подкрепи книгите и четенето.

Велизара Добрева добави, че книгата носи в себе си езика, културата, бъдещето на нацията, защото, за да може да има четящи хора, трябва да има книги – да се издават и те да стигат до тях.

Рекорден брой участници

В традиционното пролетно-лятно изложение тази година участват рекорден брой участници – повече от 120 издатели и книготърговци, също и като изложбена площ – над 1300 кв. м в 54 шатри.

"Тази година сме подготвили луксозно издание за Шишмановата династия от Петър Николов – Зиков. Това е едно много мащабно изследване, по което работихме дълго време", разказа Иван Кънчев от издателство "Българска история" пред bTV. Той постави акцент и върху поемата "Горски пътник" на Г.С.Раковски с луксозна подвързия, посветена на 200-годишнината от рождението на българския революционер.

Културната програма, която съпътства панаира, също е много богата и включва близо 100 културни събития за 7 дни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nely
    #4
    Отговор на коментар #3

    Абсолютно вярно, Анита! Още един проблем: нивото на т.нар. масова литература у нас е много ниско. То е същото като с матурата, 23 точки за три. Следователно шестиците са също компромис. И още: струва ми се, че рекламата е много изкуствена на книгите, пресилена, хвърляне на прах в очите, задвижване на стадния рефлекс, излагация доста често. И после нищо. Защо ни го причиняват!

  2. анита хегерланд
    #3

    Ако намираме качествени книги, ще купуваме повече, а държавата и издателите ще печелят добре. Всеки издател знае коя книга ще си сложи в библиотеката, коя ще изхвърли, след като я прочете и коя никога няма да отвори. Въпросът е защо ни причиняват този кошмар с лошите книги? Защото мислят, че повече е по-добре. Психолозите са открили, че когато имат ограничен избор, хората правят верния.

  3. ImBlack
    #2

    Аз съм за ДДС-то върху книгите, напечатани на книжовен български(поне 95,%) изцяло да се премахне. Но ДДС-то е данък, който реално се плаща от крайния потребител, следователно крайния потребител трябва да може да си възстанови ДДС-то със стикер върху книгата, подобен на бандеролите и касова бележка, които доказват покупката. Под стикера да е отпечатана цената без ДДС.

  4. ние,народът
    #1

    НИТО ЕДНА КНИГА НЕ Е С ПО НИСКА ЦЕНА. По ниският данък е по висока печалба за книгоиздателите. Разбира се читателите плащат разликата и резултатът ще е същият както досега - много книги, малко продажби, нечетящ народ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.