Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Промените в данък печалба едва ли ще стимулират огромни нови инвестиции*

0 коментара

Как ще се отразят на икономиката предложенията на икономическия екип на правителството? Къде е пресечната точка?

Пресечна точка според мен все още не е намерена и тя тепърва ще се търси. Аз съм склонен да възприема това, което обяви премиерът преди около 2-3 седмици, за начална, за изходна позиция при евентуални преговори с Международния валутен фонд. Очевидно това представлява някакъв вид позиция, от която правителството ще тръгне при преговорите. МВФ по един или друг начин вече заяви горе-долу те откъде ще тръгнат - те считат, че някои от допусканията, направени от икономическия екип на правителството при обявяването на тези мерки, не са съвсем реалистични, и биха искали да видят бюджета малко по-консервативен, малко по-предпазлив. Очевидно ще трябва да се търси истината някъде по средата.

За вас къде е средата всъщност?

Като икономист единственото, което мога да ви кажа, е - средата е там, където се срещат двата преговарящи тима, а къде точно ще се окаже това нещо - предполагам, че МВФ със сигурност ще успее да постигне доста по-занижени очаквания за приходната част на бюджета, отколкото имат в момента, и в никакъв случай няма да допусне по-голям дефицит от процент и половина от очаквания брутен вътрешен продукт. Оттам нататък доста неща могат да се договорят.

Ако вашата прогноза се окаже вярна, това влиза ли в тези изчисления - предложенията за намаляване на данъчните ставки?

Да. Предложенията за данъчните ставки могат да бъдат осъществени и приети от МВФ, но най-вероятно той ще настоява от другата страна да види някои по-реални намалявания на разходите, защото в момента в сегашната програма единственото по-съществено намаляване на разходите е от намаляването на администрацията - 10-процентно обявено намаляване на администрацията, което според МВФ не е достатъчно да покрие отварящата се дупка в бюджета. Затова той ще настоява и други намалявания да се видят.

Може ли да си позволи изобщо нашият бюджет още да бъде свит?

Мисля, че може. Разходите на консолидирания държавен бюджет спрямо БВП са над 40 процента, което е относително голям процент. Една икономика може да съществува и с по-ниски разходи като отношение към БВП. Въпросът е, че трябва тези разходи да станат много по-ефикасни, тоест трябва много внимателно да се преструктурира разходната част на бюджета.

Единият от проблемите, който се изтъкваше по повод предложенията на икономическия екип на правителството, е, че така завишените разходи за пенсии и за заплати могат да застрашат сигурността на борда?

Към момента все още не е обявено завишаване на пенсиите и заплатите. Даже напротив - за пенсиите нищо не се говори, а за заплатите изрично се каза, че поради ниската инфлация няма да бъдат увеличавани. Става въпрос за бюджетната сфера, разбира се. И затова оттам заплаха за борда няма да дойде. Заплаха за борда в момента може да дойде, ако приходите спаднат повече от очакваното, защото нулевата ставка по реинвестираната печалба и нулевата ставка по капиталовите печалби, и намалените ставки по данък общ доход, със сигурност ще намалят приходите. И ако това намаление не бъде компенсирано и се отвори един по-сериозен дефицит от,не дай Боже, 3 процента от БВП, тогава международните пазари ще станат много нервни по отношение на България и тогава вече бордът може да започне да губи доверие.

Предложението за нулева ставка за реинвестираната печалба, все пак ще засегне големите компании?

Реинвестираната печалба поначало засяга големите стари компании, защото всяка нова компания обикновено първите няколко години работи на загуба - това е нормално и очаквано. Така че нея не я интересува колко е ставката по данък печалба, след като тя няма такава. По тази причина намаляването на данък печалба е една наистина доста изглеждаща като козметична мярка. Тя едва ли ще подобри значително бизнесклимата и едва ли ще стимулира някакви огромни нови инвестиции в България, а пък ще струва на бюджета със сигурност някъде около половин, ако не и повече, около един процент от БВП. Има, много други начини, за които предполагам МВФ ще спомене, за подобряване на климата, за подобряване на перспективите пред бизнеса, които да доведат до по-голямо инвестиране, което е целта на цялата мярка.
Една част от резервите на кабинета са в очакванията, че ще има по-големи приходи от митните сборове за следващата година. МВФ най-вероятно ще спори с кабинета по този въпрос, защото според експертите на фонда очакваните допълнителни приходи от затягането на дисциплината в митниците ще са по-малки, отколкото кабинетът в момента очаква.

Това ли ще е според вас най-тежкият проблем, който ще трябва да решат другата седмица правителството и фондът?

Те са два и ще започнат да ги решават другата седмица. Предполагам ще преговарят до ноември, ако не и до декември. Първият е за размера на дефицита, а вторият - за допусканията в приходната част на бюджета, докато се съгласят и двете страни, че това вече са едни реалистични допускания. Ще трябва да се преговаря доста тежко. Фондът най-вероятно ще спори, че част от приходите няма да се осъществят, а нашето правителство ще спори, че очаква по-големи приходи.

Понеже предрекохте едни доста дълги и протяжни преговори, има ли шанс и в каква степен е да не се сключи наистина споразумение?

Шанс да не се сключи теоретично не може да бъде изключен. Правителството в момента трябва да избира дали да се хареса на пазара и особено на международните пазари, и особено на международните капиталови пазари, или да се хареса на българския избирател, защото в случая двете заедно няма как да станат. Но най-вероятно МВФ ще успее да ги убеди, защото сключването на ново споразумение е изключително важно за следващите 2 години, когато имаме значителни, все още, обслужвания по външния дълг и ни трябва подкрепа в платежния баланс.

Какво ще пожертва правителството според вас?

Това е много труден въпрос. Най-вероятно правителството ще пожертва увеличенията на бюджетните заплати и не се знае какво ще направи с пенсиите в консолидирания бюджет.

Целият пакет от икономически реформи предизвика доста оживени дискусии и оценки - от най-крайно негативни до най-крайно позитивни. Вашата оценка за предложенията на икономическия екип?

Като цяло изпитвам известни затруднения да дам оценка за тези 8 предложения, защото те могат да бъдат разглеждани само като част от една по-голяма философия, която все още не е известна, не е публикувана, и ние не сме я видели като елементи от един модел, чиито други части още не знаем, за да можем да дадем обща оценка. Засега на мен ми се струва, че тези 8 точки показват това, за което говорихме всъщност и преди изборите за програмата на Национално движение "Симеон Втори" - че те са малко по-склонни да рискуват с бюджета, отколкото предходното правителство. Според мен тези 8 точки го показват. Дали този и този риск е разумен или не, предстои да видим.

Рискът пред реализацията на икономическите идеи в този им вид?

Единственият риск е да се отвори доста сериозна дупка в бюджета. Един голям бюджетен дефицит би бил много опасен за стабилността на икономиката и за доверието в борда.

*Интервюто е излъчено в предаването "Бизнесът" на bTV, заглавието е на mediapool.bg

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.