Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Промените във военната доктрина са козметични

0 коментара

Г-н Агов, каква е вашата оценка за приетите днес промени във военната доктрина?

Смятам, че в този вид измененията на доктрината са козметични. Те не отиват достатъчно далеч и не градят нов атлантически консенсус в България. Нашият консенсус трябва да е активен, а не просто да потвърждава онова, което вече е налице. Особено в година като тази, когато очакваме покана за НАТО. Ако мнозинството беше приело поправките, които внесох, щеше да бъде един много добър знак за Брюксел. По някакво съвпадение на обстоятелствата моите поправки, които внесох преди месец, след това се оказаха аргументи в разговорите на президента Първанов с генералния секретар Джордж Робъртсън и с американския посланик в НАТО Робърт Бърнс, тоест поставиха се същите въпроси. България трябва да е на чисто със своето досие за членство в НАТО, за да няма утре вайкане защо не сме направили нещо, ако не получим покана.

Министър Свинаров отхвърли искането Ви за включване на текст, според който до края на март да се представи доклад за финансовото обезпечаване на военната реформа, с обяснението, че това може да стане с промени във Закона за отбраната и въоръжените сили?

Като че ли не се разбрахме добре. Аз искам специален доклад за ресурсното осигуряване на реформата. Това е много важно, тъй като военният бюджет за 2002 г. не стига, за да се извърши реформата и модернизацията в онзи темп и в онзи порядък, в който България трябва да изпълни задълженията си като бъдещ съюзник. Следователно трябва да се намерят нови ресурси, да се освободят средства. Министър-председателят да влезе в ролята си, да се ангажира с този процес и да стане арбитър между министъра на финансите и министъра на отбраната. Не мога да виня нито министъра на отбраната, нито министъра на финансите по отделно, ако министър-председателят не е водач и знаменосец на тази политика, на този национален приоритет на България.

Ще настоявате ли това задължение да се вмени на премиера чрез промени в Закона за въоръжените сили и отбрана?

Много по-елегантният, по-бързият и по-ефикасният начин, особено преди предстоящата визита на Робъртсън в края на месеца в България, беше да се вземе днес решението.

Днес споменахте и за хаос в работата на специалните служби поради липсата на законодателна уредба. Днес министър Свинаров съобщи, че вече разполагат със становището на специалните служби и обмислят съставянето на работни групи за работа по закона.

Заради хаоса настоявах този проект да влезе до края на лятната сесия на 2002 г. С това също ще дадем ясен знак. Иначе никой не вярва на добри намерения, всеки вярва на факти. В комисията по отбрана и външна политика все още не е поставян за разглеждане въпросът за такъв закон. Аз съм поставил въпроса, но не е работа на комисията да се занимава с този закон, а на правителството. Законодателната инициатива трябва да дойде от кабинета и министър-председателят да поеме своята отговорност и да влее нова енергия в процеса на реформата и модернизацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.