Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Протестът се разцепи малко след като НС гласува споразумението със синдикатите за въглищния сектор

5 коментара
На 4 октомври блокадата на магистрала "Струма" при 59-и километър падна след като парламентът одобри споразумението със синдикатите от въглищната енергетика. КТ "Подкрепа" благодариха на протестиращите за продължилите 7 дни протести, през три от които магистралата бе непроходима. Сн. БГНЕС

След три часа разгорещени разправии управляващото мнозинство одобри в сряда постигнатото преди ден споразумение със синдикатите от въглищния сектор. Техни представители, най-вече от държавните мини и ТЕЦ, вече седми ден блокират магистрали и възлови пътища заради решението на кабинета да приеме плановете за въглищните райони, които решават съдбата на отрасъла.

Предвождан от двата казионни синдиката КНСБ и "Подкрепа", протестът на миньори и енергетици от самото начало е с неизяснени и отчасти противоречащи си искания. Но в сряда протестът съвсем официално се разцепи.

Недоволните от мини "Бобов дол" се прибраха с възгласи "Победа" и освободиха магистрала "Струма", докато колегите им от Маришкия басейн ги обвиниха в предателство и обявиха, че продължават блокадата на "Тракия" и "Прохода на републиката".

Протеститеращиге от Бобов дол, Дупница и Перник одобряват договореностите, подкрепени от парламента.

"Ние сме на свободния пазар, така че щом от над 10 години ние работим и се издържаме и получаваме заплати, значи има бъдеще този ТЕЦ", каза Ивайло Димитов от КТ "Подкрепа" в ТЕЦ "Бобов дол".

"Оттук нататък е бъдещото развитие на ТЕЦ "Бобов дол", тъй като тогава, когато той беше попаднал в териториалните планове с намаляване на мощности, в първия момент със закриване на основната дейност, всичко това беше невъзможно", каза Йорданка Германова, КТ "Подкрепа" – Дупница, пред БНТ.

Протестиращите на магистрала "Тракия" обаче продължават блокадите. Основното им искане вече е оттегляне на Териториалните планове за справедлив преход, нови преговори по точките от споразумението или оставка на кабинета. Бисер Бинев от синдикат "Подкрепа" в мините призова и колегите им от топлоцентралите да ги подкрепят. 

Подкрепили споразумението бяха обвинени в липса на солидарност.

"Беше извършено поредното предателство от собствените ни колеги. Бяхме предадени в буквалния смисъл. Колко решения има Народното събрание и нито едно от тях не е изпълнено. Има решения от преди 2 години, че и повече. Не се изпълняват. Това ще бъде поредното", заяви Бисер Бинев, КТ "Подкрепа".

На блокадата край Стара Загора дойдоха и представители на ръководството на минния комплекс и призоваха за сваляне на блокадите, но миньорите отказаха.

Те започнаха да опъват още шатри и палатки, а синдикатите предупредиха, че блокадата преминава към по-критична фаза, защото се очакват провокатори на магистралата.

Парламентарните сблъсъци

Драмата в парламента също бе на ниво. Както се очакваше, с гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС депутатите одобриха Споразумението между премиера, представители на правителството, депутати и представители на синдикатите в сектор "Енергетика".
"За" гласуваха 133-ма депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС, а "против" - 66 от "Възраждане", БСП, ИТН и нечленуващият в парламентарна група Радостин Василев. 

Освен обвиненията на опозицията към управляващите, че затриват сектора, по време на дебата прозвучаха остри нападки и между двата лагера в управляващото мнозинство. Тандемът Бойко Борисов - Делян Пеевски, чието управление доведе до хаоса в енергийния сектор и проблема с въглищарите, атакуваше "Продължаваме промяната – Демократична България".

Борисов и де факто лидерът на ДПС Пеевски се нахвърлиха върху енергийния министър Румен Радев, който имаше неблагоразумието да изрази реалистичната си оценка, че точките в споразумението са трудно изпълними, но все пак изпълними.

Преди това бившият премиер похвали Пеевски, че добре е менажирал продължилите 7 часа във вторник преговори за постигане на договореностите.

Слонът в стаята

Да не се преструваме, че "няма слон в стаята", защото истината е, че има големи натрупвания в годините във въглищния сектор, каза преди това министър Радев. Стремежът е в крайна сметки всичко това да не се доведе до застрашаване на трайните работни места в сектора, повтори за пореден път той.

По думите му всеки загубен ден в този маниер на водене на диалога е пропусната работа за по-добра актуализация на териториалните планове на Стара Загора, Кюстендил и Перник, които протестиращите не харесват, нищо че не са се запознали тях.

Борисов и Пеевски дружно нападат министъра

"И ако сега министърът ще казва, че това не е изпълнимо, да дойде да го каже на трибуната и да гласувам против. Как така!?", възмути се Бойко Борисов по повод думите на Румен Радев, че договореностите са трудно изпълними.

"Аз повече няма да си залагам партията за аматьори, които не знаят единия ден какво говорят. Единият обижда миньорите, другият казва, че планът и споразумението няма да сработи. И ние сега тука ще гласуваме. За кой?", продължи бившият премиер, който преди ден обяви, че ще гласува за споразумението, а премиерът Николай Денков оттук насетне да преговаря с Еврокомисията.

"Ако енергийният министър се е подписал под нещо, което е неизпълнимо, веднага ще му искаме оставката", закани се Делян Пеевски.

"Да си заминава, ако не изпълни това, което сме подписали всички. Ние сме дали доверието си на кабинета, но то не е безгранично. Ако нещо не се изпълни от обещаното на хората, ние ще бъдем с тях тук, отпред", продължи той.

Напрежението на практика е стихнало, остават само няколко протестиращи, които си обсъждат нещата, надявам се да няма политически момент, защото видяхме, че някои партии се набъркват в протестите, коментира още Делян Пеевски.

Преди ден той бе похвален от Борисов, че "проведе реално преговорите с протестиращите и ги доведе до успешен край, колкото и да не се харесва на умнокрасивите".

В същото време Борисов определи миньорската професия като "трудна и достойна".

"Знаете, в Германия, като нямаше ток си пуснаха въглищните централи и това е много умно. Въглищните централи не трябва да се затварят 2038 г., а да се замразяват. При криза можем да си ги пуснем", каза още той.

Изказването му съответства на една от точките в споразумението, предвиждаща да се плаща на въглищни мощности, за да стоят в резерв, но механизмът, начинът на финансираните и откъде ще дойдат парите за това трябва да се уточни до края на 2023.

"Уважаеми и неуважаеми"

Финалното решение с ангажиментите на управляващите към миньорите:

1. До 31 декември 2023 г. трябва да се разработи механизъм за капацитет на въглищните централи и за поддръжка на налични и евентуално бъдещи генериращи източници, присъединени към електропреносната мрежа, на които да се плаща при включване при необходимост.

2. До 30 ноември 2023 г. Министерският съвет, заедно с представител на синдикатите, да договори с Брюксел запазване работата на държавната ТЕЦ "Марица Изток 2", а също така и да предоговори плана за възстановяване и устойчивост с графиците за намаляване на парниковите емисии от ТЕЦ с над 40 процента до 2026 г. спрямо замърсяването през 2019 г.

3. До 30 ноември да се изработи, заедно с профсъюзи и работодатели, проект на енергийна стратегия до 2030 г. с хоризонт до 2050 г. Това да става в паралел с актуализацията Интегрирания план "Енергетика и климат"

4. До 31 декември 2023 г. да се създаде комитет с участие на общини, синдикати и регионални структури на мини и ТЕЦ, който да наблюдава как щ есе провеждат процедурите по инвестиционните намерения за трите въглищни региона, оценени на 1.766 млрд. евро.

5. До 31 октомври 2023 г., когато е крайният срок за договаряне с Брюксел на корекции в териториалните планове, да се оттегли намерението за създаване на предприятие за конверсия на въглищните региони.

6. До 31 март 2024 г. да се проучи възможността за улавяне, преработка или съхранение на въглеродни емисии от държавната ТЕЦ "Марица Изток 2"

7. Да се продължат преговорите по проекта за споразумение от 19 септември 2023 г. без договореното предприятие за въглищна конверсия, от което сега миньорите се отказват. 

Обидите на депутатите от "Възраждане", БСП и ИТН принудиха премиера Николай Денков да се обърне към народните представители с "уважаеми и неуважаеми дами и господа".

"Този разговор беше изпълнен с много неистини и откровени лъжи. Той беше допълнен и с определени простащини. Срам е в това Народно събрание да се води разговор по такава важна тема и в тази тема вие да вкарвате просташки подмятания и лъжи", обърна се той към опозицията.

"Който иска правителството да изтегли плановете, се опитва да провали неговите усилия да развие енергетиката в България. Това би блокирало възможността да се направи план за трансформация на регионите, защото милиардите от Европейския съюз са необходими за създаване на нови работни места, за привличане на инвеститори, за социални мерки, за всичко, от което се нуждаят хората в областите Стара Загора, Кюстендил и Перник през следващите години", каза още премиерът.

Той припомни, че преговори с Брюксел са възможни до края на ноември и обяви, че те ще се водят в рамките на европейските регламенти, които имат силата на закон и не може да бъдат нарушавани.

Денков увери, че правителството работи по изпълнение на решенията на Народното събрание за запазване на дейността на въглищните електроцентрали. С внасянето на Плана за възстановяване и устойчивост и териториалните планове именно това се прави, отбеляза министър-председателят.

Възгласи "Оставка" от депутатите на "Възраждане" съпътстваха думите му.
Споразумението първо бе разгледано и прието от парламентарната енергийна комисия сутринта. След това влезе за дискусия и гласуване в пленарна зала, след като за одобрението му бе свикано извънредно заседание на НС, тъй като депутатите до четвъртък са в почивка.

БСП: Това е противоконституционно

"Този проект за решение е неконституционен. Сам по себе си той предвижда ратифициране на някакво неформално споразумение, което не е в правомощията на Народното събрание", заяви Кристиан Вигенин от БСП.

Неговата партия единствена не присъства на преговорите с миньорските синдикати и настоява изрично за изтегляне на териториалните планове от Брюксел, което означава автоматична загуба на безвъзмездни 3.5 млрд. лв. за трансформация и нови работни места във въглищните региони.

"Това е акт само на Народното събрание и е свързан с ангажименти, които Народното събрание ще вмени на Министерски съвет", отвърна му председателят на парламента Росен Желязков.

Искане за корекции на споразумението

От "Възраждане", които бяха на срещата във вторник, пък заявиха, че съгласие по споразумението не е имало. То е било разписано от част от синдикалните представители и частично от политическите организации, заяви депутатът Искра Михайлова.

Тошко Йорданов от ИТН пък обвини КНСБ в предателство на енергетиците, защото е подписала споразумението: "В това споразумение има само пожелания с хубавия лаф от филмите: "Тати ще ти купи колело, ама друг път". Някой друг път ще им се случи това, което искаха да им се случи. Нито една от шестте точки, с които дойдоха, ги няма в това споразумение".

Радослав Рибарски от управляващата коалиция ПП-ДБ коментира, че опозицията се опитва да внесе разделение в сектора: "Което е най-малко нужно в този момент, в който ние се опитваме да запазим дейността на комплекса и да възстановим други сектори в региона. Пореден опит за подвеждане и отлагане на проблема. Това безидейно дърдорене и демонстрациите за пореден път задълбочават проблема".

"Цялото това шоу, което гледаме тука, то е свързано с настоящата предизборна кампания. Всъщност и от ИТН, и от "Възраждане", и от БСП се опитват да си правят кампанията на гърба на тази трибуна, на гърба на страхове на хората. Даже се виждат и провокаторите, които са организирани на срещи, на протести, всичко останало, пак се вижда", заяви колегата му Настимир Ананиев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. кривак
    #5

    Борисов и Пеевски дружно нападат министъра", дълги години лъгаха хората за да не би да падне рейтинга на скъпоценния Толуп от Банкя. Сега други вадят кестените от огъня, но те двамата "велики мислители" и това искат дапрепишат като заслуга. Боклуци некадърни и крадливи.

  2. луд
    #4

    7. Забрана на електричските и двигателите с вътрешно горене. Преминаване на парна енергия. Незабавно. Въглищата са над всичко.

  3. ефрейтора
    #3

    Ако форума е закрит , коректно е да бъдем информирани...

  4. ефрейтора
    #2
    Отговор на коментар #1

    Как успе да влезеш , бе стефчо...

  5. стефчо
    #1

    Разбирай - "Русия чрез своите проксита във вражеска България отново задава дневния ред в страната и в частност в българския парламент". Подзаглавие: "През това време българските служби за сигурност с ентусиазъм си бъркат по отверстията и получават щедро възнаграждение за това".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.