Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Протоколът от Киото хвърли сянка върху обиколката на Буш на стария континент

0 коментара

Президентът Буш и европейските лидери изразиха остри различия и противоречиви намерения относно глобалното затопляне на срещата на високо равнище на Европейския съюз и Съединените щати. Това бе първата поява на Буш на среща на ЕС и първото му запознанство с някои от лидерите. Но в същото време това бе и вторият ден, когато той се озова в положение да изразява възгледи, които да противоречат на тези на европейските официални лица.

Миналата сряда Буш се сблъска с позицията на ръководителите на НАТО относно американските планове за изграждане на противоракетен щит. А този спорен въпрос бе поставен отново в края на обиколката му в пет държави, която завърши в събота със среща с руския президент Владимир Путин.

На срещите си с Буш лидерите на Евросъюза изглеждаха решени да положат началото на взаимоотношенията си с новия американски президент на основата на уважението, като използваха учтив тон и внимателно премерени думи. Но въпреки това Буш и европейците разкриха съществуващите помежду си различия във връзка с договора от 1997 г, известен като Протокола от Киото, за намаляване на емисиите на вредни газове в атмосферата.

Поне публично европейските ръководители заявиха, че няма да прекратяват работата по осъществяване на споразумението. От своя страна американският президент продължи твърдо да му се противопоставя. Докато лидерите от двете страни на спора защитаваха позициите си , изявленията им подчертаваха напрежението между Съединените щати и Европа, а също и опасенията на европейските ръководители, че Буш следва само своите виждания, като се занимава с въпроси на външната политика, които представляват интерес за всички.

"Ние не сме съгласни с договора от Киото", заяви откровено Буш на пресконференция след разговора си с министър-председателя на Швеция Йоран Першон и председателя на Европейската комисия Романо Проди. "Но ние сме съгласни, че въпросът за промените в климата е сериозен и трябва да работим съвместно."

По-късно Буш добави:"Заявявам високо и ясно, че нашата страна е готова да играе ръководна роля по този въпрос." Въпреки това той посочи, че Съединените щати не смятат договора от Киото за добре балансиран. Според Буш в него не били включени развиващите се страни и целите му не били реалистични.

На същата пресконференция Першон и Проди предложиха оценки, несъвместими с тези на американския президент. "Европейският съюз ще продължи да се придържа към Протокола от Киото и ще върви към процеса на ратифицирането му", заяви Першон. "Съединените щати са избрали друга политика." Като леко мъмрене към Буш се възприе репликата на шведския премиер, че "промените в климата не са изолирано явление само за Европа", а са заплаха в глобален мащаб. "Така че независимо дали сте за или против Протокола от Киото, трябва да предприемете действия", посочи Першон.

Споразумението от Киото изисква развитите индустриални държави да съкратят емисиите си на вредни газове под нивото от 1990 г. - година, която според администрацията на Буш била избрана, за да улесни някои европейски страни в постигането на изискванията повече отколкото Съединените щати. Нито САЩ, нито която и да е държава от Европейския съюз е ратифицирала договора. Според служители в американската администрация това е така отчасти защото някои европейски правителства, независимо от декларациите си в подкрепа на споразумението с цел да се харесат на избирателите, които изпитват тревога за околната среда, са имали задръжки в това отношение.

На въпрос, отправен към Буш и Проди, защо европейските държави не са действали по-бързо Буш отговори, че това е добър въпрос. На лицето на президента се изписа леко учудване, когато впоследствие Проди заяви, че всяка държава наистина ще ратифицира договора и този "процес ще започне скоро".

Различията във връзка с Протокола от Киото илюстрират усещането на европейските лидери, че по някои въпроси администрацията на Буш не откликва на тяхната загриженост. Това не бе единственият път, когато първото отвъдокеанско посещение на Буш бе трудно. Буш изглеждаше мълчалив по време на пресконференцията и даде няколко грешни, неясни или неприемливи за европейските партньори отговори на въпросите, които се обсъждаха.

В един момент той заяви:"Европа трябва да включи държави извън сегашния обсег на ЕС и НАТО", а също, че неговата визия за Европа е по-голяма - тя включва "повече страни". Изглеждаше като че ли той пледира за разширяването на Европейския съюз. Изявленията му предизвикаха строгия отговор
на Крис Патън, европейския комисар по външните въпроси, който многозначително каза:"Съединените щати не членуват в Европейския съюз."

Обръщайки внимание на друг един друг континент, Буш заяви пред журналистите:"Прекарваме много време в приказки за Африка и така трябва." Жителите на Африка страдат от невероятна болест, добави той.

Позицията на американската администрация е, че тя иска да работи за съкращаване на емисиите, като има ръководна роля в света в сферата на изследванията и развитието на технологии, които ще се борят с глобалното затопляне, без да засегнат американската индустрия и икономиката на страната.

Недоволството на европейските държави от тази позиция бе заявено относително учтиво от Першон и Проди. Но то сериозно се усеща и служители от администрацията признават, че то разделя много повече страните от ЕС и САЩ, отколкото различията по Договора за противоракетна отбрана. А за същността и дълбочината на подозрението, което европейците изпитват към Буш - чувство, с което и други нови американски президенти са се сблъсквали - бе намекнато в изявлението на Першон към протестиращите срещу процеса на глобализация в сряда. Имайки предвид Европейския съюз, Першон заяви:"Това е една от малкото институции, която можем да развиваме като балансьор на световното господство на САЩ ."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.