Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Процесът на уеднаквяване на условията за разплащане в еврозоната

0 коментара

Един от основните приоритети след влизането в обращение на единната европейска валута е въвеждането на мерки за превръщането на еврозоната във "вътрешна зона за разплащания", където прехвърлянето на пари от една страна в друга да се извършва при същите условия, както във вътрешността на съответната страна. Въпреки това, още няма предпоставки за това, предвид разликите в таксите по прехвърлянето на суми при вътрешните и трансграничните преводи.

Банковите разходи по вътрешните преводи намаляха значително, докато таксите за преводи към чужбина запазиха високите си равнища. Това се дължи на следните фактори: дълги срокове за прехвърлянето; недостатъчна автоматизация в процесите; липса на обща европейска система за компенсация и ликвидация; нисък обем на сделките.

Европейският парламент и Съветът на Европа отчетоха през декември м. г., че "поддържането на високите равнища на комисионните при трансграничните плащания в сравнение с разплащанията вътре в страните е пречка за международната търговия и следователно - за доброто функциониране на вътрешния пазар и за доверието в еврото".

С намерението да се промени това положение, тези органи на ЕС представиха програма с точно фиксирани срокове за различните степени на въвеждане на по-голяма гъвкавост в трансграничните плащания в евро, като се гарантира, че комисионните, начислени при тези плащания, постепенно ще се уеднаквяват с комисионните при вътрешните разплащания в евро.

Степените са следните:
- от 1 юли 2002 г., комисионните, начислявани от институциите, извършващи трансгранични плащания в евро по електронен път до 12 500 евро ще бъдат същите като при плащанията, осъществявани във вътрешността на страната-членка, където е седалището на институцията.
- от 1 юли 2003 г. или малко по-късно, комисионните за трансгранични преводи в евро до 12 500 евро ще бъдат същите като при банковите преводи, осъществявани във вътрешността на страната-членка, където е седалището на банката.
- от 1 януари 2006 г. сумата от 12 500 евро се увеличава на 50 000 евро.

Споменатите мерки обхващат разплащанията с кредитни карти или по банков път в евро между страните от еврозоната и определят нови правила на работа по отношение на комисионните, заплащани от клиентите, както и на използването на стандарти като IBAN /International Bank Account Number/ и BIC /Bank Identifier Code/.

За да отговорят на тези правила, финансовите институции ще трябва задължително да изготвят критериен анализ на всички разходи по международните разплащания в еврозоната, както и да насочат усилията си към съкращаването на сроковете за изпълняването на операциите по прехвърлянето на средства. Само по този начин ще стане възможно уеднаквяването на комисионните върху националните плащания с тези върху трансграничните операции.

Отвъд чисто банковите аспекти на това уеднаквяване, от изключителна важност ще бъде координирането между националните и европейски финансови институции по отношение на стратегиите за реорганизация на системите за разплащане в Европа. При сегашното състояние на финансовите институции, делът на човешкия елемент при извършваните операции е твърде голям и определено се усеща липсата на интеграция в използването на информационните системи.

Основен фактор за намаляването на банковите разходи по прехвърлянето на средства в чужбина е увеличаването на степента на автоматизация на съществуващите информационни системи, въвеждането и хармонизацията на стандарти и банкови кодове, както и намаляването на броя на посредниците. От друга страна, целият този процес на хармонизация на законодателството на европейско равнище с оглед регламентирането на новата система на международните плащания, ще позволи на финансовите институции да увеличат приходите си посредством нарастването на обема на сделките, а намаляването на броя на посредниците ще доведе до съкращаване на сроковете по изпълнение на дадена операция.

И тъй като уеднаквяването на условията по извършване на разплащания в еврозоната е неизбежен процес, банковите институции ще трябва още отсега да започнат работа по оптимизацията на трансграничните плащания. Те ще трябва да проучат сегашното състояние на нещата и да набележат основните мерки, които вече се обсъждат от различните европейски банкови сдружения, централни банки и междубанкови работни групи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.