Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спасените преди година мечета се завърнаха в България

1 коментар
Мечетата препускат към свободата, сн. Христо Владов за "Четири лапи"

След рехабилитация в гръцкия специализиран център "Арктурус" спасените преди година осиротели мечета Никола, Мишо и Анета се завърнаха в България и отново са в дивата природа. Те бяха пуснати в национални парк "Рила" на специално подбрано място, подходящо за местообитание на кафява мечка, съобщиха във вторник от екоминистерството и екоорганизацията WWF, които съвместно с "Четири лапи" участваха в акцията по спасяване и адаптиране на трите мечета.

Решението за връщането на животните в природата е взето след като от центъра "Арктурус" са преценили, че те са достигнали подходящата възраст и килограми, за да се справят сами в дивата природа. Те са транспортирани в специални клетки, а овобождаването на мечетата стана при изключителни мерки за безопасност.

Дари и само тридесеткилограмово, мечето е способно да рани тежко възрастен мъж, предупреждават експертите.

Животните са маркирани с GPS нашийници, чрез които експертите от парка и от WFF ще могат да следят непрекъснато в реално време движението и състоянието на мечетата, за да гарантира безопасността както на хората, но и тази на животните.

Спасените мечета препускат към свободата си

Спасените мечета Никола, Мишо и Анета тичат към свободата си, сн. WWF

Историята на трите мечета започна миналата година. През юли спасителният отряд на WWF с помощта на горски служители и служители на Природен парк "Витоша" проведе акция по улавянето на петмесечно мече. Загубило майка си, мечето Никола беше намерило убежище на дърво, откъдето беше спасено. През октомври в разстояние от няколко седмици бяха спасени още две мечета сирачета - малките Анета и Мишо, привлечени от хранилка за животни край село Крушовица, Елин Пелин. От местната ловна дружинка и общината сигнализираха Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) - София, която се обърна за съдействие към WWF. Членовете на отряда реагираха мигновено за спасяването им.

Трите мечета получиха подходящите грижи, за да укрепнат, като прекараха известно време в парка за мечки Белица – единственото защитено място в България, където екипът на "Четири лапи" дава шанс за нов живот на спасени мечки. След това мечетата бяха настанени в специализирания център за рехабилитация на кафяви мечки "Арктурус" в Гърция.

"Когато едно мече остане без майка, то няма от кого да усвои необходимите за живот умения. Няма откъде да научи как да си набавя храна, как да се защитава, да се крие, да различава опасностите и да се катери по дърветата. Престоят му в рехабилитационен център, където да се научи да бъде истинска мечка в спокойна среда, незастрашена от хората, е неговият единствен шанс за оцеляване. Така, освен че опазваме неговия живот, работим и за превенция на евентуални бъдещи конфликти с потенциални щети", коментира консервационният биолог Александър Дуцов, старши експерт в програма "Опазване на видове“ и член на Спасителния мечешки отряд на WWF.

Екоминистърът Петър Димитров, който е присъствал на пускането на животните, е изказал благодарност към екипите на WWF и "Четири лапи" за съвместната работа, "с която показваме нагледно колко важно е доброто сътрудничество между неправителствения сектор и държавните институции в името на опазването на природата“.

"Нашата грижа не приключва с освобождаването на мечетата. Имаме готовност за редовни посещения на терен, за поставяне и проверка на фотокапани за наблюдение, както и за повторното им залавяне при нужда. Мечетата носят специални GPS нашийници, с помощта на които можем да проследяваме движението им. Но ще се намесваме само в краен случай – ако възникнат съмнения за здравословното им състояние или ако се появят признаци за проблемно поведение", обясни още Александър Дуцов от WWF.

Това е третата съвместна операция за освобождаване на мечета в техния естествен хабитат, която се провежда в България. През 2019 г. мечетата  Радостина, Митко и Йонас са пуснати в Национален парк "Централен Балкан" след реадаптация в Гърция. През 2022 г. обратно у дома се върнаха Хуба, Вихър и Горан, който бяха намерени сами в Родопите и също живяха в центъра "Арктурус".

Принос за успеха на акциите имат и експерти от националните паркове "Централен Балкан", "Рила", "Пирин" ,както и от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН и Сдружение за дивата природа "Балкани".

Ключова е ролята на Спасителния мечешки отряд на WWF, който работи от 2020 г. В него влизат опитни експерти, които се отзовават на сигнали на граждани, монтират електропастири около засегнати имоти и консултират местните хора как да се предпазят от нежелана среща с мечка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.