Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Процесът срещу Милошевич - пробен камък за международното правосъдие

0 коментара

Оставката на Ричард Мей, главния съдия в процеса срещу Слободан Милошевич, добавя сериозни усложнения за хода на делото, при което за две години бяха изслушани 300 свидетели, но още е далеч от финала.

Един от тримата съдии на специалния трибунал за бивша Югославия, британският съдия Мей, се оттегля поради здравословни причини точно когато обвинението приключи с представянето на доказателства, което стана година по-късно от предвиденото. Забавянето бе предизвикано от размера на обвиненията, както и прилаганите от Милошевич тактики и честите му здравословни оплаквания.

Дори ако съдията не подаде оставка, очакванията са Милошевич да използва защитата си максимално зрелищно и пропагандно. Сега бившият югославски президент има основания да настоява за изцяло нов процес.

Как ще се излезе от това положение е от критично важно значение не само за изхода на процеса срещу Милошевич, но за бъдещите съдебни процеси срещу други диктатори - като Саддам Хюсеин - от международни съдилища.

Една от функциите на трибунала е да послужи като сигнал към масовите убийци, че те няма да избегнат правосъдие, дори ако техните собствени народи не са в състояние или нямат желание да го въздадат.

Затова е задължително да се разбере защо този процес се натъкна на такива проблеми и защо международното правораздаване се оказа толкова неясно. Съдилищата за бивша Югославия и Руанда бяха образувани ад хок, по специфични обвинения. Сталин, Иди Амин и Пол Пот си отидоха без да отговарят за своите престъпления. Милошевич се възползва максимално от тази морална двусмисленост, обявявайки трибунала в Хага за съд на победителите.

Проблемът се комплицира и поради враждебното отношение на администрацията на Буш към новия Международен наказателен съд, създаден като последна инстанция по отношение на сериозни престъпления, които не намират правораздаване в съответната страна.

Друг проблем, който се разкрива от процеса срещу Милошевич, е разминаването между ужаса на масовите убийства и безпристрастните процедури в съдебната зала. Когато става дума за хиляди и хиляди измъчвани и убити, изглежда почти непристойно диктаторът да стои на платформата в официален костюм и да се припира за процедурни въпроси. За да е сигурно, че на почит е увереното превъзходство на закона над жестокостта на злото. Но когато то бива осмяно и експлоатирано, както прави Милошевич, правото може да изглежда безпомощно и неадекватно.

Макар че тези проблеми са сериозни, те не трябва да бъдат аргумент срещу международното правораздаване. В момент, когато Саддам Хюсеин, Осама бин Ладен, Чарлз Тейлър са все още тук, светът трябва да вярва, че световното правосъдие е поне възможно, ако не почти сигурно.

*Заглавието е на Mediapool, статията е публикувана под заглавие "Международното правораздаване"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.