Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Провал на опита да се сложи ред в медицинските експертизи

18 коментара
Провал на опита да се сложи ред в медицинските експертизи

Лекари от Трудово експертните лекарските комисии (ТЕЛК) сигнализираха за предизвестен провал на опита да се сложи ред в освидетелстването с поправките в Закона за здравето в частта му за лекарските експертизи. Причината е, според тях, че поправките и наредбите се правят на парче, вместо да бъде създаден специален закон за медицинска експертиза на работоспособността.

В момента цялата процедура по освидетелстването и произтичащите след това социални придобивки е разхвърляна в десетина закона и е приоритет на поне четири ведомства.

В сряда пред Mediapol лекари от ТЕЛК заявиха, че съзнателно поддържаният хаос в процедурите, в съчетание със средна работна заплата от 350 лева на заетите в комисиите, ще доведат дотам те да последват примера на медицинските сестри и масово да започнат да подават молби за напускане. Лекарите по трудоустрояването и освидетелстването не се притесняват, че ще останат без работа заради и без друго изострящия се недостиг на медицински специалисти. Още повече, че докторите в медицинската експертиза според изискванията са с 10 години стаж след придобиване на клинична специалност.

Миналата седмица Министерството на здравеопазването обяви, че подготвените промени в Закона за здравето ще доведат до скъсяване и облекчаване на процедурите за медицинските експертизи от ТЕЛК и НЕЛК. Обещава се на възрастните хора да не се налага да пътуват, за да им се направи медицинска експертиза.

Лекарите, които правят експертизите, обаче са категорични, че това към момента няма как да стане, тъй като е невъзможно комисиите постоянно да пътуват.

"Технически е невъзможно ТЕЛК да посети всички населени места или да пътува до населено място за един човек, за да го освидетелства", обясниха те пред Mediapool.

По думите им промените се правят на парче, вместо процедурата да се регламентира с отделен закон, защото липсва желание за поемане на политическа отговорност. Те дори се шегуват, че тъкмо са обяснили вижданията си на здравния министър Радослав Гайдарски и ако сега го сменят, ще трябва да се обясняват наново с приемника му.

"Далаверата инвалид", срещу която скачат и социалното министерство, и НОИ, и пациенти, а и самите лекари от ТЕЛК, всъщност се дължи именно на хаоса в отделните институции. Лекарите в медицинската експертиза се оплакват, че в 50% от случаите джипитата им пращат здрави и прави хора с диагнози, поставени без необходимите изследвания.

Личните лекари от своя страна се оправдават с абсурдния довод, че нямат направления, за да изпратят пациента на специалист. От друга страна, лекарите от ТЕЛК подлежат на контрол от комисии в НОИ. Ако има разминаване в експертизите на ТЕЛК и НЕЛК, НОИ налага глоби на териториалните комисии.

Междувременно, докато пациентът стигне от териториалната до националната експертна комисия, обикновено минават години. Ето защо се стига и до разминаване в процентите инвалидност, които дават двете комисии.

През това време пациентът получава пенсия и ако се окаже, че е вземал "неправомерно" пари, после лекарите от НЕЛК трябва да "покрият неоправданите разходи". Как става това? С ревизионни актове. Те се постановяват на лекарите от ТЕЛК в качеството им на физически лица.

По-големият абсурд е, че те изпълняват държавна задача в търговски дружества, каквито са болниците. Ето защо докторите масово обжалват ревизионните актове в съда, а във Върховния административен съд в 95% от случаите те падат. Лекари от Варна дори съдят НОИ за нанесени морални щети.

Така заради недомислици и неуредици в законите се губи време за прехвърлянето на отговорности и въртенето в омагьосан кръг. В същото време НЕЛК записва дати за експертиза за ... 2013 г. заради недостатъчния брой състави. На този фон териториалните комисии записват дати в сравнително "разумния" срок 45-60 дни.

Именно поради това лекарите настояват за специален закон. Такава е и препоръката на омбудсмана в годишния му доклад за 2007 г.

Повечето лекари са против социалните придобивки, които произтичат от медицинската експертиза, защото на практика липсва социална справедливост.

Д-р Пенка Георгиева, която е член на ТЕЛК, разказва, че на практика тя и нейните колеги дават оценка на здравословното състояние на пациента и на неговата трудоспособност. От това обаче произтичат редица социални придобивки като социална пенсия, безплатно право за паркиране в "синя зона", отстъпки от мобилните оператори и др. Лекарите от ТЕЛК искат социалното министерство да зададе по-ясни критерии кои лица с намалена трудоспособност и инвалидност какви помощи да ползват.

Социалното министерство в момента обаче няма физическата възможност да се нагърби с подобна задача, тъй като не разполага с нужния брой социални работници.

Докато министърът на труда и социалната политика Емилия Масларова твърди, че всяко второ експертно решение за инвалидност е фалшиво, лекарите от ТЕЛК се оправдават, че това няма как да е истина, понеже инвалидите в България са около 10% от общия брой на населението, докато в развитите европейски страни те достигат около 20-30%.

Д-р Пенка Георгиева дава примери от своята практика, че възрастовата граница на инфарктите и инсултите намалява драстично. Неин пациент е на 28 години и е изкарал два инфаркта.

Въпреки всички уверения на лекарските комисии, миналата година Масларова изпрати 13 сигнала за до Върховната административна прокуратура за фалшиви ТЕЛК решения. Всички те съдържаха информация за неправомерно придобиване на решения, издадени от териториални експертни лекарски комисии.

Взаимните обвинения и обжалване на санкции обаче не води до съкращаване на процедурите, нито до удобство за пациентите.

Ето защо, поради невъзможността да се решат неуредиците, опитите те да се замажат с "козметични поправки" в Закона за здравето, изглеждат с предизвестен провал.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. От Драгалевци
    #19

    на някого, налиВажното е да приватизират болниците час по-скоро

  2. четящ
    #18

    мвдиапоол - внимавайте със значението на абревиатурите - не е териториална а ТРУДОВО-ЕКСПЕРТНА ЛЕКАРСКА КОМИСИЯ ТЕЛК

  3. doktora
    #16

    broiat na invalidite v Bulgaria koito edva li sa imali i hrema, kogato sa bili obiaveni za invalidi s vsichki proiztichashti ot tova oblagi kato naprimer jeep v koito invalid edva li bi mogal i da se kachi samo...

  4. Ники
    #15

    и ТЕЛК е корумпирана до крайност. Всички знаят как се дават удостоверенията там. Достатъчно е да "бутнеш добра сума" и ще си получиш документа дори да си здрав като вол.

  5. запознат
    #14

    Тези са от най-корумпираните, не го забравяйте!Участват "с малки суми но редовно" и са отвратителни като отношение и обслужване. Една отрова и помия - това е сегашния ТЕЛК/РЕЛК/ЦТЕЛК и т.н.

  6. balgarin
    #13

    Balgarija e "abdikirala" ot svoite invalidi i bi mogla da bade osadena v Strazburg za tova. Zdraveopazvaneto v Balgarija e v kolaps.Nuzdae se ot reforma, kojato da bade izvarshena ot kompetentni i nekorumpirani specialisti.Kato nachalo:smjana na zdravnija ministar,koyto da bade razsledvan za vsichkite zakononarushenija, koito e izvarshil.

  7. НАБЛЮДАТЕЛ
    #12

    Тая работа започна, когато тогавашната министърка Лидия Биджерано-Шулева направи пенсиите по болест по 100 - 120 лв. + безброй други привилегииВсички дотогавашни "социално-слаби" моментално се преквалифицираха като "инвалиди" Тайно и полека "сакатите" в БГ от 150 000 минаха 500 000. Над половината от тях са здрави хора, които работят на черно и едновременно с това получават пенсии по болест.Научиха за това и "българските граждани" в Турция и започнаха редовно да идват в БГ за да се освидетелстват.

  8. отвратен
    #11

    има нещо тотално сбъркано в цялата история с ТЕЛКовете и НЕЛКовете. как е възможно болни хора да не могат да вземат тапия, а напълно здрави се сдобиват с мечтаната хартийка и ползват всякакви привилегии на поразия !? като капак на всичко се уреждат и да работят на две места или да взимат и пенсия и заплата.

  9. още един отвратен
    #10

    как е възможно да имаме толкова много инвалиди на глава от населението? явно има някаква шашма.

  10. Бойко Борисов
    #9

    http://www.vsekiden.com/?p=25016

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.