Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Путин обяви либералните ценности за отживелица

Доналд Туск коментира, че отживелица са авторитаризмът, култът към личността и властта на олигарсите

66 коментара
Путин обяви либералните ценности за отживелица

Руският президент Владимир Путин заяви в интервю за в. "Файненшъл таймс", че либералните и прогресивните идеи и ценности на западните демокрации са отживелица. Интервюто е публикувано и на сайта на Кремъл.

Тезата на Путин получи твърд отговор от председателя на Европейския съвет Доналд Туск, който написа, че отживелица са авторитаризмът, култът към личността и властта на олигарсите.

Прогресистите "вече не могат да налагат на хората какво да правят, както опитваха да правят през последните десетилетия", заявява руският президент пред британския икономически всекидневник в момент, когато популистите в Европа и САЩ са във възход.

Основните му критики към поддръжниците на либерализма са, че са пуснали имигранти в Европа, че децата могат да играят няколко "джендър роли"; както и че се позволява засенчване на традиционните ценности и култура, съставляващи ядрото на населението.

"Либералната идея предполага да не се прави нищо. Мигрантите могат да убиват, да плячкосват и да изнасилват безнаказано, защото техните права на мигранти трябва да бъдат защитени. Какви права са това? За всяко престъпление трябва да има наказание", казва Путин в интервюто. По думите му "тази идея е отживелица и влиза в конфликт с интересите на голямото мнозинство от населението".

Путин отправя критики към решението на германската канцлерка Ангела Меркел да отвори границите на страната си за един милион бежанци, определяйки го като кардинална грешка. В същото време той хвали политиката на затваряне на границите пред нелегалните мигранти, водена от президента на САЩ Доналд Тръмп.

Путин казва, че Русия не е хомофобска страна, но че склонността на Запада да приеме хомосексуализма и половата неопределеност изглежда прекалена за него.

"Традиционните ценности са по-стабилни и по-важни за милиони хора, отколкото либералната идея, която, по мое мнение, наистина замира", казва руският президент. Според него либералните кръгове използват проблемите, които изпитва Католическата църква, за да я унищожат.

Отговорът на Туск

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск изрази категоричното си несъгласие с твърдението на руския президент първо в официално съобщение за срещата в Осака на Г-20, а после и на пресконференция.

Председателят на Европейския съвет заяви иронично, че само безсънието, дължащо се на смяната на часовите пояси, му е позволило да прочете цялото интервю.

"Трябва да кажа, че съм напълно несъгласен с аргумента, според който либерализмът е отживелица. Като европейци, ние защитаваме твърдо и недвусмислено либералната демокрация", заяви бившият полски премиер.

"Който казва, че либералната демокрация е отживелица, казва с това, че свободите са отживелица, че правовата държава е отживелица и че човешките права са отживелица", подчерта Туск. Според европейците обаче "става дума за основни и непреходни ценности", отбеляза председателят на Европейския съвет.

Той определи като отживелица авторитаризма, култа към личността и закона на олигарсите, макар да призна, "че понякога те може да изглеждат ефективни".

Путин: Не приемам много от методите на Тръмп, но той е талантлив човек

В пространното си интервю руският президент Владимир Путин казва пред в. "Файненшъл таймс", че не приема много от методите на своя американски колега Доналд Тръмп, но го смята за талантлив човек.

"Господин Тръмп не е кариерен политик, той има свои виждания за света и за националните интереси на САЩ. Аз, например, не съм съгласен с много от начините за решаване на проблеми, които той използва. Знаете ли обаче, според мен той е талантлив човек. (Тръмп) тънко усеща какво чака от него избирателят", отбелязва Путин.

Руският президент смята, че американският му колега е победил на президентските избори през 2016 г., защото е успял да вземе под внимание промените в обществото, а не заради намеса на Русия, каквато според него не е имало. "Тръмп, за разлика от своите опоненти, почувства промените в американското общество и използва това", подчертава Путин.

Според руския президент в САЩ облаги от глобализацията са получили водещите американски компании, т. е. техните мениджъри, акционери и партньори, но средната класа "остана встрани при подялбата на тази "торта". Екипът на Тръмп точно и ясно почувства това и го използва в предизборната борба - ето къде трябва да се търсят причините за победата на Тръмп на изборите, а не в митичната намеса отвън", обяснява руският президент.

"Именно тук, може би, се крият и неговите, на пръв поглед, екстравагантни решения в сферата на икономиката и взаимодействието дори с партньорите и съюзниците. Той обаче смята, че разпределението на ресурсите, разпределението на доходите от тази глобализация през последното десетилетие, е било несправедливо за Съединените щати. Аз сега не искам да казвам справедливо или несправедливо е това, не искам да давам оценки дали онова, което той прави, е правилно или неправилно. Искам заедно с вас да разберем мотивите на неговото поведение", казва Путин.

Отговаряйки на въпросите за кризата в Сирия и намесата на Русия, руският лидер отбелязва, че страната му е постигнала там по-значителни резултати, отколкото е очаквала. "На първо място, бяха унищожени голям брой терористи, които смятаха да се върнат в Русия - става дума за няколко хиляди души - в Русия или в съседни страни, с които ние имаме безвизов режим. И едното, и другото са еднакво опасни за нас", посочва той.

Освен това, отбелязва Путин, ние успяхме да запазим сирийската държавност и да стабилизираме обстановката в региона, което пряко влияе и на сигурността вътре в Русия. Наред с това, добавя той, руските въоръжени сили "натрупаха такъв опит, какъвто е невъзможно да си представим при никакви учения в мирна обстановка".

"Ние установихме достатъчно добри, делови отношения с всички страни в региона и нашите позиции в Близкия изток станаха по-стабилни", казва Путин, като посочва не само Иран и Турция, но и други страни, преди всичко Сирия, където "не допуснахме хаос, както стана например в Либия".

"Аз съм привърженик на това сирийският народ самостоятелно да определи своята съдба", отбелязва той, отговаряйки на въпрос дали би би предпочел президентът Башар Асад да остане на власт там. Путин подчертава, че Москва прекрасно си дава сметка за онова, което става вътре в Сирия, и какви са вътрешните причини за конфликта, възникнал в тази страна, но предпочита "не веднага да реже, а внимателно да обмисли, да огледа, без да бърза за никъде, така че страните в конфликта сами да направят необходимите крачки към прекратяване на затегналото се противоборство".

Путин се спира и на друга точка на напрежение, Венецуела, като изразява мнение, че силовата дипломация на САЩ спрямо тази страна, възможността за употреба на сила, която не се изключва от някои западни държави, би била унижение за цяла Латинска Америка. При това той отново дава за пример Либия и случилото се там след свалянето на нейния лидер Муамар Кадафи, западната намеса и последвалата гражданска война.

"Защо трябва същото да се прави и във Венецуела? Или ние искаме да се върнем към "политиката на канонерките"? Защо? Защо трябва в съвременния свят така да бъдат унижавани латиноамериканските народи, да им се налагат отвън форми на управление или някакви лидери?", пита риторично Путин.

Говорейки за начина, по който венецуелският му колега Николас Мадуро ръководи страната си, руският президент подчертава, че не дава оценки дали неговата политика е добра или лоша. "Мисля, че от гледна точка на икономиката, там много неща можеше да се направят по друг начин. Ние обаче не се бъркаме в това, то не е наша работа".

Путин отхвърля твърденията, че Мадуро остава на власт благодарение на руските военни, намиращи се във Венецуела. "Това няма нищо общо с действителността. Къде са всички тези самопровъзгласили се президенти, лидери на опозицията? Някои избягаха в чужди посолства, други се изпокриха, където намерят. Какво общо имаме ние с това?", подчертава Путин.

Говорейки за руските военни съветници във Венецуела, той отбелязва, че Русия още по времето на управлението на президента Уго Чавес е продавала съвсем легално, "без всякакви ограничения и без каквито и да са проблеми" оръжие на Венецуела, така както продават оръжие в чужбина САЩ, Великобритания, Китай и Франция. "Ние имаме договори, а в тях е записано как да обслужваме тази военна техника, че сме длъжни да обучаваме там специалисти, да поддържаме тази техника в нормално боеспособно състояние, и т. н.", посочва руският президент.

"Ние обслужваме тази техника. Вече много пъти сам казвал и на нашите американски партньори: там няма наши войски", подчертава руският лидер, добавяйки, че Русия има във Венецуела само специалисти и инструктори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

66 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И.Боянска
    #66

    Товарищ Вова "тази година полупроводници а догодина и цели проводници" както казваше блестящия мислител другаря Живков, един друг ваш учител.

  2. И.Боянска
    #65

    Еех Вовка, тарикат кагебистки, наистина защо да се бъркаш в работите на Мадуро след като можеш да експлоатираш хаоса който си създал в главата му и уголемяваш собственото си благосъстояние а народа да гладува. Щото си голям християнин, нали.

  3. Zlatan
    #64
    Отговор на коментар #54

    Димитарди 100 : Отличен отговор ???? Евреин с физиономия на обущар. Нали той е един от тези, благодарение на които ЕС се разпада....

  4. Естествено
    #63
    Отговор на коментар #62

    Напълно нормално е приключвайки с проблемите от миналото да се изправим пред предизвикателствата на бъдещето.

  5. Real ''Mickey''
    #62

    И Путя и Туск СА В ГРЕШКА с понятията(не случайно).


    1)Относно бръщолевенето на Туск: Да!!! Либералната Демокрация е най-доброто нещо и НИКОЙ не трябва да се опитва(а и историята доказва че не може) да я унищожи! Което означава НОРМАЛНО ляво и НОРМАЛНО дясно, в НОРМАЛНА дискусия за вота на свободен народ.
    Проблема е, че ТурбоЛиберастията която Туск е прегърнал- НЯМА НИЩО ОБЩО с Либералната демокрация, свободата на словото и мисълта, истиско правосъдие, свободната инициатива (а по-скоро има общо

  6. Коментарът е изтрит в 02:43 на 30 юни 2019 от автора.
    #61
  7. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #60
  8. Естествено
    #59
    Отговор на коментар #58

    Имаш предвид североизточните порти ли? ☺

  9. lz2gkk
    #58
    Отговор на коментар #52

    Нищо не си съчинявам. Кьорави ли сте, варварите вече не са пред портите на Рим, вътре в Рим са. Либерализма ги пусна вътре.

  10. ivancho ivanov
    #57

    Удариш ли "демокрацията на индивида" неизменно удряш и убиваш "демокрацията на колекtива" , нема такова нещо като " "безличностна демокрация", (#49), погледни СССР, нацизма/фашизма, Китай под строй и т.н. Имат една постоянна, "гениална" личност най-отгоре и надолу "Четири крака са добри, два крака лоши"(Оруел)! Повечето. хора предпочита да не са овце, инак понятието демокрация щеше да си остане в древна Гърция! НИ ХАУ - на китайски "Здрасти"!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.