Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Путин, Шрьодер и Ширак се срещнаха в Сочи

0 коментара

Руският президент Владимир Путин заяви след среща с френския президент Жак Ширак и германския канцлер Герхард Шрьодер, че руските компании ще продължат да увеличават добива на петрол и износа му на международния пазар, предаде РИА Новости.

"През тази година Русия планира да произведе 450 милиона тона нефт. 255 милиона тона ще бъдат изнесени", заяви Путин.

Германският канцлер Герхард Шрьодер заяви, че това решение е важно за развитието на световната икономика. Той посочи, че развитието на Европа е възможно само при стратегическото сътрудничество между Русия и ЕС.

Освен несигурността в Ирак, атаката на руските власти срещу петролната компания Юкос е един от източниците на напрежение на световния пазар, където през последния месец цените стигнаха рекордни равнища от близо 50 долара за барел, но след това се върнаха надолу.

Лидерите на Русия, Германия и Франция се срещнаха във вторник в руския черноморски курорт Сочи. Срещата трябваше да започне в понеделник, но бе отложена заради грижите на президента Ширак около кризата с двамата френски журналисти, отвлечени в Ирак.

Настоящите проблеми в Ирак бяха една от централните теми в дискусията между Путин, Ширак и Шрьодер, които се противопоставиха категорично на войната в Ирак и на едностранния американски подход, като настояваха за централна роля на ООН, предаде Euronews.

Френският президент заяви след края на срещата, че подкрепя руския си колега Владимир Путин търсенето на "политическо решение" в Чечения, предаде АФП. По думите му такова решение запазва териториалната цялост на Русия. Същия ден Европейската комисия разкритикува като недемократични проведените в неделя президентски избори в Чечения, спечелени от кандидата на Кремъл Алу Алханов.

В същото време, в изявление преди началото на разговорите президентът Путин свърза атентатите срещу двата руски самолета миналата седмица с международния тероризъм и Ал Каида, след като свързана с групировката неясна ислямистка групировка пое отговорност за атаките. Към момента основната версия на руските власти е, че зад двете авиокатастрофи стоят чеченски сепаратисти.

Шрьодер и Ширак питали Путин кога ще бъде ратифициран Протокола от Киото

По време на срещата между тримата лидери Владимир Путин е информирал гостите си за развитието на дискусията в Русия за ратификацията на Протокола от Киото.

На 21 май т.г., след края на срещата Русия - Европейски съюз, Путин обеща Москва да ускори процеса по ратифициране на Протокола от Киото, което беше едно от основните искания на ЕС. В замяна на това ЕС подкрепи присъединяването на Русия към Световната търговска организация (СТО).

РИА Новости обаче припомня, че в началото на юли съветникът на Путин Андрей Иларионов заявил на пресконференция, че защитниците на ратификацията на Протокола от Киото водят необявена война против Русия. Самият Путин пък заявил, че ратификацията на протокола зависи от парламента.

"Протоколът от Киото е една от най-големите международни авантюри на всички времена и народи", заявил Иларионов.

По думите му, нито едно от твърденията, които "са залегнали в т.нар. научна основа на протокола, не се потвърждава от научните данни".

Шрьодер одобрил строителството на атомната централа в Иран

Германският канцлер Шрьодер заяви, че Иран има право да строи атомната централа в Бушер и че възможността Техеран да се опитва да разработи собствено ядрено оръжие трябва да се разглежда отделно от този въпрос, предаде РИА Новости.

Агенцията припомня, че Иран се готви да пусне в действие през 2006 г. бушерския реактор, чийто строеж бе започнат от германски специалисти, а след това продължен от руснаците.

Техеран твърди, че развива ядрена програма единствено за мирни цели, чиято цел е да ликвидира недостига на електроенергия в Близкия изток.

Независимо от това САЩ и много други страни смятат, че Иран възнамерява да използва за производство на ядрено оръжие обогатения уран, който може да се използва както за мирни, така и да военни цели.

В момента с този въпрос се занимава ядрената агенция на ООН, а САЩ настояват проблемът с иранската ядрена програма да бъде внесен в Съвета да сигурност на ООН, който може да наложи санкции на страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.