Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Радев постави условие на Сърбия за влизането й в ЕС

София иска да се решат проблемите на българското малцинство, а Белград да задействаме магистралата до Ниш

6 коментара
Радев постави условие на Сърбия за влизането й в ЕС

Президентът Румен Радев поиска Сърбия да реши проблемите на българското мацинство и постави този въпрос като едно от условията за присъединяването ѝ към Европейския съюз.

Радев прие в петък сръбския си колега Александър Вучич, с когото се разбраха да посетят заедно Западните покрайнини, където живее българското малцинство.

Българският държавен глава смята, че "2025 година като времева рамка за присъединяването на Сърбия към ЕС е постижима, но това изисква пълна мобилизация за решителни реформи".

"Разширяването на нашето сътрудничество и добросъседство е един от критериите, както казах, и за перспективата на Сърбия за членство в ЕС", каза Радев.

Той посочи, че България високо оценява последните промени в законодателството на Сърбия по отношение на националните малцинства.

"Трябват още усилия обаче тази дейност и този прогрес в законодателството на Сърбия да достигне до местно ниво и там да имаме резултати", отбеляза президентът Радев.

Той посочи, че сред проблемите на българското малцинство са липсата на достатъчно инвестиции, ниската трудова заетост, недостатъчният достъп до здравни и социални услуги и достъпът до обучение и медии на майчин език.

"Разбрах всяка една дума от това, което казахте, което показва не колко добре знам чужди езици, а колко близки народи сме", каза от своя страна Вучич.

"На 8 април президентът Радев ще бъде удовлетворен от онова, което ще види в Сърбия", каза Вучич и добави, че по-лоялни и по-близки приятели от Сърбия България трудно би намерила.

Той припомни още, че европейската перспектива на Сърбия минава и през решаването на проблема с Косово.

"Искаме да постигнем компромис, но дали ще успеем невинаги зависи само от едната страна, защото зад всеки компромис е необходима доброжелателността на двете страни. Защото, ако някой счита, че решението на Балканския проблем е това Сърбия да изгуби всичко и да остане неудовлетворена и унижена страна, смятаме, че тогава не може да има решение", каза Вучич.

Пак за магистралата София – Ниш

Сръбският президент коментира, че освен решаването на проблемите на българското малцинство в Западните покрайнини, е много важно между двете страни да има и транспортна свързаност.

"Важно е да приключим нашата част от магистралата до КПП Градина. Помолихме българската страна пътят до София от българска страна също да се довърши", каза той.

Премиерът Бойко Борисов през 2010 година обеща магистралата София-Ниш ще бъде открита още на 1 май 2012 г., но оттогава българската страна е свършила много малко работа.

Осем години по-късно на българска територия все още не е започнало строителството на магистралата. В същото време макар и със закъснение сърбите бавно напредват към заветната цел. От 87-те километра от Ниш до българската граница в експлоатация са пуснати 52 км - приблизително, колкото трябва да бъдат изградени на българска територия. Те са разделени на два участъка и в момента за тях текат тръжни процедури.

Икономическото сътрудничество между нашите страни всяка година расте, каза още Вучич.

Той добави, че е от голямо значение за страната му са българските инвестиции.

Държавните органи на Република Сърбия ще се отнасят към българските бизнесмени любезно ще създават благоприятна атмосфера, обеща сръбският президент.

Сърбия очаква да получава газ през България

Вучич акцентира и върху плановете за строеж на междусистемната газова връзка от Нови Искър през Перник до Калотина на българска територия, както и газопроводът между Димитровград и Ниш.

Очакваме след 2019 година най-вече откъм България да идва голямото количество газ, заяви Вучич.

За газопровода Ниш – Димитровград се говори повече от десетилетие. България беше заложила проектът за газовата връзка със Сърбия да бъде реализиран в периода 2007 – 2013 г. с пари от еврофондовете, но заради липсата на интерес от сръбска страна остана за този програмен период. Тъй като най-вероятно няма да се случи до 2020 г., част от финансирането се реши да се пренасочи към газовата връзка с Гърция.

За всички дейности до издаването на разрешение за строеж се предвиждат 11.7 млн. лв. по оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност", които ще бъдат предоставени на Министерството на енергетиката.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. milan
    #6

    В придружаващата го делегация на Вучич ,бе и белградския градоначалник Синиша Мали,станал скандално-известен,затова,че заедно с български червени фирми ,е закупил повече от 10 апартамента по Българското черноморие с мръсни пари,без да ги обяви.Те са се водили на името на служителка от местна фирма?!Българската прокуратура трябва да възобнови делото до доказване на вината на участницине в престъпната сделка.На Радев може да се зададе и въпроса,защо сръбският президент не бе попитан,поради що Сърбия отказва да екстрадира банкера-беглец Цветан Василев ,под измислени оправдания,за когото има заповед за задържане и от ИНТЕРПОЛ?

  2. ivancho ivanov
    #5

    Путлер се опитва неуморно да намери Троянския кон в ЕС след неуспеха на комбината Първанов-Коборготски! Уважение всекиму(освен тази двойка), доверие никому!

  3. Коментарът е изтрит в 17:21 на 16 април 2021 от автора.
    #4
  4. milan
    #3

    Положението на българите в Сърбия е само повод,да се даде на Сърбия трибуна,от която тя да размахва пръст и поставя условия на Брюксел,за нейното членство в ЕС-"с Косово и с Русия във военен съюз"?!Колко пъти вече,сръбските лидери обещават да спазват правата на българското малцинство в Сърбия и не правят нищо?По заръка на Москва, льотчикът Радев покани ултраса и бившата дясна ръка на ултранациналиста Шешел и сегашен президент на Сърбия-Вучич.Преди това,Борисов даде на Вучич трибуна във Варна,като

  5. Горскио
    #2

    Пак нищо незначещи искания, обещания.. Нищоговорецът Радев и корумпираният Вучич. . Обещанията на Вучуч не струват пукната пара. Нека покажат, че уважават българското правосъдие като екстрадират Цветан Василев. Единственият друг жест, с който да спечелят подкрепата ни за членство в ЕС е връщането на Западните покрайнини (не всички, нека задържат Ниш, а даже и Пирот; да върнат само Цариброд и Босилеград)

  6. Лизи Гугуткова
    #1

    Митът за евтиния руски газ 21.2.2018 | The myth of cheap Russian gas By Dr. Frank Umbach is Research Director of the European Centre for Energy and Resource Security (EUCERS) at Kings College, London Производствените разходи на Русия нарастват, тъй като добивът преминава в полета в Далечния север ⦁ Тези разходи не се отразяват или възстановяват чрез настоящите цени за крайните потребители ⦁ Износът на шистов газ и втечнен природен газ в САЩ се превръща в рентабилна алтернатива Всъщност Европа навлиза в нова ера, когато руският газ (ако не е субсидиран) вече не е евтин, а LNG от САЩ и други производители вече не е скъп.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.