Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ръстът на доходите не успя да покрие инфлацията

18 коментара
Ръстът на доходите не успя да покрие инфлацията

Ръстът на доходите на българските домакинства в последните седем години (от 2001 до 2007 г. включително) в реално изражение не е успял да компенсира натрупаната за същия период инфлация. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ) за покупателната способност на домакинствата, публикувани в четвъртък.

Данните опровергават категорично твърденията на управляващите от този период, според които благосъстоянието на хората се е увеличавало непрекъснато, а ръстът на доходите е изпреварвал инфлацията.

Така за седемте години (при база 2001 г.) инфлацията е 46.7%, докато за същото време доходите на домакинствата са се увеличили с 39.2%. Или на практика има обедняване на българското средностатистическо домакинство със 7.5%.

За всяка от годините в този период инфлацията е била по-висока от реалния ръст на доходите с изключение на миналата година, когато доходите нарастват реално със 7.7%, а инфлацията е 6.2%.

Наблюдението на статистиците показва още, че почти всички потребителски цени на основните хранителни и нехранителни стоки, купувани от българските домакинства, са се повишили за седемте години на наблюдението чувствително. Ръстът е значителен – 60% при хляба, около 50% при млякото, 230% при цигарите, над 80% при дървата за огрев, близо толкова при въглищата за домакински нужди, над 60% при електроенергията. Ракията също е скочила със 70%.

Покупателната способност на населението (количеството от дадена стока, което може да се купи с целия доход на човек от населението) расте при всички стоки за седемте наблюдавани години с любопитното изключение на фасула – през 2007 г. сме можели да купим с парите си само 85% от количеството, което сме можели да купим през 2001 г., при захарта – 94% и при рибата – 75%.

Статистиката обаче отчита тревожен спад в покупателната способност през 2007 г. спрямо 2006 г. Миналата година бе регистриран рязък скок в цените на храните, а горивата започнаха стремглав ход нагоре, което се отрази на почти всички потребителски цени. Дори през лятото бе отчетена рекордна за този период инфлация, която не е наблюдавана от 1998 г.

Така, ако се приеме за базова 2001 г., през 2002 г. е можело да купим с доходи си с близо 27% повече хляб, през 2003 г. - с 30% повече, през 2004 г. - има лек спад – с 22% повече, през 2005 г. - близо 35% повече, а през 2006 г. - с 50% повече. През 2007 г. настъпва рязък спад и покупателната способност, измерена с количеството хляб, което се купува с разполагаемия доход, става с 22% повече спрямо базовата 2001 година.

За всички останали основни продукти нарастването на покупателната способност към 2006 г. се движи между 30% (при захарта) и близо 94% при пилешкото месо спрямо 2001 г. Към 2007 г. покупателната способност спрямо 2006 г. спада между 10% (при хляба) и 15-18% (при маслото, костюмите и обувките).

Посочените данни на НСИ са за паричните доходи на домакинствата. Ако се прибавят и доходите от личното стопанство, картината се променя в посока нагоре по отношение на покупателната способност. България запазва феномена домакинствата да си набавят в натура доходи и след 1989 година формират в бюджетите си между 8 и 28% от общия доход от личното стопанство.

Според НСИ измененията в покупателната способност през последните години спрямо последната година от социализма - 1989 г. - показват, че все още доходът на домакинствата е недостатъчен, за да се поддържа тогавашното ниво на потребление.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Omurtag
    #19

    .

  2. Жан Виденов
    #18

    Много бързо ме забравихте!

  3. Кънчо
    #17

    на тази територия не сьществува дьржава откакто се яви недоразумениетоС2;Какво очакваш да се случи освен това което се случва?

  4. алф
    #16

    !

  5. забърсващ
    #15

    какви пет лева бе изроди?! Комунистите съсипаха държавата!Народа оголя и опростя от чалга,ракия и Слави Трифонов.Гадовете ни взривиха,обгазиха и ни пуснаха и радиация."Било всичко,в границите на допустимото",както по времето на Чернобил.ГАДОВЕ КОМУНИСТИЧЕСКИ!

  6. Костов
    #14

    Време е да дойда пак да крада....

  7. алф
    #13

    тази българска земя! Костов,никога не е крал! Това си го измислиха комунистите и го насадиха на простолюдието,което им се хвана на въдицата! ПРОСТ НАРОД - СЛАБА ДЪРЖАВА!

  8. 17
    #12

    Не е вярно - Костов уби малкия Пепи и открадна одеалцето му!

  9. Do avtora na statiata
    #11

    realnia rast = nominalen rast - inflatsia 39.2 = nominalen rast - 46.7s drugi dumi inflatsiata ne "izprevarva" realnia rast. Sled kato ot nominalnia rast se izvadiat inflatsiata ostava realen rast ot 39.2 %. Ostanalata niama da komentiram, zashtoto ochevidno ti lipsvat osnovni poniatia po ikonomika i pishesh gluposti

  10. Do "Do avtora na statiata"
    #10

    Da, ama nominalniat rast e 39.2%, umniko. T.e. Realniat rast = 39.2% - 46.7% = -7.5%.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.