Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Растеж на БВП означава "по-малко сме на червено отпреди"",N

0 коментара

Данните на НСИ за Брутния вътрешен продукт (БВП) за деветмесечието на 2000 г. породиха спорове, които се свеждат най-общо до два въпроса:

1/ Откъде идва растежът при увеличена безработица;

2/ Защо той не се усеща от отделните хора, с подвъпрос: съвместими ли са растеж на БВП и липса на усещане за "подобряване" на нещата.

Коментар:

1/ По първия въпрос може да се каже следното:

а/ растежът през деветмесечието на 2000 г. смени своите източници в сравнение с 1998 г. и 1999 г. Тогава той беше движен предимно от потреблението. Сега той се дължи на инвестициите и износа. Качественото подобрение през 2000 г. е именно тази структура на растежа, защото тя косвено сочи подобрена конкурентоспособност;

б/ няма логическо противоречие между растеж на БВП и увеличена безработица. При състоянието на българската икономика към 1998 г., с още непреструктурираната държавна собственост и огромни несъстоятелни предприятия, е по-скоро нелогично да се очаква растеж без увеличаване на безработицата. Структурната реформа едновременно води до по-висок растеж и до увеличаване на безработицата. Това се потвърждава ясно от данните за преработвателната промишленост, където тенденцията да се продава и произвежда все повече с все по-малко заети е видима от началото на 1999 г.

2/ По втория въпрос може да се каже следното:

а/ растеж на БВП с възприятия за спад на доходите са напълно съвместими;

б/ една възможност за подобно съвместяване е неравномерно разпределение на увеличението на БВП между стопански субекти (увеличено имуществено неравенство);

в/ друга възможност е фактът, че по отношение на индивидуалните доходи и потребление преди сме живели назаем. В миналото вземахме назаем от бъдещето и поради това потребявахме (имахме доходи) повече, отколкото сме произвеждали (създавахме БВП), което водеше до декапитализация.

Онова бъдеще вече е настояще и сега не само връщаме старите дългове (изразени в значително намален производителен капацитет на икономиката), но и не можем да вземаме назаем от бъдещето (валутен борд), а само от миналото (спестявания, имущество). Поради това потреблението ни вече не може да надскача производството на стойност и ни изглежда по-малко отпреди.

Това не означава, че произвеждаме по-малко отпреди. Казано образно, "падат ни доходите" на микро (индивидуално) ниво означава "на червено сме". В този контекст "растеж на БВП" означава "по-малко сме на червено отпреди". Двете твърдения са напълно съвместими;

г/ възможност за ръст на БВП и за възприятия за намалели доходи е увеличеният дял на инвестициите (рекапитализация). Като дял от БВП потреблението наистина намалява, макар да има реален ръст.

Коментарът е публикуван в "Преглед на стопанската политика", седмичник на Института за пазарна икономика (линк към www.ime-bg.org)

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.