Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разделеният Запад и новият световен ред

0 коментара

Вместо това двете страни по свой начин робуват на един и същ политически порок: самонадценяване в името на някакъв абсолютен морал. В политическите центрове на западните демокрации цари настроение на "края на историята". Джордж Буш и Тони Блеър гледат на войната срещу Садам Хюсеин очевидно не само като на стратегическа опция, а като на мисия в световноисторически, ако не и в метафизически план.

За да изпълнят тази мисия, те са готови не само да развалят отношенията си с най-близките партньори, а също да поемат и риска за възникване на световна икономическа криза. От друга страна, Жак Ширак и Герхард Шрьодер до такава степен са се опиянили от ролята си на върховни миротворци, че сякаш предпочитат да пренебрегнат най - важния си стратегически интерес в средносрочен план - тясното сътрудничество със Съединените Щати и запазването на ООН, отколкото да рискуват и милиметър от преднината си в надпреварата.

Кое тласка лидерите на западния свят към тази абсурдна, самоунищожителна конфронтация? Кое ги кара да стилизират едно регионално (макар и много важно) огнище на напрежение до арена на апокалиптичната, последна битка, която ще определи съществуването и бъдещето на цивилизацията? Отговорът е: страхът.

От какво точно се боят първите държавни мъже на Запада?

Дали действително Буш и Блеър се страхуват, че ако Саддам Хюсеин остане още няколко месеца на поста си, светът ще бъде изправен пред един нов убийствен тоталитарен режим, пред който е беззащитен? И действително ли треперят Ширак и Шрьодер пред мисълта за стотици цивилни жертви и че едно нападение над Ирак ще опустоши Близкия Изток и ще вдигне безброй нови терористи?

Опасенията и на двете страни донякъде са оправдани. Ала съществува още едно, по-сериозно основание за страх, което е общо за антагонистите: неизвестността как ще се изгради бъдещият световен ред и каква ще е тяхната роля в него. От тази непредвидимост те търсят спасение в неумолимия морален максикализъм.

Американският публицист Робърт Каган охарактеризира в книгата си "Власт и безсилие" разликата между американския и европейския светоглед. Според него американците имат "от Марс", а европейците - "от Венера". И докато САЩ действали "исторически" със съзнанието, че употребата на сила е неизбежна за опасния ни свят, европейците се протягали на слънце в илюзорния постмодерен рай на вечния мир и се надявали, че всички конфликти могат да бъдат решени чрез мирни преговори.

Но Каган не опростява само действителното състояние на нещата, несъзнателно той прави ролята на европейците по-миловидна.

Да вземем Франция :

действително ли Ширак е миролюбец

и пазител на Граала на международния правов ред, както се представя в настоящата световна криза? Да си припомним. Още през 1995, когато Ширак току що бе заел президентския пост, Франция бе в ролята на световен враг, за какъвто сега смятат САЩ. През Германия тогава премина даже вълна на бойкот срещу френските стоки за бита и хранителни продукти, каквато наблюдаваме днес в САЩ. Въпреки силните международни протести Франция успя да проведе надземни ядрени опити в Тихия океан.

Едва преди няколко месеца французите изпратиха войски в Залива на слоновата кост, за да спрат гражданската война и да подсигурят интересите си. Легитимация на тази си интервенция те получиха от ООН в последствие. За войната в Косово, където бойните действия също причиниха смъртта и раняването на невинни граждани, нямаше мандат на ООН.

Въпреки това Йошка Фишер и Герхард Шрьодер

отпразнуваха победата над Милошевич като хуманно благодеяние.

По това време съществуваше категоричен риск за по-сериозна дестабилизация на региона. Освобождаването на Косово доведе до нежелани последици: изгонването на голяма част от сръбското население от Армията за освобождение на Косово и кризата в Македония. Но дори и поради тези причини управляващите немски политици не съжалиха за военната си намеса - и с право.

Американците и европейците си приличат повече отколкото им се ще; имат по нещо и от Марс, и от Венера. Под мъглявината на моралните ефемизми французи и немци здраво преследват собствените си икономически и стратегически интереси в Близкия изток. А САЩ свързват претенцията си за неограничена по власт световна сила с възвишената цел да се омиротвори и демократизира целия свят. При това, изглежда, изчезва съзнанието за дилемата, в която се намират западните демокрации след края на Втората световна война

От една страна, Западът желае да се прости с войната като политическо средство, но от друга, му се налага да я използва като инструмент за отстраняване на онези режими, банди и движения, които правят невъзможно желаното съвместно съществуване в мирен държавнически ред.

До войната в Косово и тази в Афганистан все още бе възможна обща политика, изградена на разбиране на противоположните принципи, чието обмисляне бе възможно отново съвместно. В настоящия трансатлантически конфликт принципите са разделени и абсолютизирани.

Американците обявяват военната сила за царския път на световните политически промени и същевременно забравят, че войната може да бъде началото на едно разрешение, но никога разрешение само по себе си. А европейците инструментализират неизбежните за демократични нации скрупули по време на война, като превръщат вайкането за потенциалните жертви в аргумент за собствената преценка на стратегическото си положение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.