Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Разкажи за нощното шкафче на Бойко Борисов", изкуственият интелект може

6 коментара
"Разкажи за нощното шкафче на Бойко Борисов", изкуственият интелект може

Той вече може да "пише" поезия и да илюстрира книги, ще може да превежда и да рецензира. Още отсега обяснява не само Ницше, но и Бай Ганьо, препъва се "само" на нощното шкафче на Бойко Борисов - изкуственият интелект.

След 40 години изкуственият интелект (ИИ) ще решава всички задачи по-добре от хората - смятат половината от анкетираните над 700 европейски експерти в допитване, цитирано от германския седмичник "Ди Цайт".

От 30-и ноември 2022-а година вече всеки обитател на земното кълбо може сам да провери докъде е стигнал ИИ: програмата ChatGPT (chat.openai.com) дава възможност да се "разговаря" с ИИ, да му се задават въпроси, да му се възлагат текстове и т.н. Само за пет дни в ChatGPT са се записали над един милион потребители - за сравнение, за да стигне до милион на Инстаграм му трябваха два и половина месеца, а на Спотифай пет.

Все още никой не може точно да прогнозира какво въздействие ще окаже ИИ върху живота на хората в бъдеще, че дори и днес. Специалистите смятат, че той с успех ще поеме превеждането на текстове от един език на друг, че ще бъде в състояние да пише обзорни статии по определени теми, рецензии за книги и есета по зададена тема.

В областта на образованието под въпрос се оказват задачите да се напише есе или тематичен обзор, защото на големите езици ИИ вече успешно се справя с тези дейности.

Разбира се, цитираната общодостъпна програма ChatGPT все още е в пелени, допуска сериозни фактически и логически грешки, а според "Ди Цайт" не умее да прави разлика между истина и лъжа. Германският седмичник илюстрира тези "детски болести" с един пример. На съответния въпрос, зададен от човешки интелект, ИИ отговаря категорично, че един тон стомана е по-тежък от един тон макарони…

Независимо от всичко това обаче ИИ навярно е един от най-големите научни и технологични пробиви на съвремието. Специалистите смятат дори, че при добре зададени параметри той вече може да "пише" поезия и да илюстрира книги по такъв начин, че половината от публиката да не в състояние да прецени дали творбата е дело на човек или на машина.

***

И понеже стана дума за "детските болести" на ИИ, нека за момент и да се посмеем с тях. Без да подценяваме ИИ и ChatGPT, в предпразничните дни решихме да изпробваме все още сравнително скромните им умения на български език. Ето например част от коледната песен, която ChatGPT написа по наша поръчка:

Рождествената нощ е тук.
Светлините горят във всеки дом.
С благодарност и любов
в сърцето си да се събудим.
И всеки да открие в себе си
нови сили и надежди за нов живот.
И да ни напомни, че независимо къде сме,
всички сме хора и всички сме различни.

А на поканата да разкаже виц за бай Ганьо, ChatGPT отговори в 15 реда, последните от които гласят:

"Бай Ганьо е най-секси мъж, който ти можеш да видиш. Той има тази магия, че те привлича като магнит, който те притежава.

Надявам се този виц ви хареса. Моля, имайте предвид, че това е моя собствена интерпретация на Бай Ганьо и че нямам директно познание за него като човек. Аз съм само изкуствен интелект и нямам лични изживявания."

По една от темите, които българите често търсят в интернет, ChatGPT даде изненадващо обяснение, което видимо няма нищо общо с действителността.

На призива - "Разкажи за нощното шкафче на Бойко Борисов", програмата отговори така:

"Нощното шкафче на Бойко Борисов е известно като строен обект в българската столица София, който се намира на булевард "Свети Георги" и е било създадено в началото на 1990-те години. Шкафчето е строено около известното ресторант "Консултант" и е използвано като жилищен комплекс. Сградата е била предмет на контраверза и спорове в българското общество, като се утвержда, че Бойко Борисов е един от собствениците на сградата. Това е обвинение, което Бойко Борисов отрича и което няма доказателства, че е вярно. Трудно е да се каже с точност какво е нощното шкафче на Бойко Борисов."

Като финал на тези експерименти на български, които проведохме с програмата за да се посмеем, ето и още едно изречение, което поражда весело недоумение:

"Генерален секретар на Българската комунистическа партия (БКП) през 1989 година беше Жани Джилин". На същия въпрос, зададен на немски, ChatGPT отговаря коректно: Todor Schiwkow.

***

Отвъд неумелите анекдоти и коледни песни на български език, програмата се справя изумително добре - най-вече на по-големи езици като английски, немски и руски.

Без никакви претенции за изчерпателност, няколко опита показаха, че ChatGPT може много точно и ясно да обясни такива философски понятия като "категоричен императив" или "диалектика", а и да даде добро тълкуване на прословутото изречение на Фридрих Ницше "Бог е мъртъв".

Така че ИИ очевидно бързо прохожда. Бъдещето му звучи както многообещаващо, така и малко стряскащо. Нека все пак се надяваме, че той ще се окаже един полезен инструмент в стремежа ни към по-добър, по-умен и мирен свят.

*Текстът е публикуван тук

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Антон
    #6

    Глупости.... Никой изкуствен Интелект, не може да се мери с естествения Ентелект на Буда.....

  2. Мазен Кумунис
    #5

    Медия-та, а да разкажете нещо за парапета на Простий Киро? ;)

  3. Keyser Söze
    #4
    Отговор на коментар #2

    В България журналистиката отдавна е убита и без бота. Интересно дали бота определя баце като българския Меси. Спечелил купата на световното по корупция.

  4. Десен бесен
    #3

    Ботът е дал по-логично обяснение за шкафчето от Тиквуний.

  5. Obelq Obelqsas
    #2

    Като цяло го ползвам, когато искам да търся нещо в google - може да бъде доста полезен защото дава нещата синтезирано, особено когато пиша код. За сега просто е много добра търсачка, след време ще стане доста по-добър и може да убие доста работни места. Като журналистите например. Със статии и литература се справя много добре. Това му е най-голямата сила за момента. Ако искаш да кандидастваш за работа и искаш да ти напише мотивационно писмо например е страхотен. Говорим за английски of course. Бота си има и брат - който рисува. Пак на open ai - и той не се справя лошо.

  6. Obelq Obelqsas
    #1

    Open AI chat-bot- a всъщност е просто синтезирана версия на google. Machine learning в действие. Всичко което знае google, ти го отговаря и бота, като разбира се е направен да бъде интерактивен. Още има време да проходи.
    Тъй като го пишат програмисти, е добър в програмирането - като много тъп програмист. Пише код, който ако е много прост е удивително колко бързо го пише. Малко да се вдигне трудността на кода и не може да се справи. Но нека не забравяме все пак това е чат бот - за чат бот е удивително

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.