Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разширяването на ЕС е мъртво, какво идва вместо него

13 коментара
Разширяването на ЕС е мъртво, какво идва вместо него

Разширяването на ЕС е мъртво, какво идва вместо него

Принципът, че реформите водят до членство в ЕС, вече не е в сила за страните от Западните Балкани, пише вестник "Франкфуртер алгемайне цайтунг" в голям анализ, цитиран от Дойче веле.

Никой не разбра това по-ясно от Република Северна Македония, която дори смени името си по искане на Гърция, за да може да започне преговори с ЕС. След гръцкото вето обаче последва френско, после и българско, този път заради историята и езика на славянските македонци. 

Процесът на разширяване е преизпълнен с политически капани, които нямат много общо с реформаторските усилия на страните кандидати, пише в обширния анализ.

На Балканите вече не са изненадани, откакто президентът на Франция Еманюел Макрон каза ясно през юли 2019 г. в Белград, че ЕС няма да приема нови членки, докато самият той не се реформира.

Припомня се, че това не е нова история - още през 2005 г. берлинската Фондация за наука и политика (ФНП) отбеляза в своя публикация "нарастващата умора от разширяването" и запита "наистина ли пълноправното членство в ЕС е единствената опция за дългосрочна стабилизация" на страните от Западните Балкани.

"Този въпрос е по-актуален от когато и да било", отбелязва авторът Михаел Мартенс.

"Ако членството не е реално, как тогава ЕС да се отнася към региона? Как да запази влиянието си и да се противопостави на политически съперници като Русия, Китай и Турция? Има много идеи, много не са нови", пита той.

Една от тях е публикувана в "Ню Йорк таймс" още през май 2003 г. от тогавашните премиери на Сърбия и Албания и президентите на Хърватия и Македония. Тогава те поискаха страните от Западните Балкани да имат достъп до кохезионните фондове на ЕС, тоест финансово да бъдат третирани като членки на ЕС, макар да нямат право на глас в Брюксел, припомня вестникът.

За това за "Франкфуртер алгемайне цайтунг" говори и Душан Релич, шеф на представителството на ФНП в Брюксел.

"Населението на Западните Балкани не надхвърля 3,5 на сто от общия брой на населението в ЕС. Ако се измерва според икономическата сила, значението на региона е още по-малко. Следователно не става въпрос за големи суми, а за най-много три милиарда евро годишно. Но правилно вложените структурни финансови стимули могат да задвижат много неща в региона", посочва Релич.

Той предупреждава, че големи части от региона отмират заради изселването на населението, най-вече в посока към ЕС, и за да се предотврати това е необходима финансова подкрепа.

Релич казва също, че без икономическо укрепване на средната класа не може да се очаква укрепване и на правовата държава.

В анализа се отбелязва, че страните от региона икономически са обърнати към ЕС, с който извършват около три четвърти от търговския си обмен.

Авторът напомня, че Турция, Русия и Китай, за чието влияние на Балканите често се предупреждава драматично, икономически почти не играят роля в региона, освен Москва в енергийния сектор.

"Вече никой в региона не вярва в първоначалната форма на процеса на разширяване, затова трябва да бъдат обсъдени нови подходи", пише в заключение Мартенс.

По БТА. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. един
    #13

    За съжаление, материалът е преразказ на статията във ФАЦ. Но, ако авторът наистина е написал нещата така, както са представени тук, то той защитава напълно угодни на Кремъл позиции. В момента, в който Европа се откаже да "облагородява" занемарените си кътчета, там ще се настани още повече корупция, несвобода и бандитизъм. Приказките, че влиянието на Русия, Турция и Китай на Балканите е нищожно, са вредна неистина, а теориите за евентуалното плащане на някакви суми на държави, които няма да бъдат

  2. Илия Павлов
    #12

    ОТ този лаптоп а не компютър е пуснат в18.15мин.и на 1вата прочетена статия когато гласувах ми пускахте че е гласувано вече.Същото ми пишете и сега на втората публикация.Вземете се и като ви плаща С.Георгиев да следи работата ви.А сега без да се обиждате не е лошо да се попързаляте. Може би няма да ми побликувата коментара.ПОЗДРАВ!

  3. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #11
  4. Антон
    #10

    Ха-ха-ха...
    Някои бъркат "Франкфуртер алгемайне цайтунг" с ПИК. "Умората", пичове, е от сборището на "уникални" етноси - не, нации, а етноси! - по тези географски ширини с национални доктрини за величие.
    Велика Сърбия, Велика България, Велика Македония...
    ЕС не е географско понятие. В едно село трябва да се спазват единни правила, в един град също, в една държава също, в една общност от държави също. Горе изброените "великости" страдат от функционална неграмотност - казват ти го, показват ти го и

  5. boriana
    #9

    Пишете прецизно. Гръцко и френско вето вече НЯМА. Има сомо българско.А т. нар. автор изобщо не знае нищо зда Турция, която има интереси на Балканите в т. ч. в Албания, където повече от половината населението е мюсюлманско, а албанците в Македония са 100 % мюсюлмани.

  6. Пеликан
    #8

    Самото признаване на БЮСР Македония за самостоятелна държава от българските политици бе сериозна грешка. Каракачанов сам си призна, че тогава той е писал "политическите" мотиви и се надявам сега дълбоко да съжалява. Нескопосан е и онзи документ за добросъседство от 2017 г, защото РСМ по нищо не се отличава от "държавата" Косово.

  7. Boris Kamov
    #7

    ЕС е съюз от типа "орел, рак и щука". Не може да има единни правила за всички членове, особено за цацата която се опитва да се промъкне вътре. Този проблем не може да се разреши по социалистически с лозунги, мантри и натиск. Трябва да се следват реалностите в живота. Да слагаш работливите и разумни германци в един впряг с "работливите и разумни" балканци е шега на Сорос...

  8. Обектив
    #6

    Уважаеми г-н Мартенс, Жалко, че не сте разбрали причината за българското вето. Вероятно сте подведен, че това е историята и езика на РСМ. Не, г-н Мартенс, те са само признаци на истинската причина - поддържаната националкомунистическа идеология на РСМ на исторически лъжи, политически интриги и разпалване на враждебност и омраза към сродния й български народ и неговата държава!

  9. Коментарът е изтрит в 15:14 на 4 януари 2021 от автора.
    #5
  10. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #4

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.