Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разцепление в левицата преди местния вот

0 коментара

Алиансът за социаллиберален прогрес (АСП) напуска парламентарна Коалиция за България (КБ) в знак на несъгласие с клиентелизма в нея. Това обяви пред Мediapool председателят на формацията Васил Велинов. Той смята, че частни интереси са окупирали и мотивират решенията в лявото политическо пространство. Велинов визира като виновници "клонингите на Луканов" в лицето на зам.председателя на БСП Румен Петков, на лидерите на ОБТ Кръстю Петков и на ПД"Социалдемократи" Николай Камов и др. Според него, лидерът на БСП Сергей Станишев е "под преса и не му е лесно", защото лявата коалиция не прилича на създадената на времето от Георги Първанов.

На заседание на Политическия съвет на КБ във вторник са били подложени на гласуване над 200 имена на кандидат-кметове от левицата. Димитър Дъбов от ръководството на БСП е представял номинациите. Той обаче отказа коментар пред Мediapool за причините АСП да реши да напусне левицата.

На заседанието е била приета и декларация за спорния текст от закона за местните избори, който определя т.н. малки партии с по един или с под 10 души депутати, за извънпарламентарно представени сили. Според запознати, декларацията на КБ е трябвало да замаже гафа най-вече на БСП при гласуването на закона за местните избори. Само трима от левицата гласуваха "против" - Кръстю Петков от ОБТ, Николай Камов и Бойко Радоев от "Социалдемкорати" , а останалите червени депутати гласуваха "за" текста на НДСВ. В резултат президентът Георги Първанов започна консултации с парламентарните сили дали да наложи вето над закона. Той обаче им предложи парламентът сам да приеме "решение за определение към закона", защото не желае да носи отговорност за евентуалното забавяне или опорочаване на местния вот.

АСП се явява една от десетте организации, регистрирани в ЦИК като носителки на мандата на левицата. Българска социалистическа партия, Политическо движение "Социалдемократи", Обединен блок на труда, Български земеделски съюз "Ал. Стамболийски - 1899", Съюз за Отечеството, Алианс за социаллиберален прогрес, Движение "Напред България", Комунистическа партия на България, Политически клуб "Тракия", Гражданско обединение "Рома" са частите на лявата коалиция. Преди време първи Иван Славков и неговото движение "Напред България", си тръгна от парламентарната коалиция. АСП няма народен представител в това народно събрание.

"АСП напуска Коалиция за България, защото това е някакво подобие на коалиция и на Политически съвет, нямащо нищо общо с представата на Първанов за левицата отпреди две години. Няма коалиция, защото няма политика, за каква коалиционна култура говорим, като няма изобщо култура. Начинът на мислене и подход сега са различни. Клонингите на Луканов в БСП се опитват да монополизират лявата пространство. Те налагат частни интереси като идеи на лявото пространство", заяви Васил Велинов.

Той даде пример София, където "пет човека", посочили Стоян Александров за кандидат - кмет от името на левицата и го натрапили на софиянци. "Петимата мачкат и самочувствието на най-голямата организация на БСП - тази в столицата", допълни още Велинов.

Лидерът на АСП изрази недоволство от манипулативния начин, по който са били цитирани днес на заседанието на ПС на КБ социологическите сондажи за кандидатите на левицата. Според него, в Бургас и в Пловдив са издигнати неизбираеми кандидат- кметове. Само 7 % показали данните за подкрепата на лидера на БСП - Пловдив Захари Георгиев, който е номинираният от левицата срещу кандидата на СДС д-р Иван Човаков .

"По-тоталитарен от този стил и в БКП не е имало", заяви недоволен от коалиционните отношения в левицата Васил Велинов. Лидерът на АСП декларирал, че напуска КБ, докато днес се приемала декларацията относно статута на т.н малки партии в парламента.

По -известните имена от членовете на АСП са Валентин Карабашев, Асен Мичковски, Юри Асланов. За последния обаче лидерът каза, че бил "платен слуга, наемник на друга партия", явно визирайки БСП, чийто съветник е социологът Асланов.

Участници в днешното заседание на ПС на КБ съобщиха, че несъгласие с левите кандидатури изразил и ген. Тодор Бояджиев от Политически клуб "Тракия". Той не харесвал избора на левицата за кмет за град Хасково, където е издигнат директор на частно езиково училище. Бояджиев искал бивш кмет на Ивайловград да бъде номиниран там. Не ясно дали и ПК"Тракия" няма да последва примера на АСП и да напусне лявата коалиция току преди местния вот, посочиха наблюдатели на процесите в левицата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.