Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

РБ иска съдът да задължи шефа на БНБ да разкрие заплатата на Иван Искров

1 коментар
РБ иска съдът да задължи шефа на БНБ да разкрие заплатата на Иван Искров

Върховният административен съд (ВАС) да задължи новоизбрания управител на Българска народна банка (БНБ) Димитър Радев да разкрие каква заплата е получавал предшественикът му Иван Искров. С това искане се обърнаха към ВАС депутатите от Реформаторския блок (РБ) Мартин Димитров и Петър Славов, които са внесли жалба срещу отказа на новия гуверньор да обяви възнаграждението на Искров.

В своята жалба народните представители посочват, че по смисъла на Закона за обществена информация Димитър Радев е длъжен да даде достъп на българските граждани до исканата информация заради огромния обществен интерес.

Новият управител вече е отказал да даде исканите данни от Мартин Димитров и Петър Славов в средата на юли. На 30 същия месец той им е изпратил отказа да разкрие заплатите на предшественика си с мотива, че "същите представляват лични данни, както и поради това, че за посочения от Вас период исканата от Вас информация е била класифицирана като служебна тайна", обясняват народните представители.

Те припомнят още, че именно на 30 юли 2015 г. новоизбраният управителен съвет (УС) на БНБ обяви публично методиката и размера на възнагражденията си, което според тях означава, че тази информация, както за новоизбраното, така и за предходното ръководство, има обществен характер и трябва да бъде предоставена.

От публично оповестеното решение на УС на БНБ стана ясно, че управителят ще получава по 15 368 лв. на месец, подуправителите – по 13 173 лв., а останалите членове на Управителния съвет ще получава месечно по 4 391 лв.

Искания за осветляване на възнагражденията в БНБ, които досега бяха тайна, започнаха да се появяват още по време на избора на Радев за гуверньор. Първи за това заговори независимият депутат Велизар Енчев, който внесе законопроект с искания за публикуването на заплатите на шефовете в БНБ, както и за драстичното им орязване. Неговите данни сочат, че досега гуверньорът се е разписвал срещу 45 хил. лв. на месец, а подуправителите – срещу 40 хил. лв.

След него и депутатите от РБ внесоха предложение за промяна на Закона за Българската народна банка, с което също поискаха драстично орязване и фиксиране на месечните заплати, които получават управителят на централната банка и останалите членове на УС. Подобно на Енчев и реформаторите негодуват от приетата практика заплатите в БНБ да се определят от вътрешно-ведомствена наредба, на основание субективни критерии, които досега не са били достояние на обществото.

РБ предложи още по-радикално намаление на заплатите в БНБ. Предложението им е месечно възнаграждение на управителя да е 95% от заплатата на председателя на Народното събрание, която към момента е 4185 лв. Тримата заместници на гуверньора да получават месечно 90% от заплатата на управителя, а останалите членове на Управителния съвет – 80% от това, което взима месечно гуверньорът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.