Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Реформа в ООН да улесни интервенцията в проблемни държави, предлага комисия

0 коментара

ООН трябва да бъде реформирана, за да може да се улесни интервенцията в проблемни държави, предвиждат препоръки на комисия към световната организация, която ще предложи план за отговор на глобалните заплахи.

Информирайки за плана, ББС отбелязва, че той би бил най-голямото преобразование в ООН от 1945 г. насам.

Ако ООН демонстрира по-голяма готовност за действие, страните - членки ще се въздържат повече от едностранни акции.

Преди година, когато страните - членки се разделиха за войната в Ирак, генералният секретар на ООН Кофи Анан каза, че организацията трябва да преразгледа из основи политиката си, за да отговори на нарастващите заплахи на тероризма, разпространението на оръжия за масово унищожение и ядрени материали.

На 16 опитни дипломати и политици, председателствани от тайландския премиер Ананд Паниарачун, бе възложено да изготвят предложения за реформа на ООН.

Комисията предлага ООН да е подготвена за по -чести намеси, като се промени досегашната ѝ традиционна политика да не посредничи във вътрешните работи на страните - членки.

Сред основните констатации в доклада е необходимостта от създаване на комисия, която да следи потенциалните проблемни зони в света, да предлага помощ и съвети, да отправя предупреждения и да подготвя начините за военна интервенция като последно средство за справяне с кризите.

На страните - членки се препоръчва да приемат ново задължение - отговорност за защита на собствените им граждани.

Ако те не успеят да се справят с тази задача, намесата от страна на Съвета за сигурност на ООН ще бъде много по- вероятна, отколкото при сегашните процедури.

Сега Съветът може да разпореди интервенция, а страните - членки могат да действат в своя защита, ако е налице непосредствена заплаха. Съветът за сигурност може да декларира заплаха за международната сигурност, но дефиницията е твърде неясна.

Докладът препоръчва на Съвета за сигурност да има по-голяма готовност за превантивни действия, но при пет стриктни критерия:

- ясно дефинирана заплаха
- ясна цел на интервенцията
- интервенцията да е последно средство
- средствата за намеса да са пропорционални
- предврително уточняване на последствията

Дали Съветът за сигурност в действителност ще предприеме действия ще зависи от това каква е кризата и как ще протече гласуването. ООН няма да има собствени мироопазващи сили, макар че няколко членове на комисията са настояли за това.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.