Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Реформата, която вдигна заплатите на ВСС и магистратите, още е доникъде

Докладът на ВКС посочва, че промяната на съдебната карта е на ниво "искрен диалог"

0 коментара
Реформата, която вдигна заплатите на ВСС и магистратите, още е доникъде

Върховният касационен съд (ВКС) призна в годишния си доклад, че реформата на съдебната карта още е на фаза "искрен диалог между съдиите", т.е. дори не е започнала по същество. Нейната евентуална реализация означава закриване на слабо натоварените съдилища и прокуратури в страната. Целта е магистратите да отидат там, където работата е наистина много.

Преди две години Народното събрание одобри по-високия бюджет на съдебна власт, след като кабинетът "Борисов 2" получи уверението на Висшия съдебен съвет (ВСС), че съдебната карта най-накрая ще бъде прекроена. Подобни уверения се дават вече над 10 години. Това увеличаване на бюджета направи възможно повишаването на заплатите на магистратите с 12%. Тези по-високи възнаграждения всъщност бяха дадени под условието, че най-слабо натоварените съдилища ще бъдат закрити.

Сега от доклада на ВКС се разбира, че реформата на съдебната карта най-вероятно няма да започне по същество и през 2017 година. Причината е, че местните и централните власти още не били "убедени в нуждата" от закриване на съдилища и прокуратури. Те имали страхове, че хората в някои населени места ще бъдат лишени от достъп до правосъдие. Докато този разговор тече години, районните съдии в София, Пловдив и Варна вече решават до 7 пъти повече дела от своите колеги в най-слабо натоварените съдилища. Разлика в заплатите им почти няма.

Пряк отговорник за реформата на съдебната карта е Висшият съдебен съвет. Кадровият орган в този му състав някак успя да отбие темата през целия си мандат, който приключва на 3 октомври т.г. ВСС така и не намери воля да започне промяната, за да не се скара с някой депутат, който ще остане без съдилище в района си (по сходен начин бе блокиран и опитът за оптимизиране на болници). Отсъствието на воля за реформи от страна на ВСС не попречи на Народното събрание да увеличи преди година заплатите на членовете му до близо 7000 лв. на месец.

Българската съдебна карта е конструирана по времето на тоталитарния режим при почти 9 млн. души население. Районните съдилища даже се увеличиха през последните 27 години предимно по лобистки причини, защото бе удобно за някои местни феодали да си имат и свой съд. Сега при население от 7 млн. души в България има 113 районни съдилища.

Докладът на ВКС показва, че през 2016 г. проблемът със съдебната карта се задълбочава. Постъплението на дела в системата се увеличава всяка година– през 2016 г. новите дела са с 12 522 повече. Новите дела се концентрират предимно в големите икономически центрове, където съдиите изнемогват от работа. Това е една от причините за липсата на по-бързо и качествено правораздаване.

В Софийския градски съд (СГС) един съдия гледа 34.09 дела на месец, а в Окръжен съд – Търговище – 4.72. В Софийския районен съд натовареността е 69.73 дела на месец (при близо 120 за 2015 г.), а в Районен съд – Ивайловград е 11.17.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.