Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Реформите в Македония се бавят, смята ЕС

0 коментара

По време на посещението на Тройката на ЕС в Скопие, шведският външен министър госпожа Ана Линд изрази подкрепата на Евросъюза за новото коалиционна правителство на Македония. Това заяви посланик Стен Аск по време на пресконференция в София, посветена на процеса на интеграция на България към Съюза и на последната визита на европейска делегация в Македония.

Единственият път напред е мирният диалог и вътрешните реформи. Македонското правителство изпрати ясен сигнал като заяви, че въоръжението сили, които се стремят да разрушат страната са изолирани. Правителството заяви, че демократичните политически партии на македонци, албанци и славяни днес са обединени, заяви посланик Аск. ЕС призовава гражданите на Македония да подкрепят новото правителство и да заздравят връзките с Евросъюза. Това трябва да стане в рамките на подписаното по-рано Споразумение за стабилизиране и присъединяване.

Новото правителство има тежки отговорности - да гарантира строго пропорционален отговор на действията на въоръжените бунтовници. ЕС е много загрижен за съдбата на цивилното население в блокираните области, допълни шведският посланик. Евросъюзът осъжда терористичните действия, чиято единствена цел е да се предизвика масирана война. Македонското правителство трябва да полага усилия за подновяване на междуетническия диалог, да реализира реформите и да осигури многоетническо представителство в страната.

За съжаление реформите вървят бавно. Единствените резултати са предотвратяването на въвеждането на военно положение, отлагане на преброяването за октомври, определяне на ден за провеждане на избори за 23 януари 2004г. и създаване на многонационално правителство.

ЕС призовава за предприемане на незабавни стъпки: въвеждане на трети национален канал на езиците на отделните малцинства; приемане на законодателство, което да създаде законодателна база за провеждане на реформа в местното самоуправление; приемане на европейската харта за правата на човека; приемане на промени в конституцията, за да се изгладят различията в правата на малцинствата; необходими са мерки и за увеличаване на представителството на малцинствата в администрацията.

Основната задача на правителството е да ускори политическите и икономически реформи, за да постигне многонационална демокрация. В процеса на осъществяване на реформи ЕС и НАТО могат да изпълняват само подкрепяща роля с цел стабилизиране на ситуацията в Македония.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.