Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Регионален фонд ще привлича 25 млрд. евро в енергетиката на Югоизточна Европа

1 коментар

Регионален фонд за инвестиции в енергийна инфраструктура ще търси начини за привличане на 25 млрд. евро вложения в производството,преноса и разпределението на електроенергия в Югоизточна Европа (ЮИЕ). Това съобщиха българският министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров и енергийният еврокомисар Андрис Пийбалгс след срещата на Съвета на министрите от Енергийната общност на ЮИЕ, състояла се в петък в София.

Разчетите сочат, че 25 млрд. евро са нужни на страните от ЮИЕ, за да отговорят енергийните им инфраструктури на изискванията на европейските стандарти, каза Румен Овчаров. Това налага координация на държавните и финансовите институции за привличаните но тези средства в съответните проекти, допълни той. По думите му ще се търси съдействието на Европейската инвестиционна банка, Европейската банка за възстановяване и развитие, на Световната банка за финансирането в енергийната инфраструктура. Ще се търсят варианти за публично-частни партньорства в тази насока, както и възможностите, предлагани от европейските фондове, заяви министърът.

Предложението за регионалния фонд бе отправено сега, ще се проучи в детайли през следващата година и тогава вече може да се говори по-конкретно за структурата му, каза Андрис Пийбалгс. Енергийни проекти на всички страни от региона ще могат да кандидатстват пред фонда, допълни Овчаров, като отбеляза, че основните български проекти също ще очакват част от необходимото им финансиране да дойде от този фонд.

На срещата на енергийните министри е била подготвена рамката за дейността по ратификацията на договора за създаването на Енергийната общност, който бе подписан в края на октомври в Атина от Албания, България, Босна и Херцеговина, Хърватия, Румъния, Сърбия, Черна гора, Македония, Временната административна мисия на ООН и Европейската общност.

Турция, която по принцип също е част от споразумението, не подписа документа, заради невъзможността да изпълни на този етап екологичните изисквания на Брюксел. Сега, на първата среща на енергийните министри след парафирането на споразумението, Анкара е потвърдила отново, че остава част от договора. Утвърден е бил и статутът на държавите наблюдателки на договора за Енергийната общност – Молдова, Украйна и Норвегия, която има голям интерес към развитието на свободния енергиен пазар в ЮИЕ заради инвестиционните си и донорни намерения в този отрасъл.

Пийбалгс похвали България  за доброто прилагане на европейското законодателство в областта на енергетиката и за ясната политическа позиция за подобряване енергийната ефективност в страната, която е подплатена с механизми за привличане на средства за тази цел.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Пънчо
    #1

    КОМСОМОЛЦИТЕ ОТ МЕДИАПУЛ ТРИЯТ ЯКО ТЕКСТОВЕ, КОИТО ВИЗИРАТ КРАДЛИВИТЕ СЕЛЯНКИ ОТ МИТНИЦИТЕ. Вероятно са роднини.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.