Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Регулиране на сиестата в Европа

11 коментара
Въпреки прегледа на Лисабонската стратегия, който изискваше по-малко законодаване и регламенти,  Евросъюзът продължава с регулирането на какво ли не. Например - Директивата за работното време.

В края на април комисията на Европейския парламент по социална политика одобри промяна във въпросната директива (в сила от 1993 г.). Новото е това, че 48-часавата работна седмица става задължителна. Отделни страни и отделни работници нямат право да работят повече, да изберат да имат по-дълга работна седмица. Това би трябвало да важи за всички членове.

Досега това бе самоизвоювана привилегия на Великобритания, а Словения разполага с тригодишен отлагателен период за прилагане на тази директива за някои професии в областта на «публичните» услуги (например здравеопазването).

В края на май Европарламентът одобрени тази промяна. Предстои гласуването на второ четене. Доколкото може да се провери в Интернет, засега то не е насрочено.

Проблемът със сиестата и желанието за работа

Всяко количество фиксиран капитал или труд създава навсякъде два проблема.  Първо, когато хората искат да ги имат по-малко и второ, когато желаят повече. Например регулирането на работното време е невъзможно в Испания поради традицията на сиестата. Работното време следобед фактически замира. Оживлението настъпва привечер. И работният ден трае докато е нужно, в зависимост от работата. Стопанската статистика за тази страна доказва, че невъзможността за регламентира бюджета на работното време няма съществено влияние върху нейното благосъстояние и конкурентност.

Не е такъв случаят с новите страни-членки. Трудът е един от основните ресурси, с който те разполагат и по-свободно, и в по-голяма степен от стара Европа. Тук работят и по-дълго, и по-нерегламентирано, и при явно несъблюдаване на контрола от съответните институции. Независимо какво пише в законите.

На това отгоре тези страни имат по-нисък данък върху дохода. Което позволява на хората да търсят възможности да превръщат работното време (труда) в доход и капитал. Оттук произтича и тяхната конкурентност, и подмолното им желание да се противопоставят на въпросната директива.

Начинът, по който тя бе наложена на новите членове (без Словения), показва как съюзът функционира в интерес само на някои членове и как той е в състояние да потъпква кълновете на благополучие, капиталово формиране и конкурентност.

По време на обсъжданията на промените в директивата имаше идея за промяната нагоре на фиксираното работно време – до 65 часова работна седмица. Тя разцепи Съюза, но съвсем не по линията нови и стари членове. Коалирането по конкретни поводи между страните зависи от много фактори, които не винаги са видими или обясними с аргументите на здравия разум.

България и лобирането за директивата

През април дебатът върху директивата мина незабелязан в България, тъй като всички се бяха вторачили в проекто-договора за присъединяване.

През май парламентът гласува промените, частично за да поуспокои ляво-настроеното френски "не" по повод "конституцията на ЕС".

Основният фактор обаче беше лобирането в полза на промените от страна на Европейската конфедерация на профсъюзите. Колкото по-ниско е сложена границата на работната седмица, толкова повече изглежда работата на профсъюзите. Тя така или иначе запада. А промените в директивата, покрай другото, въвеждат по-масово и колективното договаряне.

В България министър Христова се хвалеше, че България вече изцяло и по-пълно от всички прилага дори проекто-промените в директивата. Тя дори дълго време смяташе, че 35-часовата работна седмица е едно идеално решение и такъв бил "европейският подход". След като правителството на Рафарен отмени този закон във Франция тя тихомълком забрави какво е говорила.

Няма значение, че директивата нарушава индивидуалната свобода, че се намалява свободата на избора къде и колко да работиш, че съвременната икономика изисква подвижност, а не закостенялост на източниците на формиране на капитал и благосъстояние.

Институт за пазарна икономика

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филип Димитров
    #12

    Радвам се че имаме истински партии в България!Либерална начело с Цар!Социалистическа начело с най-едрите капиталиси!Турска начело с циганин!Националистическа начело с интернационалисти!Демократи начело с диктатор!И ОДС начело с Яне Янев!!!Това ми е мечтата в живота!!!

  2. stephan
    #11

    i otkroveni luji. nikoi ne e otmenyal zakona za 35-chasovata rabotna sedmica vuv Franciya. edinstvenata promyana beshe, che se otloji negovoto prilagane v nai-malkite predpriyatiya, pod 20 dushi lichen sustav, kudeto toi i sega ne beshe zaduljitelen. beshe sushto taka leko zavishen tavana na t.nar. "svruh-chsove", koito rabotnicite imat pravo da rabotyat nad sedmichnite 35 chasa. zabelejete - stava duma za svruh-chasove t.e. plateni po-skupo i razbira se nezaduljitelni.

  3. масква
    #10

    масква

  4. Stefan
    #8

    Sindikatite samo pre4at. I triabva da se zabrani tehnia reket sas zakon. I danakat, kojto sabirat pod formata na 4lenski vnos. A kolektivnoto dogovariane pozvoliava na niakoi nekadarnici da se gy6at za smetka na edni drygi deto pak rabotiat.

  5. СИНДИКАТ
    #7

    Красен Станчев = І-та 1/2 на 19 век!

  6. az
    #6

    ne sam siguren no predpolagam, che direktivata beshe za 38 chasa sedmichno, ne za 48.

  7. Dr. Mancho
    #5

    Taka che i 3ti kurs niama.

  8. Dr. Mancho
    #4

    "Тук работят и по-дълго, и по-нерегламентирано, и при явно несъблюдаване на контрола от съответните институции. Независимо какво пише в законите."Bravo, tova li e zelta ni? Tova li e predimstvoto ni? Uvazhaemi Krasene, parvo pozhivei i poraboti v Zapadna Evropa i posle govori za zadalzhitelnata rabotna sedmiza. Da si chuval za sistemata za zaplashtane na svrahchasove v Germania? Da ti e idvalo naum, che ne se reglamentira otkoga dokoga se raboti (tapiat ti primer sas siestata)? Da ti e idvalo naum,

  9. zzzz
    #3

    Interesno zashto s tsialoto si regulirane i 35h rabotna sedmitsa Frantsiia e vtorata strana v EC privliakla nai-mnogo chujdestranni investitsii (sled Angliia) i e znachitelno po konkurentnosposobna ot vsichki strani v "nova evropa" vzeti zaedno. Imam chuvstovoto che horata ot IPI sa zavarshili ikonomika niakade dokam 3ti kurs i poveche ne sa se zanimavali. To biva nekadarni pisania ama chak tolkova!!!

  10. BG
    #2

    Христова е само смешна. Като някякви маймуни чакаме да ни регулират. В частното си късаме задниците по 80 часа. Тези регулации са само за чиновниците, /който не го е срам да работи чиновник/.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.