Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рекордна подкрепа за независимостта на Шотландия

1 коментар
Рекордна подкрепа за независимостта на Шотландия

Подкрепата за независимост на Шотландия от Великобритания отчита рекордни нива, но в същото време расте и евроскептицизмът в страната. Това отчита академично социологическо проучване на “Scottish Social Attitudes“, цитирано в сряда от ББС.

През тази седмица премиерът на Шотландия Никола Стърджън обяви, че ще работи за организиране на втори референдум за независимост, който евентуално може да се проведе в периода от есента на 2018 до пролетта на 2019 г., тоест, преди фактическия Брекзит.

Знаците от Лондон са, че британският премиер Тереза Мей ще работи срещу провеждането на допитването в Шотландия, но все още не е ясно как точно тя ще се опита да попречи на процеса.

В този контекст 46% от шотландците подкрепят обявяването на независимост на Шотландия от Обединеното кралство. Подкрепата е най-висока сред младите - 72% на възраст между 16 и 24 години.

42% настояват за запазване на сегашното положение, а 8% не желаят Шотландия да има свой парламент изобщо.

На референдума през 2014-та година за оставане в Обединеното кралство се обявиха 55 на сто от участвалите, а за напускане - 45%.

Изследването отчита обаче и разколебаване на настроенията по отношение на ЕС. През миналата година 62% от шотландците се обявиха за оставане в ЕС, а 38% за напускане.

Новото проучване показва, че 25% от шотландците подкрепят напускането на ЕС. Други 45% се обявяват за намаляване на правомощията на съюза. Според анализа на социолозите в момента 53% от шотландците могат да бъдат оценени като евроскептици.

Изводът в изследването е, че курсът към сближаване с ЕС няма как да послужи за осигуряване на подкрепа за скъсване на съюза с Англия.

Проучването на "Scottish Social Attitudes" е извършено в периода юли-декември 2016 година. За шест месеца са интервюирани 1237 шотландци. От центъра обясниха, че тяхното проучване използва различен подход от този на изследванията, които се цитират всеки ден във вестниците.

"Нашето проучване не се цели в измерване на краткотрайните промени. Това изследване беше правено цели шест месеца и няма за цел да измери какво ще е времето от днес за утре, а да покаже по-скоро какъв е "климатът" в Шотландия за дълъг период", обясни главният изследовател проф. Джон Къртис.

Изводът на "Scottish Social Attitudes" е, че референдумът за независимост в Шотландия е оставил в наследство "драматично увеличена" подкрепа за независимостта на страната. Според проучванията на проф. Къртис от 1999 г. досега подкрепата се е увеличила от 27% до 46%.

Най-голямата промяна е огромната подкрепа, която шотландската независимост има сред младото поколение. Общо 72% от хората на възраст между 16-24 години искат да видят Шотландия независима срещу само 26% от хората над 65 години.

"Резултатът от референдума за членството в ЕС бе перфектна илюстрация за основния аргумент на хората, които искат независимост – докато е част от Великобритания, Шотландия винаги е изложена пред риск нейната демократична воля да бъде подменена от тази на Англия", коментира проф. Къртис.

"Междувременно обвързването на кампанията за независимост с тази за оставане в ЕС може да отчужди част от подкрепящите напускането на Великобритания. Тенденциите в момента показват, че демографските промени в Шотландия могат в средносрочен план да осигурят мнозинство за желаещите независимост", допълни той.

През последните няколко дни шотландците са залети от социологически проучвания, които измерват нагласите им за нов референдум за независимост. "Скотиш дейли мейл" публикува изследване, направено в периода 8-13 март, което показва, че 53% шотландците са за оставане във Великобритания, докато 47% подкрепят независимостта.

"Таймс ъф Скотланд" излиза с проучване, показващо, че оставането във Великобритания се подкрепя от 57%, докато 43% искат независимост. Не е учудващо, че английският вестник "Таймс" е избрал да цитира именно това изследване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ivan Mladenov
    #1

    Нови "високи" висоти на журналистическа неграмотия - "През тази седмица първият премиер на Шотландия..." Поздравителни поздравления!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.