Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рецесията в европейската икономика се задълбочава

България е сред страните в ЕС с малък ръст и през четирите тримесечия на годината

18 коментара
Рецесията в европейската икономика се задълбочава

Рецесията в европейската икономика се задълбочава през четвъртото тримесечие на миналата година и на годишна база (спрямо същото тримесечие на миналата година) спадът е 0.9 в еврозоната и 0.6% в ЕС. Това показват експресните данни на националните статистики, обобщени от европейската статистическа служба Евростат и публикувани в четвъртък.

През третото тримесечие на миналата година на годишна база в еврозоната е бил отчетен спад от 0.6%, а в ЕС - 0.6%. За второто тримесечие е отчетено съответно спад от 0.5% в еврозоната и от 0.3% в ЕС.

И на тримесечна база през последното тримесечие на миналата година БВП в ЕС и в еврозоната бележат най-сериозен спад, сравнено с предходните тримесечия - съответно от 0.5 и 0.6%.

Преобладаващата част от страните в ЕС (които са предоставили данни) регистрират спад на БВП. България е сред икономиките с малък, но устойчив ръст през тази година от 0.5%. През четвъртото тримесечие на м.г. спрямо година по-рано ръст бележат икономиките на Германия - с 0.4%, на балтийските страни с впечатляващи числа - Естония ръст 3.4%, Литва 5.7%, Латвия - 3.1%. Икономиката на Словакия нараства с 1.2%, а на Румъния - със скромния 0.1%.

В същото време спад отбелязват икономиките на Чехия - с 1.7%, Гърция - 6%, Франция - 0.3%, Италия - 2%, Кипър - 3%, Унгария - 2.8%, Португалия - 3.8%, Финландия - 1.6%.

Според данните на НСИ през четвъртото тримесечие на миналата година българската икономика е реализирала ръст от 0.5% на брутния вътрешен продукт (БВП) спрямо същия период на миналата година.

Спрямо третото тримесечие на миналата година БВП нараства с 0.1%.

Годишните измерения на ръста на БВП за всяко от четирите тримесечия на миналата година показват, че ръстът на БВП за цялата минала година ще е около 0.5%.

Според експресните оценки на НСИ за четвъртото тримесечие на 2012 г. БВП в номинално изражение достига 21.017 млрд. лева.

Реализираната добавена стойност през четвъртото тримесечие на 2012 г. е 18.148 млрд. лв., като най-голям дял формира секторът на услугите (69.3%), следван от индустриалния (26.5%) и аграрния сектор (4.2%).

По елементи на крайното използване най-голям дял в БВП заема крайното потребление (80.9%), което в стойностно изражение възлиза на близо 17 млрд. лв. През четвъртото тримесечие на 2012 г. бруто капиталообразуването в основен капитал е почти 5 млрд. лв. и заема 23.7% относителен дял в БВП. Външнотърговското салдо е отрицателно.

През четвъртото тримесечие спрямо третото тримесечие на 2012 г. БВП се увеличава с 0.1%. За същия период брутната добавена стойност също се увеличава с 0.2%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #18

    #16, да добавя само, че не номиналния размер на заплатата, а нейната покупателна способност имат значение. Не знам каква е покупателната способност на $1 в Китай, но българският лев купува стоки и услуги колкото едно евро в по-богатите от нас европейски страни.

  2. Анонимен
    #17

    Gen. Augusto Pinochet: Не на € -то!!!!!!!! Пазете лева и никакво евро не ви трябва!

  3. Анонимен
    #16

    Антоне , а ти каква смяташ че е средната заплата в Китай?
    ОК аз имам предства и то от първа ръка ... ходил съм в Китай по работа но за такива сравнения върши работа единствено статистиката. А тя казва че средно Китай е два пъти около по-бедна държава от България, със средно заплати около половина на нашите ( според сайта на ЦРУ) . Средна работна заплата за България е 400 евро към края на 2012 ( според НСИ и Евростат) . (Това го споменавам защото повечето умопомрачени нашенски песимисти не

  4. Анонимен
    #15

    Ох,то пък България не е в рецесия.Рецесията е в джобовете на всеки българин.Ако Европа е в рецесия,то България е в бедствие!

  5. Антон
    #14

    13-ти, Голям майтапчия си! Имаш ли представа колко е заплатата на един работник в Китай?

  6. Анонимен
    #13

    България стои много много добре в тая среда. Ръста на балтийските държави е част че потънаха по-яко от нас през 2009 и част че са свързани с Русия, която е добре днес. Всичко друго се вижда че е леш. В България с 0.5% ръст при намаляващо население (с 0.5% на година) си е успех.
    Някой подхвана темата че западния свят ще буксува докато не се намали разликата в заплащането между Китай и запада. Верно е и хубавото е че ние в тая надпревата сме в лодката на Китай където заплатите ще вървят нагоре. Българската

  7. Анонимен
    #12

    11, какво искаш да кажеш?

  8. Анонимен
    #11

    другара Тодар Живков 1. Реалният растеж на БВП през 2012 г. не е 0,5%, а е 1% 2. Номиналният растеж на БВП през 2012 г. е 2,92% или 2,197 милиарда лева 3. Номиналният растеж на износа през 2012 г. е 2,6% или 1,026 милиарда лева 4. Средната работна заплата в края на 2012 г. е 816 лв., а в края на 2011 г. – 763 лв. 5. Средната работна заплата в края на 2009 г. е била 633 лв. 6. Средната работна заплата е нарастнала за 3 години от 2009 до 2012 „само” с 28,9% или с 183 лв, поради кризата. 7. Колко ша нарастне средната работна заплата за 4 години преди изборите един Господ знае.

  9. Анонимен
    #10

    God Bless America!

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #9

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.