Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рискът от война в Европа не е немислим след руско-грузинския конфликт

27 коментара
Рискът от война в Европа не е немислим след руско-грузинския конфликт

Пазарите се възстановиха от първоначалния шок в резултат на миналогодишната война между Русия и Грузия, но изводът от краткотрайния конфликт остава валиден: рискът от война в Европа вече не е толкова немислим, както беше преди, се посочва в анализ на Ройтерс.

През август 2008 г. руските фондови пазари загубиха около една четвърт от стойността си, докато разходите за обслужване на дълга на пазара на кредитни суапи нарасна при засилване на регионалния риск.

Войната повлия на пазарите, защото избухването ѝ беше неочаквано. Инвеститори и анализатори преди това бяха приели за даденост, че рискът от конфликти в тази част на Европа е близък до нула.

Това бързо бе опровергано след избухването на боевете в оспорвания сепаратистки район Южна Осетия, което от своя страна предизвика незабавна преоценка за целия регион.

Вниманието се фокусира върху страни като Украйна, където в района на Крим има рускоезично население и база на руския Черноморски флот, както и върху други съседни "замразени конфликти", наследени след разпада на бившия Съветски съюз.

Тук попада Приднестровието, населената предимно с рускоезично население област в Молдова, която обаче е обявила независимост от Кишинев, както и арменскоезичният Нагорни Карабах – сепаратистки район в Азебрайджан.

"Войната дойде като изненада за повечето хора и насочи вниманието към други потенциални конфликти", коментира Анна Уолкър, анализатор от "Риск контрол". Войната привлече вниманието към страни със значимо руско население, дори в Централноазиатски страни като Казахстан.

Година след военния конфликт, съвпаднал с размаха на световната финансова криза, страните от региона се оказаха по-засегнати от останалите. Пазарите обаче се възстановиха и сега те се вълнуват повече от западналите икономики, отколкото от геополитически напрежения.

Когато те се тревожат за политическия риск, то е по-скоро заради социални вълнения, трудови спорове или политически риск, свързан с по-голямата криза, а не с конвенционални конфликти.

Когато миналия месец избухна спор около Черноморския флот, придружен с експулсиране на дипломати и задържане на руски военни кораби от страна на украинските власти, пазарът не реагира по никакъв начин.

Първоначалната реакция на руско-грузинската война бе много силна, но сега пазарите следят други неща, посочва Майкъл Ганске от отдела за нововъзникващи пазари в лондонската "Комерцбанк".

Това се случва заради икономическите проблеми, с които се сблъскват много от страните в региона, който е много по-сериозно засегнат от финансовата криза в сравнение с други райони.

Инвеститорите в Украйна миналия месец се занимаваха с неща като преструктурирането на дълга на държавната компания "Нафтогаз" и с въпроса дали МВФ ще продължи да финансира разбитата икономика на страната.

Регионалният пазар на имоти и повечето валути остават значително по-отслабени в сравнение с периода преди грузинския конфликт.

Анализатори посочват, че първосигналната реакция на миналогодишната война е била силно преувеличена, тъй като е имало очаквания конфликтът да ескалира и Русия да предприеме сходни действия в Крим или в други зони.

Сабине Фрейзър от Междунардната кризисна група посочва, че "Русия иска да държи някои от тези зони нестабилни, но това не е същото като военна интервенция".

Новата американска администрация се опитва да натиска бутона "рестарт" в отношенията с Москва, което би редуцирало риска от бъдещи конфликти. В същото време бързата победа на Москва срещу Грузия накара други страни да се въздържат от действия, които биха раздразнили могъщия съсед.

Това прави инвеститорите по-спокойни, че новото прозападно правителство в Молдова няма да предизвика конфликт във връзка с Принднестровието.

Много анализатори считат, че опасността е намаляла и поради факта, че Русия е отслабена икономически заради понижението на петролните цени и растящата безработица. Други обаче не изключват възможността Кремъл да провокира външен военен конфликт, за да отклони вниманието от вътрешните проблеми.

В момента малцина биха заявили, че бъдещи войни са невъзможни. Предпочитаният период за тях е летният, тъй като по-добрите атмосферни условия са по-благоприятни за военни действия. Ако до септември-октомври не избухне някакъв конфликт, с голяма доза сигурност може да се твърди, че такъв няма да има до края на годината.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. mary
    #31

    Rusia perchi s pobeda nad malkata strana Gruzia,Rusia e nedomokratichna,totalitarna i imperska serjava, tia niam izglred niakoga da stane edna normalna derjava,dokato upravliavat dakiva hora,koito ne sa zabravili shkkolata na KGB.za sajalenie i tehniat prezident e marionetka v recete na liliputa Putin

  2. anarhist
    #30

    прав си русия не е яла пердах скоро.май е време нашата славна 29000 армия да и даде един урок.тъкмо възможност да освободим братята балкарци от руско иго.ти ще е запишеш ли за доброволец.

  3. Free Thinker
    #28

    кои са изненадани - тези дето от години подготвяха войната, въоръжавайки и обучавайки армията на дъвчещия вратовръзки Исаакашвили, пардон, Наакашвили

  4. Иванов
    #26

    що не ти...Как ги каканижеш като че ли пееш у черква, попе. Имперска Русия, прогонила турците от Кримския полуостров и България, и СССР възникнал на нейното място. Целия този район е бил в състава на руската империя стотици години. Там Живеят много милиони руснаци. Русия е кръвно и навечно свързана с този район на света и да иска не може да го изостави. Не може да остави 10-ки милиони руснаци на произвола на съдбата.Няма как, геостратегията и политиката го налага.

  5. муспи
    #25

    Европа след като безвъзвратно се е жидосала има само един път, да си залезе комично.

  6. кки
    #24

    причината за конфпикт в миналого и сега си оостава капитала и неговата нриза-финансова и всякаква.не търсете под вола теле.изхода от кризата е във въвеждане на държавното регулиране /социализъма/ или кръвопролитна война

  7. Да!
    #23

    изпразнен от съдържание?!

  8. kaka
    #22

    пак съм съгласна. но вижте kku- иска си социализЪма, а сега де!

  9. chitatel
    #20

    ABe pich, kyde beshe prez 90te godini na minalia wek!Kak moje da ima oshte debili da ne osyznaxa zashto ruxna tazi sistema!Razbiram, che se imas hza gospod i che mojesh da ogreesh nawsiakyde, kakot i syprtiicite ti. no kak e wyzmojno da ne ti stigat primerite za poslednite 100 goidni koito napylno te oborwat! Kak moje da ima debili kato teb koito ne sa proumeli, che tochno centralizacia wodi do upadyk! Imenno zashtoto niama chowek s sposobnostite na gospod. Ako shtesh wzemi i Putin kaot primer - iskashe da ogree nawsiakyde? I kakwo stana - po zle sa ot wsiakoga!

  10. додо
    #19

    Цял свят отрече тази престъпна пародия социализма,тук още има човекоподобни хора говорещи за милиционеросоциализма-като ккu

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.