Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Родители и учители отново искат отделно да се учат български език и литературата

4 коментара
Родители и учители отново искат отделно да се учат български език и литературата

Родителски организации и учители отново поставиха на дневен ред въпроса за необходимостта българският език да бъде разделен от литературата и да се изучават като два отделни предмета. Ева Борисова от Асоциация “Родители“ предложи да бъде обособен предмет "Български език и общуване", така че да се развиват езиковите умения на децата. По думите ѝ сега 90 процента от учителите използват "фронтален метод" на преподаване - без диалогичност учениците не се научават да задават въпроси.

 

Проф. Боян Вълчев от Софийския университет "Св. Климент Охридски" също се обяви за разделянето на българския език от литературата, като посочи, че българският език е

най-важният предмет, на който се преподават всички останали предмети. Според него, ако има отделен предмет български език, той ще придобие самостоятелност и няма да е механично прикачен към литературата. Тогава българският език ще има и специализирани учители, които да го преподават.

 

“Сега от пети до седми клас се учи описателна граматика на българския език, която е абстрактна и скучна материя за учениците“, посочи преподавателят. Той даде пример, че

от първи до четвърти клас се учи терминът "морфема", който той преподава и на първокурсниците в университета, но те не го знаят.

 

“Младите хора излизат сега от училище емоционално активни и вербално безпомощни", каза учителят по български език и литература Цеца Петрова. Тя заяви, че в новите учебни програми по предмета са формулирани изключително претенциозни и невъзможни очаквания още от първи клас, в които няма никаква конкретност. "Четейки ги, си помислих на шега, че не е нужно децата да продължават нататък, защото се очаква в първи клас да умеят и знаят всичко", коментира Петрова.

 

Сега децата от първи до четвърти класи имат седем пъти седмично часове по български език и литература, а от пети до седми клас имат по пет часа седмично, както и един час за развиване на комуникативни умения. В осми клас се учи четири часа седмично български език и литература, или 144 часа годишно. В девети и 11-и клас има 108 часа годишно, като това са три часа седмично - един час български език, един час литература и един час за развиване на комуникативните умения. В 12-ите класове тези часове намаляват.

 

Според Петрова е необходимо от осми до 12-и клас да има допълнително седмично още по три часа за литературата и по три часа за българския език.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Няма да се учудя ако с това управление скоро се приплъзне и предложение вместо български език да се изучава турски. Така де, може ли цивилизован човек в днешно време да не може да каже "селям алейкум" или "шефкетли пъдътишахъмъсъ" (слава на великия падишах), щото именно към падишаха ни води това умствено изостанало сборище от политици в парламента!

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  3. Анонимен
    #2

    До 1.
    Невероятно предложение правите! Да махат и българския език, и литературата, че само осакатявали децата! Позволете да допълня - направо да махат и училището! Да се връщаме към пасторалната идилия отпреди съвременната цивилизация! Само че има един голям проблем. И там има много бачкане! Ще трябва да орат, сеят и жънат, да доят, месят, мелят, пекат, да секат и носят... Няма как, ако искат да оцеляват. А те със сигурност ще искат. Вие, родителите, няма да сте вечни. А... и още нещо. Все пак ще

  4. Анонимен
    #1

    Така де - учат, учат български и пак си карат по квартално-селски след университета. Ама и да научат българския, оказва се че са на грешната писта, щото не са учили друг език. Да махат и българския и литературата ни, че само осакатяват децата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.