Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Родители сигнализират за грешен въпрос в матурата по български език

6 коментара
Родители сигнализират за грешен въпрос в матурата по български език

За сгрешен въпрос в матурата по български език и литература, която беше в понеделник, сигнализираха родители в социалните мрежи.

Става въпрос за задача номер 7, в която се иска да се посочи правилно написаното изречение от четири възможни. Въпросът кое обаче е правилното изречение е спорен.

Ето и задачата:

"В кое от изреченията не е допусната граматическа грешка:
А) Гласуваните поправки в новия закон ще засегнат пряко въздушния и сухопътен транспорт в страната.
Б) Убедително написаното мотивационно писмо на младия и амбициозен кандидат впечатли комисия.
В) Още утре г-н Каменов, адвоката на братовчедка ми, ще те потърси, за да подготвиш необходимите документи.
Г) По Искърско дефиле, което е с дължина около 100 км, са разположени множество интересни обекти."

Според отговорите на теста, публикувани в сайта на Министерството на образованието и науката, верният отговор е Б - т.е. това изречение е правилно. Според родители и според някои специалисти обаче в него думата "комисия" трябва да бъде членувана и това прави и това изречение грешно.

Логиката им е, че става въпрос за определена комисия - тази, която оценява кандидата, а не някаква произволна комисия. Според други специалисти обаче е възможно думата да е без определителен член, тъй като не е посочено изрично за каква комисия става въпрос.

Този въпрос носи 1 точка от 100 възможни.

От Министерството на образованието и науката обаче отричат въпросът да е сбъркан. Според държавния експерт по български език в МОН Александър Трингов във втория възможен отговор няма граматическа грешка. "В словосъчетанието "впечатли комисия" не е задължително - няма правило, което да изисква членуване на допълнение, което е употребено след глаголна форма в минало свършено време. Тоест, комисията може да е известна, може да не е известна и в случая това изречение е извадено от контекст“, посочи Трингов и добави, че членуването на думата "комисия" в случая не е задължително.

Той обясни, че грешката в първия отговор е липсата на членуване на второто определение към предмета "транспорт" - "сухопътния" вместо "сухопътен". В третия отговор грешката е в употребата на кратък определителен член ("адвоката"). В последния отговор трябва да се членува "Искърско дефиле". Според Трингов за тези три варианта има граматично правило да се използва определителен член. Това изискване не важи за посочения от министерството като правилен отговор Б.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Gfilipov
    #6

    Според мен по-големият проблем е случващото в матурата за 7-и клас, където има един въпрос (13-и с лавината), определен като цитат. Той няма нищо общо с цитатите, освен кавичките.
    Освен това в друга задача (16) в последните три години са приемали за едно и също условие три различни вида правилни отговори. Масово децата, които са се готвили сериозно за изпита, са използвали за база практиката от 2016 и 2017 г., а сега точно този отговор го няма в ключа на МОН. Учителите също са се придържали към

  2. Коментарът е изтрит в 20:24 на 30 май 2018 от автора.
    #5
  3. ВАМ
    #4

    Родителите явно не са чели особено задълбочено учебниците на децата. Става дума за два различни вида транспорт, а не за две качества на един и същ транспорт. Няма логика да се членува само едното прилагателно. А второто изречение би могло да съществува в контекст: "Писмото му впечатли комисия. Не само един човек, а цяла комисия". Макар да звучи странно, не е грешно.

  4. edin.drug
    #3
  5. Коментарът е изтрит в 16:49 на 28 май 2018 от автора.
    #2
  6. daskal
    #1

    И това е след като са имали цяла година да мъдруват. Вероятно има и още грешки, при положение, че само в тази задача аз виждам още една двусмислица около членуването /специалистите пак могат да опонират/. Вижте отговор В. Още утре г-н Каменов, адвоката на братовчедкА ми... и т.н. Има логика да е на МОЯТА братовчедка - тоест на братовчедкаТА ми. Предполагам, че тя също Е известно, а не неизвестно лице. Най-малкото е подвеждащо. Така че специалистите имат много здраве от мен за нечленуваната "комисия". Кандидатът пише до ОПРЕДЕЛЕНА, ИЗВЕСТНА комисия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.