Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Росатом" планира наливане на първи бетон на АЕЦ "Пакш 2" до края на 2024 г.

4 коментара
Лихачов и Сиярто обсъдиха напредъка при строежа на АЕЦ "Пакш 2", сн. "Росатом"

До края на 2024 г. се очаква да приключи подготовката на площадката за строежа на унгарската АЕЦ "Пакш 2" и да се налее първият бетон, а в началото на следващото десетилетие да са готови и двата нови ядрени блока. Това стана ясно на среща в Будапеща на генералният директор на "Росатом" Алексей Лихачов с министъра на външните работи на Унгария Петер Сиярто, съобщиха от руската ядрена корпорация в сряда.

"Спечелената преднина ни позволява да се надяваме, че цялата подготвителна работа на площадката ще приключи до края на тази година. Това ще даде възможност да се пристъпи директно към изливане на първия бетон. Постигнахме значителен напредък в оптимизирането и актуализирането на EPC договора (договор за проектиране, строителство и въвеждане в експлоатация), работейки съвместно с унгарската страна", заявил Лихачов.

"Няма никакви пречки за изливането на първия бетон до края на тази година и свързването на двата нови енергоблока към унгарската енергийна мрежа в началото на следващото десетилетие", допълва Сиярто. По думите му през втората половина на годината предстои доставката в Унгария на произведения уловител на стопилка.

То припомни, че в проекта освен "Росатом", която е главен изпълнител, участват като подизпълнители германски, френски, австрийски, шведски и американски компании, ккато и над 100 унгарски компании.

През април в Русия ще започне производството на корпуса на реактора за първи блок на АЕЦ "Пакш 2". Проектът е първият на територията на Европейския съюз, получил лиценз за изграждане на ядрени енергоблокове по референтен руски проект.

В момента "Росатом" строи едновременно 22 енергоблока в седем държави. Сред поръчките на корпорацията са два от най-големите проекти за изграждане на АЕЦ в света – в Турция и Египет. Активно се работи по реализирането на строителни проекти в Индия, Китай и Бангладеш.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Карамаз
    #4
    Отговор на коментар #1

    Ти пък как реши, че са неизвестни?! Ти си неосведомена и манипулирана от медиите, че да даваш такива присъди.

  2. Карамаз
    #3

    Голяма грешка на Унгарците
    Зависимостта от Русия със 100% в енергетиката е по-лошо от внасянето на ток. Докато внасянето на ток може да става от различни държави, зависимостта и монопола в производството на ток от една държава може да е фатално. Независимостта в енергетиката, или в което и да е, се прави като се обезпечава с разнообразие на договорите с различни компании от различни държави. Аз бих препоръчал на българите 33% американско, 34% европейско и 33% азиатско участие в енергетиката което

  3. Коментарът е изтрит в 17:41 на 13 март 2024 от автора.
    #2
  4. magda.shishkova
    #1

    Само ние / глупаците / разчитаме на неизвестни компании, при условие , че Козлодуй и Белене са техни проекти и най добре са запознати с площадките.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.